Bir Gün Değil Her Gün Yanınızdayız! Engelli Bireyler İçin Birbirinden Faydalı Mobil Uygulamalar

-
Abone ol

Artık bilinçli bir değişim şart! Engelli bireylere özgürce hayatın içinde yer alabilmeleri için uygun şartlar sağlamamız gerekiyor. Ülkemizde bu olanakların yeterli olmaması beraberinde, bilinçli bireyler de yetiştirmiyoruz. Teknoloji artık bu konuya bir el atarak bizim yapamadığımızı yaptı! Birbirinden faydalı uygulamalarla, engelleri kaldırıyor. 

Engelli bireylerin herkes gibi yaşama haklarını özgürce kullanabilmeleri dileklerimizle...

1. Be My Eyes Uygulaması

Görme engelli bireyler için dünya genelinde gönüllü çalışanlarla birlikte, günlük hayattaki işlere yardımcı olmak adına canlı video desteği sağlayan oldukça faydalı bir uygulama. 

Android ve Apple telefonlarda kullanılabilir. 

2. Sesli Adımlar Uygulaması

Sesli Adımlar uygulaması görme ve işitme engelli kişilere, mekan haritaları, radyo sinyalleri ve eşsiz navigasyon yeteneklerini bir araya getirerek kapalı alanlarda keşif ve yönlendirme hizmetleri sunarak yardımcı olan bir uygulamadır.

Android ve Apple telefonlarda kullanılabilir. 

3. KNFB Reader Uygulaması

Bir tarayıcı ve bir mini bilgisayar olmak üzere iki büyük bileşenden oluşuyor. Uygulama basılı materyalleri tarayabiliyor ve yüksek sesle okuyabiliyor. 

Görüş Alanı Bildirimi, Otomatik Sayfa Algılama ve Eğim Kontrolü sayesinde, doğru görüntü elde ederek kullanıcıların, mektup, reçete, basılı ders notları gibi her türden basılı metine erişim sağlıyor. Tescilli belge analiz teknolojisi, görüntüdeki kelimeleri belirler ve Braille alfabesi erişimine de olanak vererek bunları yüksek kalitede metin okuma fonksiyonuyla, yüksek sesle okuyan bir uygulama.

Android ve Apple telefonlarda kullanılabilir. 

4. Voice Dream Reader Uygulaması

Bu uygulama kulaklarınızla okumanızı sağlıyor! 

Ses tabanlı bu mobil uygulama ücretli olmasına rağmen pek çok kişi tarafından en iyi mobil metin-konuşma uygulaması olarak seçilmiş ve görme engeli olan bireyler için mükemmel bir çözüm olarak, yüksek kaliteli bir dinleme deneyimi sunuyor.

Android ve Apple telefonlarda kullanılabilir. 

5. Learn Braille Alphabet Uygulaması

Ücretli bir uygulama olan 'Learn Braille' çocuklara ve yetişkinlere göre son derece kullanıcı dostu bir düzene sahip. Bu uygulamanın amacı, braille alfabesini kolayca konuşmak, dinlemek ve yazmak gibi birçok olanak tanıyor.

Android ve Apple telefonlarda kullanılabilir. 

6. Braille Alfabesi Uygulaması

Yukarıdaki uygulama için alternatif bir öneri.

7. uSound Uygulaması

uSound işitme kaybı olanlar için işitme aralığını optimize etmek adına oluşturulan bir uygulama ve üst düzey bir işitme cihazında var olan birçok benzer özelliklere sahip.

uSound, belirli ortamlarda farklı ses kalitesi ve hacmi sunan, ayrıca kişiselleştirilmiş filtreler eklemenizi ve herhangi bir ses ayarında %100 hassasiyet için kişisel bir medikal destek sağlayan gelişmiş bir uygulama.

Android ve Apple telefonlarda kullanılabilir. 

8. BlindSquare Uygulaması

Görme engelli bireyler için geliştirilen bu uygulama en popüler GPS uygulamalarından bir tanesi. Çevreyi tanımlayarak, gitmek istediğiniz güzergahı duyurur. Aynı zamanda bağımsız seyahat etme olanağı tanıyarak, 300 metrelik bir alan içerisinde en popüler kahveyi, en yakın hastaneyi bulmanızda yardımcı oluyor. 

Sadece Apple telefonlarda kullanılıyor.

9. P3 Mobile Uygulaması

P3 uygulaması, WiFi üzerinden veya telefonunuzun verileri üzerinden video tabanlı aramalar yapmanızı sağlar. İşitme engelliler için yaratılmış, olabildiğince basit bir şekilde iletişim kurmayı amaçlayan şık bir arayüzle kullanımı kolaydır.

Android ve Apple telefonlarda kullanılabilir. 

10. CEYD-A Uygulaması

CEYD-A, Türkçe sesli komutları tanıyan ve Türkçe konuşan bir mobil asistan uygulaması. Siri, Cortana ya da Google Now’a sorarak kullandığınız hava durumu öğrenme, trafik durumu sorgulama, kendini tanıtma, fotoğraf çekme ya da haber okuma gibi çok sayıda özelliği kullanabildiğiniz CEYD-A, kullanıcılarından öğrenen bir asistan olmasıyla incelemeye değer.

Sadece Android telefonlarda kullanılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ashirogi-muto

Be My Eyes uygulamasını yükledim ama haftalarca hiçbir yardım talebi gelmeyince sildim. Sanırım gereğinden fazla sayıda yardımcı üye var.

Görüş Bildir