20 Kişilik Anma Törenine 150'den Fazla Polis

-

20 Kişilik Anma Törenine 150'Den Fazla Polis Takibi

1 Mayıs 1977'de ölenler, Kazancı Yokuşu'nda 78'liler girişimi, BDP ve sivil toplum kuruluşları tarafından anıldı.

Hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyan topluluk, "Taksim alanı 1 Mayıs alanıdır", "1 Mayıs 1977 katliamı gerçekleri araştırma ve adalet komisyonu kurulsun", "1 Mayıs 1977 katliamı suçluları yargılansın" yazılı pankartlar açtı. Hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Çevik kuvvet polisi ve sivil polislerin çevrede aldığı yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Gezi Parkı ve Taksim anıtı polisler tarafından kapatıldı. Taksim metrosu'nun önüne de 1 TOMA konuşlandırıldı. 20 kişinin katıldığı anma törenine 150'den fazla polisin olması dikkat çekti.

78'liler girişiminden Yunus Bircan, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenlerin sorumlularının açığa çıkmasını istedi. Bircan sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeter artık! 1 Mayıs 1977 katliamının sorumluları açığa çıksın. Yeter artık! 1 Mayıs 1977'de kaybettiklerimizin anısına Kazancı Yokuşu'nda bir anıt heykel dikilsin. Yeter artık! 1 Mayıs katliamı araştırma ve adalet komisyonu kurulsun. 37 yıl önce, bu meydanda toplanan 500 bin işçi, emekçi, kadın, genç silahlı, bombalı saldırıya uğradı. 37 yıl önce, şu an basın açıklaması yaptığımız Taksim Kazancı yokuşunda, sekizi kadın, 35 insanımız, saldırı sonucu öldürüldü, 126 kişi yaralandı"

HDP İstanbul Eş Başkanı Şamil Altan da 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını belirtti. Altan "Yoldaşlarımızı katlettikleri alanda onları anmamızı ve 1 Mayıs'ı uluslararası işçi sınıfının birlik ve dayanışma gününü hem bir anma hem de bir kutlama olarak değerlendirmemizi engellemeye çalışıyorlar. İşte aynı güçler, o karanlık olmayan karşı karşıya olduğumuz güçler bunlar. Ama biz, bu tarihimize layık bir şekilde bu 1 Mayıs'ta burada olacağız" diye konuştu.

Açıklamaların ardından topluluk, Kazancı Yokuşu'nun girişine karanfiller bıraktı. Grup olaysız bir şekilde dağıldı.

HAMZA ÖZDEMİR, EMRAH GENÇ - HABERLER GÜNDEM İSTANBUL

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir