İran'da Anma Törenleri Rejim Karşıtı Gösteriye Dönüştü; Trump, Farsça Tweet Atarak 'Cesaretiniz İlham Verici' Dedi

 > 
26PAYLAŞIM

İran'ın başkenti Tahran'da düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için düzenlenen anma hükümet karşıtı gösteriye dönüştü. Göstericiler "Bana fitneci deme, fitnecinin kendisi sensin" sloganları attı. Gösterilerde İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi'nin gözaltına alındığı ve serbest bırakıldığı öğrenildi. ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter'da Farsça bir paylaşımla göstericilere seslenerek "Protestolarınızı yakından takip ediyoruz. Cesaretiniz ilham verici." dedi.

AA'nın aktardığı habere göre, İran'ın başkenti Tahran'da düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için düzenlenen anma rejim karşıtı gösteriye dönüştü.

Başkentteki Emir Kebir Üniversitesinin önünde anma için toplanan kalabalık rejim karşıtı sloganlar attı

Toplanan kalabalık "Devrim Muhafızları utan, ülkeyi rahat bırak", "Diktatöre ölüm", "Yalancılar istifa", "Hameney istifa", "Bana fitneci deme, fitnecinin kendisi sensin" sloganları attı.

İran özel harekat polisleri, atılan sloganların ardından öfkeli kalabalığa müdahale etti.

Polis gösteri yerine giden yolları kapattı ve vatandaşların o tarafa doğru gitmesine izin vermedi.

Gösterilerde video ve fotoğraf çektiği belirtilen İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi gözaltına alındı

İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire'in gösteriler sırasında telefonuyla görüntü kaydettiği ve bu nedenle "radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı" iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Büyükelçinin bir süre sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

İngiltere'den İran'a tepki gecikmedi: Uluslararası hukukun açık bir ihlali

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Rob Macaire'in gözaltına alınmasının "uluslararası hukukun açık biçimde ihlali" olduğunu söyledi.

Trump Farsça tweet attı: "Cesaretiniz ilham verici" dedi.

Trump paylaşımında “Cesur ve acı çeken İran halkına: Başkanlığımın başından bu yana yanınızda durdum, hükümetim de aynı şekilde yanınızda duracaktır. İtirazlarınızı yakından takip ediyoruz. Cesaretiniz ilham verici.” ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir