ABD ve İsrail Öfkesi Kazanca Dönüştü: İran'da 'Yakmalık Bayrak' Üretimi Arttı

 > 
72PAYLAŞIM

Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle yeniden tırmanışa geçen ABD ile İran arasındaki gerilim en çok İranlı bayrak üreticilerine yaradı. Amerikan karşıtlığının zirve yaptığı İran'da yakmak için ABD ve İsrail bayrağı üreten fabrikalar talebi karşılayabilmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler sonrası ABD ve İsrail bayraklarının yakıldığı eylemler ticari kazanca dönüştü.

Independent Türkçe'nin Reuters'dan aktardığı habere göre Tahran’ın güneybatısındaki Humeyn kasabasında bulunan ve ABD ve İsrail bayrakları üreten ülkenin en büyük bayrak fabrikası son zamanların en yoğun dönemini yaşıyor.

El işçiliğiyle çalışan fabrikada ayda 2 bin bayrak üretiliyor

42 kişiyi istihdam eden fabrikadan yılda çıkan bayrak boyutu toplamda 140 milyon metrekareyi geçiyor. Fabrikanın cirosu ise 1 milyon doları aşıyor.

Süleymani suikastiyle gerilim arttı

Washington ve Tahran yönetimleri arasındaki gerilim, İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD’nin insansız hava araçlarıyla Bağdat’ta 3 Ocak’ta düzenlediği saldırıyla öldürülmesinin ardından tırmanmıştı.

İran bu saldırıya misilleme olarak günler sonra Irak’taki ABD üssüne füze saldırısı gerçekleştirmişti.

"Amerika ve İsrail halklarıyla derdimiz yok"

Son olayların ardından İran’da İsrail ve ABD bayraklarının yakıldığı gösteriler yaşanırken, Reuters’a konuşan Diba Parcham adlı bayrak fabrikasının sahibi Kasım Kancani, “Bizim Amerikan halkıyla hiçbir sorunumuz yok. Bizim onların hükümetleriyle sorunumuz var, yanlış politikalar yürüten liderleriyle sorunumuz var” dedi.

Kancani, “Amerika ve İsrail halklarıyla derdimiz yok. İnsanlar farklı gösterilerde bu ülkelerin bayraklarını yakıyorsa bu yalnızca tepkilerini göstermek içindir” diye ekledi.

Kasım Süleymani'nin Cenazesi İran'a Getirildi: On Binlerce İranlı 'Amerika'ya Ölüm' Sloganları Attı - onedio.com
Kasım Süleymani'nin Cenazesi İran'a Getirildi: On Binlerce İranlı 'Amerika'ya Ölüm' Sloganları Attı - onedio.com

"Bayrak yakmak verilebilecek asgari düzeyde bir karşılık"

Fabrikanın kalite kontrol müdürü Rızai ise “ABD’nin General Süleymani’ye yaptığı suikast gibi korkak eylemleriyle karşılaştırıldığında Amerikan bayrağı yakmanın küçük bir iş sayıldığını ve bunun verilebilecek asgari düzeyde bir karşılık” olduğunu söyledi.

İran yönetimi Amerikan karşıtlığından besleniyor

İran’da muhafazakarlar için Amerikan karşıtlığı her zaman devrimin merkezinde yer alırken, ülkenin dini liderleri ABD’yi “büyük şeytan” olarak nitelendiriyor.

Ancak diğer taraftan geçen yıl kasım ayında yapılan gösterilerde birçok İranlı, üst düzey yöneticileri protesto etmek için sokağa çıkmış ve “Düşmanımız ABD değil, düşmanımız burada” sloganları atmıştı.

İran'dan İtiraf: "Uçağı 'Yanlışlıkla' Düşürdük" - onedio.com
İran'dan İtiraf: "Uçağı 'Yanlışlıkla' Düşürdük" - onedio.com

Süleymani suikastı ve İran’ın misillemede bulunmasının gerginliği tırmandırdığı sırada Ukrayna Havayolları’na ait bir yolcu uçağının Tahran’da “yanlışlıkla” düşürüldüğü haberi üzerine İranlılar gösteri düzenlemiş ve bazı eylemciler sokaklara çizilmiş Amerikan bayrağına basmayı reddetmişti.

İran'da Anma Törenleri Rejim Karşıtı Gösteriye Dönüştü; Trump, Farsça Tweet Atarak 'Cesaretiniz İlham Verici' Dedi - onedio.com
İran'da Anma Törenleri Rejim Karşıtı Gösteriye Dönüştü; Trump, Farsça Tweet Atarak 'Cesaretiniz İlham Verici' Dedi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir