Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Başlık ile Meclis'teki Tasarıları Herkesin Anlayacağı Dilde Anlatan İnternet Sitesi: 'mecliste.org'

 > 
15PAYLAŞIM

Meclis'te görüşülen önemli yasa tasarılarına ilişkin süreci takip eden Mecliste.org adlı internet sitesi, tasarıları herkesin anlayacağı şekilde paylaşıyor. Ayrıca vatandaşlar ve uzmanlar, yasa hakkındaki görüşlerini yazıp tartışabiliyor.

'Denge Denetleme Ağı'nın bir faaliyeti olarak yayınına başlayan Mecliste.org'da, herkesin anlayacağı bir dilde yasanın hangi gerekçeyle TBMM'ye geldiği ve hayatımızda neleri değiştireceği anlatılıyor.

Peki ilk olarak geçtiğimiz günlerde görüşmelerine başlanan 'Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı'nı ele alan sitenin işleyişi nasıl?  

İşte 5 başlıkta mecliste.org

1- Tasarı Kimlik Kartı

Bu başlıkta kanunun amacı, görüşüldüğü komisyonlar, gerekçeleri, tam adı, yasama faaliyeti gibi bilgiler yer alıyor.

2- Tasarı Hangi Aşamada?

Bu başlıkta tasarının tarihlere göre hangi aşamada olduğu ve tasarıyla ilgili dünden bugüne yaşanan yasal gelişmeler aktarılıyor.

3- Yasalaşırsa Ne Olacak?

Tasarıyla ilgili son başlıkta ise, ilgili tasarının yasalaşmasıyla birlikte nelerin değişeceği aktarılıyor.

4. Uzmanlar değerlendirme yapıyor, vatandaşlar tasarılarla ilgili görüş paylaşabiliyor

'Bakış Açısı' bölümünde, farklı kesimlerden uzmanların yasa hakkındaki değerlendirmelerini içeriyor. 

'Tartışmaya Katıl' bölümünde vatandaşlar yasa hakkında görüş paylaşabiliyor.

'Nasıl Konuşuluyor' bölümünde ise ilgili yasa tasarısıyla ilgili vekillerin açıklamaları görüntülü olarak yer alıyor.

5. mecliste.org neyi hedefliyor?

Prof. Dr. Gaye Erbatur

Al Jazeera Türk'e konuşan Mecliste.org projesi danışma kurulu üyesi eski milletvekili Prof. Dr. Gaye Erbatur, mecliste.org ile neyi hedeflediklerini söyle anlattı:

"Mecliste.org ile Türkiye’de yaşayan herkesin TBMM’de görüşülmekte olan kanunları anlamasını, kanunun kendi hayatlarını nasıl değiştireceğini görmelerini sağlıyoruz. Ayrıca yasa hakkındaki görüşlerini doğrudan paylaşmalarını sağlamak istiyoruz."

Erbatur, mecliste.org sitesinin hayata geçmesini, TBMM’deki Kanunlar ve Kararlar Dairesi bürokratlarınca memnuniyetle karşılandığını ve çok faydalı olacağının kendilerine söylediğini belirtti.

Mecliste.org

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir