Adeta Sosyetik Hanımlar Yapsın Diye Yaratılmış Zengin Gösteren 13 Meslek

-

Kadınların girişimci olması günümüzde oldukça önemli. İş hayatının her alanında kadınların da olduğunu görmek  ayrı bir gurur. İster tuhafiyeci olsun isterse bir şirkette sekreter, ister mühendis olsun isterse aşçı... Hepsinde ilmek ilmek örülmüş emekler var. Cemiyet hayatı dediğimiz yüksek gelirli aileler ise bizim yaşadığımızdan bir miktar farklı yaşıyorlar haliyle. Özellikle sosyetik hanımlar, yaptıkları işlerle neredeyse birbirlerinin aynısı oldu. Nedendir bilinmez, hepsinin tercih ettiği meslekler duyunca insanı şaşırtmayan cinsten. Bakalım zengin sosyetik hanımlar, kendilerine neleri iş edinmiş?

1. "Ev keki", "Anne köftesi" gibi samimi yemekleri asgari ücrete satan kafe açmak

Bizi biliyorsunuz, bi şeyin yanında ev usulü yazıyorsa orada bıngıldayan bir bam teli vardır. Cemiyet mensupları çoğu zaman sıradan bir kuru fasülye görünce bile inanılmaz şaşırıyor, kendinden geçiyor. Bunu gören zengin bir ev hanımı da hemen alıyor ruhsatı, dayıyor normal yemeği. Hem kendi cenahından insanlar geliyor hem de iş kadını oluyor.

2. Çıplak sandalyelerin giyinmesini sağlayan düğün organizasyonu yapmak

Nerden çıktı bu sandalye giydirme işi belli değil. Neyse... Şimdilerde biliyorsunuz bütün düğünlerde salon süslemesi yapılıyor. Ancak evde sıkılan zengin hanımlar, sizin mahalledeki Kardeşler Düğün Salonu süslemesi ile değil daha çok Çırağan Sarayı, Esma Sultan gibi ihtişamları yerlerdeki düğünleri süslemeyi tercih ediyorlar. Çünkü cemiyet hayatı...

3. Şeklini herkesin anlayamayacağı takı tasarımcılığı yapmak

"Ne var bunda, şimdi herkes yapıyor?" dediğinizi duyar gibiyim ama duymazdan geliyorum. Bizim o gördüğümüz gümüş gibi değil gibi takılardan bahsetmiyorum. Daha çok altın, değerli taş gibi materyallerin o anki ruh haline göre oluşturulmuş formlarını yapmak için kusura bakmayın da paralı olmak lazım. Beğenmediğini atıyor üstelik. Kapış kapış alıyorlar bir de. Vay anam...

4. Nüfus cüzdanı beyanı gibi kendi isim ve soyadı ile Nişantaşı'nda butik açmak

Bu bir kuraldır. Eğer eşiniz zenginse ve vaktiniz çoksa mutlaka Nişantaşı'nda bir butiğiniz olur. Gören de hepsini kendi elleriyle dikiyor zanneder. Halbuki arka tarafta senin benim gibi emekçiler var... Var da adlarını bilen kim?

5. Tecrübelerini başkalarına da aktarmak için okunmayan kitap yazmak

Önemli olan bir ortama girince kendisinden "Yazar" diye bahsedilmesi. İçlerinde çok iyi yazarlar da var şimdi hakkını yememek lazım. Ancak halkın genelinden kopuk, "Bir gün Miami'de ev aldım, hayatım değişti" tarzı yazı yazanlara da burdan sevgiler gönderelim.

6. Süper lüks villasının bahçesinde organik ürün yetiştirip eşe dosta satmak

Ablacım neden böyle yapıyorsun? Ne güzel ekmişsin ekinini, ye kendin gitsin işte. Herkes çiftçi olmak zorunda değil. Üstelik o bahçeye bakan en üç bahçıvan olduğunu da hepimiz biliyoruz. Yapma şunu işte yapma...

7. Kendi başına hayatta kalamayanlar için yaşam koçluğu yapmak

Aslında bu bir arz talep meselesi. Eğer insanların buna ihtiyacı olmasa böyle de bir sektör olmaz. Ama birisi çıkıp "Ben yaşam koçuyum" diyene kadar da kimsenin böyle bir şeye ihtiyacı yoktu. Sağlık mağlık hepsi tamam da, Bebek'te birlikte yürüyüş yapmak için bilmem kaç bin lira almak nedir?

8. Eskici demek çok banal olduğu için "Vintage" ürünler satan dükkan açmak

Bir yerde eğer vintage kelimesi geçiyorsa orada ederinden fazla istenen bir para vardır. İkinci el dükkanlarına gidin, 10-15 liraya çok güzel şeyler bulursunuz. Ama bir vintage dükkanı açmak için önce biraz sosyetik olmanız ve sattığınız markaların "Vauuvv" dedirtmesi lazım. Ne kadar demode olursa olsun, vintage olunca işler değişir!

9. Dünya dertlerini bir yana bırakıp ıstakoz ticaretine girişmek

Demek ki ülkemizde böyle bir boşluk varmış. Demek ki insanlar istediği zaman doyasıya ıstakoz yiyemiyormuş. Koskoca varlıklı bir aile bireyi de tuhafiye açacak değildi zaten. En güzeli ıstakozculuk. Şahane iş!

10. Mısır Çarşısı'ndan alınan bitki yağlarını karıştırıp pahalı aromaterapi ürünleri yaratmak

Biz bunu neden düşünemedik, nasıl düşünemedik? Çünkü fakirin aklına aromaterapi nerden gelsin! En vazla "Sırtımı bi Vicks'le ovsana anne" gibi talepleri olan insanlarız. Sizin de boş vaktiniz ve paranız varsa gidin alın çarşıdan, karıştırın yağları. Kırtasiyede de bi sticker bastırıp "Le Banio by Hamiyet Öztürk" yazdırın.

11. "Ay vallahi ne giyeceğimi seçemiyorum şekerim"ciler için imaj danışmanlığı yapmak

Dert dediğin bir değil bin tane. Bi insanın bu zorluğu yaşaması gerçekten içler acısı. Düşünsenize, 6+2 eviniz var, bir odası giysi dolu ama ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Üzülmeyin, camiada şıklığı ile kendinden söz ettiren ünlü isim size stil danışmanlığı yapacaktır. Fiş almazsanız indirim yok, sorry!

12. Natırlık mesleğinin yok olmasını sağlayan, bizim evin salonundan güzel lüks SPA açmak

Hamamcılık böyle böyle öldü... Gerçi isteyen yine peştemalını beline sarıp hamama gidiyor ama SPA'ya gitmek daha sükseli. Çünkü orayı cemiyet hayatının önde gelen ismi Murçe Konkenoğlu işletiyor. Kendinizi onun kollarına bırakın ve bir piremses olduğunuzu düşünün...

13. Fitliğini borçlu olduğu bir adet yoga ve pilates stüdyosu açmak

60 yaşına da gelseler fit oluyor bu hanımlar. Kendilerine bir hayli vakit ayırdıkları için olsa gerek. Bu sırlarını da bir pilates ve yoga stüdyosu açarak taçlandırırlar ancak sporu yaptıran kendileri değil bu işin ehli hocalardır. Önemli olan tabelada isminin yazması...

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
madkillerpanda

Kendi başına hayatta kalamayanlar için yaşam koçluğu yapmak nedense koptum sdfsfgdchg

-seyma-

işsizler derneği sizi aralarında görmek istiyor. bu meslekleri yapanlara duyrulur

kyle-broflovski

#4 tam demek istediğim şey

matrcomes

Murçe Konkenoğlu :D :D :D :D

voiceofvoice

Niyeyse kendimi Yumurcak Köprüaltı Çocuğu gibi hissettim...

Görüş Bildir