Görüş Bildir

'AB, 3 Milyar Euroyu Şubat'ta Ödeyecek'

Anasayfa > Gündem

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Suriyeli mültecilerin ihtiyaçları için verilmesi taahhüt edilen, ancak İtalya’nın blokajından dolayı AB’nin yürürlüğe sokamadığı 3 milyar Euro’luk yardımın, Şubat ayı sonundan önce Türkiye’ye geleceğini söyledi. Bozkır’ın, İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni’den bu konuda teminat aldığı belirtildi.

Volkan Bozkır İtalya’daki programına, dün İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ve Başbakanlık AB Müsteşarı Sandro Gozi ile bir araya gelerek devam etti.

Bunun ardından, temaslarına ilişkin gazetecilere açıklama yapan Bozkır, İtalya’da önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Bozkır, Sandro Gozi ile Türkiye’nin AB sürecini, müzakerelerde gelinen noktayı, bu yıl açılacak 5 faslı, vizenin kaldırılması yolunda kaydedilen gelişmeleri, ekonomi, enerji ve siyasi platformda gerçekleştirmekte oldukları üst düzey temasları değerlendirdiklerini belirtti.

“Tabiatıyla İtalya bizim dostumuz” ifadelerini kullanan Bozkır bu ülkenin, Avrupa sürecinde en zor anlarında yanlarında olduğunu ve Sandro Gozi’nin, önümüzdeki dönemde müzakerelerle ilgili ortaya çıkabilecek bazı engellerin aşılmasında her zamanki gibi destek olma taahhütlerini sürdürdüğünü aktardı.

3 bin 700 insan kaçakçısı tutuklandı

3 bin 700 insan kaçakçısı tutuklandı

Bozkır, Dışişleri Bakanı ile olan görüşmesine ilişkin ise şunları aktardı: “Onunla hem AB sürecini hem de illegal göç dalgasıyla vermekte olduğumuz mücadeleyi, Türkiye’de alınan önlemleri ve bundan ortaya çıkan sonuçları değerlendirdik. Suriye vatandaşlarına uygulamakta olduğumuz vizenin (8 Ocak’tan itibaren), deniz ve kara yoluyla gelen Suriye vatandaşlarına, önemli sonuçlar verdiği bilgisini paylaştım. Suriyeli kardeşlerimize Türkiye’de çalışma izni verilmesiyle birlikte bu göç dalgasındaki baskının azalmasının beklendiğini ifade ettim ve yaklaşık 160 bin illegal göçmeni 2015 yılında Türkiye’nin yakaladığını ve 3 bin 700 insan kaçakçısının da bu şekilde tutuklandığını kendileriyle paylaştım.”

'3 milyar euro'ya İtalya'nın rezerv koyduğu yanlış algısı ortadan kalktı'

'3 milyar euro'ya İtalya'nın rezerv koyduğu yanlış algısı ortadan kalktı'

İtalya’nın önümüzdeki dönemde bu işbirliğine devam edeceğini biliyorum” diye sözlerini sürdüren Volkan Bozkır, AB-Türkiye Ortak Eylem Planı kapsamında, sığınmacılar için Türkiye’ye gönderilmesi planlanan 3 milyar Euro’luk kaynağa İtalya’nın rezerv koyduğu ve bunun Türkiye’ye verilmesini arzu etmediği şeklinde ortaya çıkan yanlış bazı algılar olduğunu savundu.

Bunun hiçbir şekilde doğru olmadığının, görüşmeleri sırasında anlaşıldığını belirten Bozkır, “İtalya’nın bütün derdi, 250 milyon Euro civarındaki bir katkısının İtalya bütçesinden değil, AB mekanizmaları içinde değerlendirilip, zaten AB’nin yapmakta olduğu katkılar içinde Türkiye’ye gönderilmesini savunuyor idi. Sanıyorum İtalya Başbakanı ve Alman Şansölyesi arasında bugün (dün) gerçekleştirilen görüşme sonrasında da bu konu çözüme kavuşmuş. 3 milyar Euro’nun Türkiye’ye gelmesi, Şubat ayı sonundan önce gerçekleşecek. Bu konuda da yanlış bir algının İtalya bakımından ortadan kalkması imkanını bulmuş olduk” ifadelerini kullandı.

AB bakanlığı kaynakları da, Bozkır ile görüşmesi sırasında İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni’nin, 3 milyar Euro’nun Şubat ayı içerisinde Türkiye’ye gönderilmesi konusunda teminat verdiğini aktardı.

Dün Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen İtalya Başbakanı Matteo Renzi, “İtalya bu katkıya ‘evet’ dedi ve bu sözümüzün arkasındayız. Ancak AB Komisyonu’nun bazı soruları yanıtlamasını bekliyoruz” diye konuşmuştu.

Merkel, Türkiye’ye yardım da dahil her konuda İtalyan muhatabıyla mutabık kaldıklarını söylese de Renzi, Londra’da 4 Şubat’ta yapılacak olan Suriye toplantısından önce AB’nin bu kaynağa ilişkin bazı konulara açıklık getirmesini bekleyeceğini belirtti.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
8
5
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Çağrı Zoralioğlu

Bu para doğrudan Kaç-Ak Saray'a gidecek. Bununla beraber bize geri gönderilecek olan Suriyelilerin dışlanmışlığı, bastırılmış öfkesi ve ezilmişliği her an pa... Devamını Gör

Hoşaf Tanesi

tarihin cilvesine bakar mısın, avrupa bundan 1000 yıl önce ortadoğu'yu cennet addederek seferler (haçlı seferleri) düzenliyordu. şimdi ise tam tersi...

Gollum

Şubat 27 haftasonuna denk geliyor. 26sında yatsın maaş yoksa salarız üstünüze 2500000 mülteciyi, sonra Türkiye'ye gelmeye can atarsınız :D