Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Aforizma ile Gerçekleri Görmeye Yüreği Olanların Anlayabileceği Nietzsche'den Olağanüstü Tespitler

 > -
Abone ol

Döneminin belki de fikir babası olan Nietzsche, kendi felsefesini geleceğin felsefesi olarak nitelendirmişti. Kimi zaman yokluğa adadıklarıya Nihilizmin öncülerinden sayılan bu deha, insanın eksiklerinden arınarak yaşamasının daha iyi bir dünya yaratacağını düşündü. Fikirleri bazı kesimler tarafından çarptırılsa da asla bir insanın, bir başka insana olan üstünlüğünden söz etmedi. 

“Ancak hepiniz beni inkâr ettiğiniz zaman size dönmek isterim. Gerçekten kardeşlerim, o zaman kaybettiklerimi başka gözlerle arayacağım. O zaman sizleri başka bir sevgiyle seveceğim.”

Bizler onu anlamak için ne yaptık?

#1

''İnsanları sevdiğinizi söylüyorsunuz! Ama daha derine indiğinizde sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz. Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz..''

#2

"Merhamet, düzenli bir biçimde kendi gücü konusunda bir yanılgı içindedir: Kadın, aşkın her şeye kadir olduğuna inanır; bu, kadının gerçek bir batıl inancıdır. Ah, aşkı bilenler, onun nasıl yoksul, nasıl çaresiz, zorla elde edilmiş ve yanıltıcı olduğunu sonunda öğrenmişlerdir: En iyi, en derin aşklar bile böyledir. Aşk, kurtarmaktan çok mahveder."

#3

"Hepimizin ruhunda bilgiye, 'istem'e, değerlere, sözlere, kalıplaşmış kurallara karşı yönelmiş bir şeyler vardır. Fizyolojik açıdan incelendiğinde, bizler ikiyüzlüyüz. Modern ruhun bir tanısı."

#4

''Aşk ve nefretin yer almadığı bir oyunda kadın orta dereceli bir oyuncudur.''

#5

"Bir derin kuyuya benzer yalnız. Taş atmak kolaydır içine; ama bu taş dibe inecek olursa, söyleyin bana, kim çıkarabilir? Yalnızı incitmekten sakının. Ama incitecek olursanız, eh, artık öldürün de."

#6

"Unutkanlar şanslıdır; çünkü hatalarının derdini çekmezler."

#7

"Biz en çok, görünmeyen ellerce bükülür ve eziyet görürüz."

#8

"Duygusallık sık sık aşkın büyümesini kolaylaştırır; böylece kök zayıf kalır ve kolayca sökülüp çıkarılır."

#9

''Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır.''

#10

"Zayıflar bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar."

#11

''Hayran olmada bir masumluk var. Kendilerine de bir gün hayran olunabileceği hiç akıllarına gelmemiş olanlarda bulunur.''

#12

"İki temel sorunu var insanlığın. Adaletsizlik ve anlamsızlık. Birine karşı hukuku bulduk, diğerine karşı sanatı. Ama insanlar hukuka ulaşamadı. Ve sanat insanlara."

#13

"Biz arzulanana değil, arzulamanın kendisine aşığızdır."

#14

"Toplumsal hastalıkları iyileştirmek için ihtiyaç duyulan şey, mülkiyetin zor kullanılarak yeniden dağıtımı değil, aklın tedrici dönüşümüdür. Adalet duygusu herkeste daha fazla artmalı, şiddet içgüdüsü ise daha da zayıflamalı."

#15

"Ey ulu yıldız! Kendilerine ışık saçtıkların olmasaydı,

saadetin nerde kalırdı..''

#16

"Hayatını tekrar tekrar aynı hayatı yaşayacakmışsın gibi yaşa, istemediğin bir durumla karşı karşıya kalmışsan ve buna boyun eğiyorsan, diğer hayatlarında da aynı şeye boyun eğeceğini düşünerek, sen en güzeli boyun eğme, bu böyle gitmez; bir şeyi çok mu istiyorsun, ama buna cesaret edemiyor musun, diğer hayatlarında da bu şeyi çok isteyip hiç bir zaman cesaret etmediğin için ulaşamayacaksın, o yüzden sen en güzeli aş kendini, yap yapmak istediğini ki sonunda en mutlu şekilde yaşayabileceğin bir kısır döngü oluşturabilmiş ol."

#17

"Yorgun düştüğümüzde, çok uzun zaman önce fethettiğimiz düşünceler bize karşı saldırıya geçer..''

#18

"İnsan düşmanını dostundan daha kolay affediyor."

#19

"Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumda seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir!"

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hamit-bulut

15 . Aşık Veysel'in bendeki bu aşk olmasa sendeki güzellik beş para etmez lafına benziyor

Gizli Kullanıcı

Büyüksün babaaaa! Ne tespitlerdi be!

onediookuru

#1 nokta atışı

mustafa-tosun1

Sondakini koysanız yeterliydi zaten

samethewolf

Gifler çok hoş

Görüş Bildir