16 Yaşına Kadar Duyma Engeli Olduğunu Fark Etmeyen TikTok Kullanıcısının Bi' Garip Hikayesi

242PAYLAŞIM

Gerçekten de ilginç bir hikaye.

Kaynak: https://www.tiktok.com/@spritecranberryf...

TikTok'taki bir kullanıcı, 16 yaşına kadar işitme engeli olduğunu bilmediğini anlattı.

Helen, 'zar zor duymanın' normal olduğuna inanarak büyüdüğünü çünkü başka insanların kendisinin duyduğu şekilden daha farklı duyduğuna dair hiçbir fikri olmadığını söyledi.

Şu ana kadar 2 milyondan fazla izlenmiş olan videoda, Helen her yıl düzenli olarak işitme testi yapılan bir okul bölgesinde büyüdüğünü belirtti.

"Hatırladığım kadarıyla bu işitme testlerinde hep başarısız oluyordum fakat sonrasında her zaman bana sordukları bir soru vardı: Son birkaç hafta içerisinde hasta oldun mu? Çocukken sürekli hasta olurdum o nedenle cevabım "evet" oluyordu ve onlarda "Ah o zaman muhtemelen sadece sinüslerin tıkanmıştır." diyorlardı."

İlk seferinde daha sadece 12 yaşındaydı, bu nedenle okulun söylediğine inandı ve hayatına devam etti.

@spritecranberryfanacc

Reply to @spritecranberryfanacc CC’d version! thank you to the person who recommended this app!!

♬ original sound - helen

Helen, bunun lise 2. sınıfa kadar her sene yaşandığını söyledi. "Bu sene yapılan işitme testinden sonra hemşirenin odasına çağırıldım ve bana "İşitme testinde başarısız oldun." dedi." Helen bunun arkasından hemşireye "Yeni olan başka bir şey var mı?" diyerek her yıl testten başarısız olduğunu söyledi. Bunun üzerine, hemşire Helen'in tekrar başarısız olduğu bir test daha yaptı.

Durum ailesine açıklandıktan sonra bir test daha yapılması için aile doktoruna gönderildi ve tekrar testi geçemedi.

@spritecranberryfanacc

Reply to @spritecranberryfanacc part 2 of how i didn’t know i was deaf until i was 16

♬ original sound - helen

Bunun ardından bir odyoloji doktoruna gönderilen Helen, oradaki testte de başarısız oldu. Doktorlar başka bir yol denediler ve "daha şatafatlı bir test" yaptılar. "Kulaklarıma çok yüksek sesler yolluyorlardı ve kafamın içindeki bir şeyi ölçüyorlardı. Daha önceki seferlerden daha da başarısız oldum. Henüz işitmemin düşündüğümden daha kötü olduğunu öğrenmek dışında başka bir teşhis alamamıştım, ama neden bilmiyorum." dedi.

Kullanıcılardan biri yorumlarda, son işitme testinin beyin sapının sese verdiği tepkiyi ölçmek için yapılan bir test olduğunu açıkladı.

En sonunda bir kulak burun boğaz doktoruna götürülen Helen'e, hafif ila şiddetli işitme kaybına neden olabilen bir durum olan otoskleroz teşhisi koyuldu. Hastalığını, "Kulağımdaki sesi iletmesi gereken kemikler, sesi düzgün iletmiyor." şeklinde açıkladı.

Doktor Helen'e iki seçeneği olduğunu belirtti.

Bunlardan birinin işitme cihazı kullanmak, diğerinin ise kulağındaki işlev bozukluğu olan kemiğin sentetik kemikle değiştirileceği bir ameliyat olmak olduğunu söyledi fakat ameliyat risk taşıyordu ve sonucunda Helen tüm duyma yetisini de kaybedebilirdi.

Helen 'İşitme cihazlarımı ve duyma engelliler topluluğunun bir parçası olmayı seviyorum.' dedi.

Başınıza gelen benzer bir hikayeniz var mı? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Lanetlendikleri İçin Tüm Ailesinin Neredeyse Uykuda Öldüğünü Anlatan TikTok Kullanıcısının Enteresan Hikayesi - onedio.com
Lanetlendikleri İçin Tüm Ailesinin Neredeyse Uykuda Öldüğünü Anlatan TikTok Kullanıcısının Enteresan Hikayesi - onedio.com
Ölümden Sonraki Hayatla İlgili Ortaya Attığı Teoriyle Gören Herkesi Dumura Uğratan TikTok Kullanıcısı - onedio.com
Ölümden Sonraki Hayatla İlgili Ortaya Attığı Teoriyle Gören Herkesi Dumura Uğratan TikTok Kullanıcısı - onedio.com
Bir Gün Değil Her Gün Yanınızdayız! Engelli Bireyler İçin Birbirinden Faydalı Mobil Uygulamalar - onedio.com
Bir Gün Değil Her Gün Yanınızdayız! Engelli Bireyler İçin Birbirinden Faydalı Mobil Uygulamalar - onedio.com
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umran-kenar

Aynı durumu ben de yaşadım. 15 yaşıma kadar işitme kaybım olduğunu bilmiyordum. Ailem hep dikkat dağınıklığım olduğunu düşünürdü. Ablamın beni kolumdan tutup teste götürmesiyle gerçeği öğrendim. Çocukluğumda geçirdiğim ateşli bi rahatsızlıktan kaynaklandığı düşünülüyor. Şimdi ise işitme cihazlarımla 6.yılım ve aşırı rahat aşırı mutluyum. İşitme engelliler ve cihazlanmaları için sosyal sorumluluk projelerinin bir parçasıyım.

mustafa-berat-usta

Vay be, helal olsun. Okurken çok duygulandım. Dediğim gibi sessiz bir dünyaya değil, neşeli eğlenceli bir dünya istiyorsak işitme cihazlarımızı takalım ve çıkarmayalım kim ne derse desin

blvckstne

ne diyelim bütün dünyaca geçmiş olsun diyoruz

bilim-bilimi

Geçmiş olsun

cerrahpasalihalit

bende gözümün bozuk olduğunu gözlük taktığımda anlamıştım. herkes buğulu görüyor sanıyordum. dünya böyle gözüküyor sanıyordum. gözlüğü takınca şok olmuştum.

mustafa-berat-usta

Değerli işitme engelliler.. İşitme engelliyseniz, işitme cihazınızı takın. Utanmayın, sıkılmayın, arkadaşlarınız her ne kadar size ''üç kulak'' diye dalga geçseler dahi takın. Ben de işitme engelliyim ve işitme cihazı takıyorum. Ve ilkokulda takmadım arkadaşlar dalga geçiyorlar diye.. Pişman mıyım evet. Çünkü duymadığınız her konuyu, duymadığınız her sohbeti kaçırıyorsunuz. Sağlığınız ve arkadaşlarınızla ilişkileriniz için işitme cihazı takmanızı şiddetle öneriyorum. Sessiz bir dünya değil, güzel bir dünya için takın :)

scarface1

Bizim de ilkokulda işitme engelli arkadaşımız vardı da hiç dalga geçmezdik ki geçmek bile aklımıza gelmezdi. İlk defa bir işitme engellisiyle dalga geçildiğini duydum :/

mustafa-berat-usta

Yorumunu çok geç gördüm affet.. Evet maalesef üç kulak hatta bazen de dört kulak diye dalga geçiyorlardı. Onun da tek sebebi, dıştan görünüyor diye dalga geçilmiştim. Ben de işte çocuk haliyle 13-14 yaşındaydım takmak istemedim. Ama çok pişmanım valla.

Görüş Bildir