Serbest Kalan Konsolosluk Personeli Dünya Medyasında

-

"Irak Şam İslam Devleti'nin Irak'ta rehin tuttuğu 46 Türk serbest bırakıldı" başlığını kullanan İngiliz yayın kuruluşu BBC, "IŞİD tarafından daha önce Kuzey Irak'ta Musul kentindeki Türk Konsolosluğu'ndan rehin alınan onlarca kişi serbest bırakıldılar. Şu an Türkiye'deler" haberiyle duyurdu.

BBC haberinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Türk vatandaşlarının "detaylı ve gizli" bir operasyonla kurtarıldığını belirttiğine yer verdi.

SkyNews ise "Serbest bırakılan rehineler Türkiye'ye döndü" başlığını kullanarak, "Türkiye Başbakanı 'gece gizli bir şekilde yürütülen operasyondan' sonra serbest bırakılan rehineleri kucakladı" ifadesine yer verdi.

Başbakan Davutoğlu'nun kucağında "Ela" bebekle fotoğrafını yayınlayan SkyNews, Davutoğlu'nun "ülkenin bütün istihbarat servislerini içeren önceden planlanmış bir operasyon" ile rehinelerin teslim alındığını kaydetti.

IŞİD odaklı gelişmeleri yakından takip eden gazeteciler de Türkiye'nin kurtarma operasyonunu yorumladı.

SkyNews'in kıdemli muhabirleri Ian Woods Türk vatandaşlarının kurtarma operasyonu ile ilgili olarak "Bir şekilde bir anlaşma yapılmış olmalı. Çünkü bu rehineler, batılı gazeteciler ve yardım görevlileri gibi orada kendi iradeleri ile bulunmuyordu," ifadelerini kullandı.

Mirror gazetesi,"49 rehine Türkiye tarafından kurtarıldı" başlığı ile verdiği haberde Türk medyasının rehineler için "fidye" ödemediğini belirttiğine yer verdi.

Haberde IŞİD'in daha önce Amerikalı gazeteciler James Foley'i, Steven Sotloff'u ve İngiliz yardım görevlisi David Haines'i infaz ettikleri, şimdi de İngiliz yardım görevlisi Alan Henning'i infaz etmekle tehdit ettikleri vurgusu yapıldı.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanIŞİDİngiltereIrak
Görüş Bildir