Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AA'dan Bazı Gazetelere Dava

26PAYLAŞIM

Aa'dan Bazı Gazetelere Dava

Aa'dan Bazı Gazetelere Dava

AA'yı karalamaya dönük haberler servis ederek, haksız rekabet oluşturdukları gerekçesiyle Yurt, Evrensel, Sol, Aydınlık, Zaman, Cumhuriyet, Bugün ve Sözcü gazeteleri hakkında maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

Anadolu Ajansı (AA) T.A.Ş avukatlarınca Ankara Nöbetçi Ticaret Mahkemesi Hakimliğine açılan davaların dilekçelerinde, söz konusu gazetelerin, "ajansın marka değerini ve itibarını düşürücü, ajans ve yöneticilerinin ticari itibarını ve iktisadi faaliyetlerini zedeleyici, haksız rekabete neden olacak asılsız isnatlarda bulunarak, hemen hemen her gün ajansı karalamaya yönelik haberler servis ettikleri" belirtildi.

Davalıların fiillerinin Türk Ticaret Kanunu açısından haksız rekabet oluşturduğu ifade edilen dilekçede, kanunda, "Rakipler arasında veya tedarik edenlerle müşteriler arasındaki ilişkileri etkileyen aldatıcı veya dürüstlük kuralına diğer şekillerdeki aykırı davranışlar ile ticari uygulamalar haksız ve hukuka aykırıdır" denildiğine dikkat çekildi.

Davalıların ticari teamüllere, ticari ahlaka aykırı tutum ve davranışlarının, haksız olduğu durumdan menfaat elde etme çabalarının ve ajansa yönelik haksız ithamlarının ceza sorumluluğu doğurduğu belirtilen dilekçede, fiilin suç oluşturduğu hatırlatıldı.

Dilekçelerde, davalı gazetelerin kullandığı içeriklerin, ajansın ve yöneticilerinin ticari itibarını ve iktisadi faaliyetlerini tehlikeye soktuğu kaydedilerek, "Müvekkil Anadolu Ajansı T.A.Ş. hukuka aykırı, mesnetsiz iddia ve ithamlar sebebi ile yıpratılmaya çalışılmakta ve kamuoyunda olumsuz bir algı inşa edilmektedir. Ajansın markasını hedef alan ve ısrarla yapmayı sürdürdüğü karalamaya yönelik mesnetsiz haberlerinin, Türk Ticaret Kanunu'nun haksız rekabet kurallarına aykırılık teşkil ettiği ortadadır" denildi.

Davayla, davalı gazetelerin her birinden, ajansın uğradığı maddi zararların tazmini için şimdilik 5'er bin liranın yanı sıra biner lira manevi tazminat talep edildi.

AA, dün de ajansın marka değerini düşürücü, ajans ve yöneticilerinin ticari itibarını ve iktisadi faaliyetlerini zedeleyici, haksız rekabete neden olacak asılsız isnatlar ileri sürdükleri gerekçesiyle "zaman.com.tr" yetkilisi Ekrem Dumanlı, "samanyoluhaber.com" yetkilisi Fuat Karazeybek, "aydınlıkgazete.com" internet sitesi yetkilisi Ergün Gedek, Evrensel Gazetesi yetkilisi Fatih Polat, "cumhuriyet.com.tr" internet sitesi yetkilisi Orhan Erinç, "bugun.com.tr" yetkilisi Gürdal Gürler, "postmedya.com" yetkilisi Levent Arap ile "cihan.com.tr" ve "bihaber.com" internet siteleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Muhabir: Barış Kılıç

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir