35 Maddede Rusya - Ukrayna Gerilimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 > -

Sochi Olimpiyatları biter bitmez (ya da Ukrayna'nın Putin destekli başkanı devrilir devrilmez), Rusya Ukrayna'ya girmeye karar verdi...

Peki neden? 

Buradan çevirdim

1. 45 Milyon nüfuslu Ukrayna, Rusya ve Avrupa arasında bulunduğu için stratejik olarak Rusya açısından çok önemli. Şu anki krizin sebebi de kendisini daha çok Avrupalı görenlerle kendisini daha çok Rus görenler arasındaki anlaşmazlık...

www.buzzfeed.com

Çatışmalarda hayatını kaybeden Ukraynalıların anısına yapılmış bir anı duvarı...

2. Ukrayna 1919-1991 arası Sovyetler Birliği'ne üyeydi. 1930'da yoksulluktan, daha sonra da Nazi Almanyası yüzünden milyonlarca kişi hayatını kaybetti. 1986'da da Çernobil faciası meydana geldi

www.buzzfeed.com

3. Sovyetler dağılınca 1991'de referandum ile Ukrayna bağımsızlığını ilan etti. Referandumda %90 bağımsızlık lehine oy kullandır. Ülke o günden beri ekonomisini ayağa kaldırmak, yolsuzluğu sonlandırmak ve politikasını oturtmak için mücadele veriyor.

www.buzzfeed.com

4. 2004 yılı Ukrayna için bir dönüm noktası oldu. O zamanki başbakan Viktor Yanukovych, başkan olarak seçildi. Avrupa'ya yakın olan muhalefet partisi lideri Yushchenko, Yanukovych'i hile yapmakla suçladı ve Ukrayna'da protestolar başladı

www.buzzfeed.com

Yanukovych ise Rusya'ya yakınlığıyla bilinen önceki başkan Kuchma'nın halefiydi. Kuchma onlarca yolsuzluk skandalı ve basın özgürlüğünü kısıtlamasıyla tanınıyordu.

5. Büyük protestolar "Turuncu Devrim" olarak adlandırıldı ve Ukrayna'nın en üst mahkemesi seçimlerin tekrar edilmesine karar verdi. Tekrar yapılan seçimlerde muhalefet lideri Yuchchenko kazandı.

www.buzzfeed.com

Yushchenko, seçim kampanyasının ortasında zehirlendi ve yüz felci oldu. Başkanlığının sonlarında da halkın desteğini, vaatlerini yerine getiremediği için kaybetmişti...

6. Yuchchenko'nun başbakanı Yulia Tymoshenko oldu. Ancak başarısız yönetim "Turuncu Devrim" koalisyonunun zayıflamasına sebep oldu.

www.buzzfeed.com

Rusya "Turuncu Devrimi"nin en büyük karşıtlarından birisiydi. Amerika'yı bu ayaklanmaları organize etmekle suçladı.

7. Putin, kendi desteklediği adayın başkan seçilmemesi sonucunda 2006 ve 2009 yıllarında Ukrayna'ya gaz akışını kesti. Ağır ekonomik kriz sonucu Putin'in adayı Yanukovych 2010 yılında başkan olarak seçildi.

www.buzzfeed.com

8. 21 Kasım 2013'de Yanukovych, Avrupa Birliği ile bağlarını sıkılaştıracak olan anlaşmayı imzalamayacağını söyledi. Bu Yanukocych'in Rusya'ya yakınlaşacağı manasına geliyordu.

www.buzzfeed.com

Yanukovych bu kararında Rusya'nın "şantaj" seviyesinde olan baskısının etkili olduğunu söyledi. Halk da 2015 başkanlık seçimleri için cephe aldığını ve ülkesine ihanet ettiğini iddia etti.

9. Protestocular Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nı ve Turuncu Devrim'in başladığı yer olan Maidan'ı işgal ettiler.

www.buzzfeed.com

10. 24 Kasım'da 100.000 protestocu "Ukrayna Avrupa'dır" sloganlarıyla gösteri yapmaya başladı ve Yanukovych'in istifasını istedi. Çok geçmeden şiddetli polis müdahalesi başladı.

www.buzzfeed.com

11. Takip eden 2 hafta boyunca gösteriler artarak devam etti. Protestocular çadırlarla meydana yerleşti ve barikatlar kuruldu. Çok defa devlet binalarını işgal girişimleri oldu.

www.buzzfeed.com

Meydandaki Lenin heykeli Yanukovych'e gönderme yapma amacıyla paramparça edildi

12. "Rüyalarımızı çaldılar. Eğer bu hükümet halkın isteklerini yerine getiremeyecekse böyle bir hükümet ve başkan bizim için bitmiş demektir" Bu sözler isyanlarla birlikte siyaset yapmaya başlayan milli boksör Vitaly Klitschko'ya ait

www.buzzfeed.com

13. Rus Medyası, protestoların Amerika tarafından finanse edildiğini ve protestoları organize edenlerin profesyonel "devrimciler" olduğunu iddia etti.

www.buzzfeed.com

14. 10 Aralık'ta polis, çadırları ve barikatları yıkmak için müdahale etti ama protestocular tarafından püskürtüldüler. 17 Aralık'ta Putin, Ukrayna'ya 15 Milyar Dolarlık yardım paketi vermeyi ve gaz fiyatlarını 3'te 1'ine çekmeyi teklif etti. Amacı Yanukovych'e olan desteği arttırmaktı

www.buzzfeed.com

15. Şiddet artarak devam etti. 25 Aralık'ta maskeli adamlar, muhalif gazeteci Tatyana Chornovol'u aracından sürükleyerek çıkartıp darp etti. Darp fotoğrafları kısa sürede viral oldu.

www.buzzfeed.com

Saldırı, gazetecinin iktidar partisi mensuplarına ait evlerin lüks fotoğraflarını yayınlamasından saatler sonra meydana geldi.

16. Başkan Yanukovych, ılımlı yaklaşım ile sert müdahale arasında bocalarken aralarında Senatör McCain'in de olduğu Amerika ve Avrupa Birliği'ne bağlı üst düzey politikacılar Kiev'e giderek muhalefete desteklerini belirttiler.

www.buzzfeed.com

17. 16 Ocak'ta Ukrayna Parlamentosu bir dizi kanun geçirerek her türlü protestonun yasa dışı olduğunu iddia etti.

www.buzzfeed.com

Bu esnada Ukrayna muhalefeti somut bir adım atmakta gecikince protestocuların tepkisi arttı.

18. Geçirilen yasa tasarısı çatışmaları iyice alevlendirdi. Yüzlerce protestocu polisle çatıştı, polis de -8 derece sıcaklıkta plastik mermi ve TOMA'larla cevap verdi.

www.buzzfeed.com

Protestocular molotof kokteylleri ile parlamento binasına ve bir çok devlet binasına saldırdı, otobüsleri ateşe verdi

19. Avrupa Birliği, Ukrayna Hükümetini sert bir dille uyardı. Parlamento görüşmelerin ardından 2 yasa dışında tüm yasaları geri çekti. Başbakan Mykola Azarov istifa etti.

www.buzzfeed.com

20. 17 Şubat'ta şiddetli çatışmalar tekrar başladı. Parlamento binası dışında yapılan sert ve saldırgan protestolar Hükümet ve Muhalefet arasındaki görüşmeleri iyice zora soktu.

www.buzzfeed.com

21. 7 Gösterici, 6 Polis yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti. Hükümet protestocuları uyararak, eğer gösteriler devam ederse polisin daha sert müdahale edeceğini söyledi.

www.buzzfeed.com

22. Ancak çatışmalar ve ölümler son bulmadı. Obama sert bir şekilde Ukrayna hükümetinin aksiyonlarını eleştirdi. Aynı gün Yanukovych ve muhalif liderler anlaşma sağladıklarını ve pazarlıklara başladıklarını duyurdular.

www.buzzfeed.com

Obama açıklamasında açıkça Ukrayna hükümetini suçladı. Her vatandaşın barışçıl bir şekilde kendini ifade etme özgürlüğü olduğunu ve bunun korunması gerektiğini bildirdi.

23. Yapılan pazarlıklar sonucunda erken seçim kararı çıktı. Ayrıca başkanlık makamının yetkileri sınırlandırıldı. Ayrıca İçişleri Bakanı, polisin sert müdahalesinden sorumlu tutuldu ve kovuldu. 20 Şubat itibariyle ölü sayısı 42'yi bulmuş, yaralı sayısı binlere yaklaşmıştı.

www.buzzfeed.com

24. 22 Şubat'ta Parlamento, Başkan Yanukovych'in görevden alınması için oylama yaptı. Yanukovych Kiev'den kaçarak daha güçlü olduğu Rusya destekçisi doğu kısmına gitti.

www.buzzfeed.com

Yanukocych, yaptığı açıklamada kendisine karşı yapılan hareketin vandalism ve haydutluk olduğunu söyledi.

25. Aynı gün Parlamento, hapiste bulunan eski başbakan Yulia Tymoshenko'yu serbest bıraktı. Tymoshenko kabul etmediği yolsuzluk suçlamaları sebebiyle hapiste bulunuyordu.

www.buzzfeed.com

26. İlerleyen günlerde Yanukovych ortadan kayboldu. Rusya'da olduğu sanılan lider hakkında "Toplu Cinayet" suçlamasıyla tutuklama kararı çıkartıldı.

www.buzzfeed.com

27. Yanukovych'in kaçmasıyla, protestocular evini işgal etti. Ekstra lüks yaşamı gözler önüne serilmiş oldu

www.buzzfeed.com

https://onedio.com/haber/ukrayna-da-muhalifler-yanukovic-in-evine-de-girdi-257409   Buradan evin fotoğraflarını görebilirsiniz.

28. 23 Şubat'ta, Başkan'ın tüm yetkileri Parlamento sözcüsü olan ve serbest bırakılan eski başbakan Tymoshenko'ya yakınlığı ile bilinen Turchynov'a verildi

www.buzzfeed.com

29. Aynı gün Sochi Olimpiyatları'nın gövde gösterisi niteliğindeki kapanış töreni yapıldı.

www.buzzfeed.com

30. Kaçak başkan Yanukovych'in o esnada Rusya'ya yakın olan ve destekçisi olan Kırım'da olduğu ileri sürüldü. 27 Şubat'ta Rusya destekçisi Ukraynalı göstericiler Kırım parlamento binasını işgal edip Rusya bayraklarını çektiler

www.buzzfeed.com

31. Yarı özerk Kırım bölgesi Ukrayna'dan daha çok Rusya'ya yakın olarak biliniyor. Rusça konuşulan Kırım aynı zamanda Rusya'nın Karadeniz donanmasına evsahipliği yapıyor.

www.buzzfeed.com

Kırım'da ezici çoğunluk Rus. Azınlık olarak Müslüman ve Tatar nüfusu bulunmakta ve bu azınlık Rusya'nın Ukrayna'ya müdahale etmesine karşı. Kırım Sovyet kontrolündeyken buradaki Müslüman Tatarlar, 1944 yılında Stalin tarafından Orta Asya'ya sürülmüştü ve 1991'e kadar geri dönüşlerine izin verilmedi. Rusya Kırım'ı 1954 yılında Ukrayna'ya vermişti ve Ukrayna'nın 1991'de bağımsız kalmasıyla Kırım da Ukrayna'da kaldı.

32. Olaylar Kırım'da yükselmeye devam etti. Rus Üniformalı silahlı askerler 28 Şubat'ta Kırım Havaalanını işgal etti. Bu sırada Yanukovych Ukrayna - Rusya sınırında ortaya çıktı ve hala Başkan olduğunu belirten bir konuşma yaptı.

www.buzzfeed.com

33. 1 Mart'ta Putin, Rus parlamentosundan Kırım'a asker çıkartmak için izin aldı. Obama anında tepki gösterirken bazı Ukraynalılar bunun düpedüz işgal olduğunu savundu.

www.buzzfeed.com

Pazartesi sabahı Obama ve Putin 90 dakika boyunca telefonla görüştü. İki taraftan da değişik açıklamalar yapılsa da Rusya'nın Ukrayna ordusuna Kırım'dan çekilmesi için 12 saat verdiği söyleniyor.

34. Putin, sadece Kırım ile yetinmemek konusunda kararlı. Ukrayna'nın Rusya'yı destekleyen doğu kısmına da asker çıkartmak ve Ukrayna'da yeni bir hükümet oluşmasını engellemek istiyor.

www.buzzfeed.com

35. Soğuk Savaş'tan onlarca yıl sonra Ukrayna politik ve coğrafi olarak bölünmüş durumda. Putin, Ukrayna'yı bağımsız bir devlet olarak görmemekle suçlanıyor.

www.buzzfeed.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aylinmars6277

Ukraynayıda alacak putin söylemedi demeyin, israilin kafası fena halde karışık onun için bir müdahele etmeyecek(israil dediğim avrupa birliği ve america) nasıl olsa amerikadaki baş yöneticiler tüm paralarıyla birlikte anericadan çine taşındığında süper güç olacak o zaman putin değil ukraynayıda rusya ya katmış olsun ister tüm avrupanı da, baş yöneticilere vız gelir

Gizli Kullanıcı

Putinden ne beklenir ki adam ajan yahu ? eski ajan ! tüm eğitimi tüm düşüncesi bu zaten ! Nazi konusu çok farklı bir nokta orası karıştırılmamalıdır. Ama Rusya büyük oyuncu ve maalesef kozları çok fazla. yahu gazı kesmek bir ülke için çok ağır bir darbe hemde çok !

hope

Kuzeyde başlayan ve doğuya sürüklenen hükümet ve muhalefet çatışmaları Avrupayı'da sarmış durumda. Bunların tabiki de arkalarında ABD ve Rusya olduğunu biliyoruz. ABD bir hamle yapınca hemen rusya buna cevap veriyor. Rusya yapınca da ABD. Soğuk savaş günleri geri geliyor gibi ama Rusya bu sefer Çin gibi bir devi de arkasına almış durumda. Olan masum insanlara oluyor...

icouldnt08

yorumun türkçe değil almanca olurdu.cahil cahil konuşma az aç kitap oku

metinkoksal

okuduğun her şeye inanma ergen Şu anda kiril alfabesi ve rusça konuşmadığın için dua et !

metinkoksal

Keşke Naziler geçseydi Stalingrad'ı... sağlıklı, sömürülmemiş, temiz bir dünya olurdu.

shishishisonson

ciddi misin yoksa şakamı yapıyorsun ?

memre-demirci

sovyetlerden daha iyi yönetirlerdi orası kesin

depravator

Çok nazisiniz kardeşler bravo. Eminim Naziler dünyayı ele geçirse sizi yaşatırlardı.

memre-demirci

sosyalistleri de gördük dünyanın mına koydular.

Görüş Bildir