Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

90'lı Yıllarda Her Türk Ailesinin Evine Konuk Olmuş 15 Kaset

 > 
4.8bPAYLAŞIM

MP3'lerin, online müziğin hayal dahi edilemediği, CD'lerin statü göstergesi olduğu, öyle ki trafikte radara karşı uyardığına inanılan yıllar. O yıllarda bluetoothlu ses sistemleri, onlarca formatı destekleyen dijital medya çalarlar yok. Teyp çalarlar var ve hepsi bir salonun bel kemiği. Teypler için de kaset gerekli. Bunlar da herkesin evine illa konuk olmuş birkaç kaset.

1. Mezdeke 3

Mezdeke serisi birçok kasetten oluşuyor ama bunların en yaygını üçüncüsüydü. Altın günlerinin, kına gecelerinin olmazsa olmazıydı. Özel bir kasetti, her zaman ortaya çıkmazdı.

2. Muazzez Ersoy - Nostalji Serisi

Bir evin olmazsa olmazlarındandı. Hatta çift kasetli müzik seti olanlar bir kopyasını çeker arabada bulundururdu.

3. Coşkun Sabah - Aşığım Sana

Coşkun Sabah Türk Müziği'ne damgasını vurmuş her kesimin sevdiği sanatçılarımızdan. Her evde en az bir adet kasedi olurdu.

4. Kuş Sesleri

Kimin niçin satın aldığına dair kimsenin bilgisinin olmadığı kasetlerdi. Hatırlamayanlar için şöyle anlatalım; "90 dakika boyunca kuşlar ötüyor." Muhabbet kuşu, bülbül gibi alt kategorileri vardı.

5. Türkçe Pop karışık kasetler

"Spotify'daki son playlistime bakar mısın?" diye soranların babaları, anneleri bu uğraşı daha az teknolojiyle başarırdı. Sevilen şarkı çıksın diye radyo başında nöbet tutulur ve şarkı kaydedilir, bu gayretlerle inanılmaz karışık kasetler oluşurdu. Nereden nereye...

6. Herhangi bir Haluk Levent kasedi

Herkesin kendinden birkaç yaş büyük rockçı kuzeni olmuştur. Haluk Levent kasetlerini eve o kuzenler sokar sonra aşama aşama rock müziğin diğer gruplarına geçilirdi.

7. Oyun havaları

Vitrindeki her kaset çekmecesinin demirbaşlarından birisi de çeşit çeşit oyun havalarıydı. Bunlar bayram, düğün, kına gibi özel günlerin vazgeçilmezleriydi. Hatta altın gününde Mezdeke kasedi bir oyun havası kasediyle değiştirilirdi.

8. Başka kasetten çekme Michael Jackson kasedi

Yabancı kasetlerin cidden pahalı olduğu, İnternet olmadığı için yabancı müzik ihtiyacının çekme kasetlerle giderildiği yıllar. Michael Jackson kasetleri de bu yolla yayıldı. Kasetçi tanıdıksa kıyak olsun diye boşluklara Madonna şarkısı da çekerdi.

9. Meçhul kaset

Her Türk ailesinin evinde bir de kimin ne zaman satın aldığı bilinmeyen, dinlenmeyen, kenarda toz tutan garip kasetler vardı. Bunlar evin en büyük gizemiydi.

10. Altın Şarkılar Serisi

Bir nevi best of albümleriydi. Genelde rakı sofralarında veya uzun yol öncesi arabalarda görev alırlardı.

11. Tarkan - Ölürüm Sana

O kadar kıymetliydi ki en yakınlarımıza bile ödünç verilmezdi.

12. Sezen Aksu - Gülümse

Fazla söze gerek yok. Efsaneydi.

13. İbrahim Tatlıses - Haydi Söyle

İmparator'un en başarılı albümlerindendi. Devasa satış rakamlarına bakarsak illa her evde bir tane vardı.

14. Zeki Müren - Sorma

Kaset rafındaki ağır ağabeyler şüphesiz Zeki Müren albümleriydi. Zor anların yardımcısıydı.

15. Herhangi bir Metallica albümü

Rockçı kuzenden bahsetmiştik ya. Artık Türkçe rock müziği hafif buluyor, yabancı rock veya metal gruplarına yöneliyordu. Aklı da bir karış havada olduğu için bu pahalı kasetleri evde unutuyordu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Cengiz KURTOĞLU HAİN GECELER nerde uleeen! :)

sebahat-basli

İbrahim Erkal'ı atlamışsınız ama :)

dr.-sheldon-lee-cooper

Barış Manço, Cem Karaca, Moğollar kasetleri de oluyordu genelde.

ashriel

Mezdeke ve Tarkan.^^

betul-ipek

Duygulandım be :/

Görüş Bildir