Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

13 Maddeyle Türkiye'de Her Tecavüze Ortak Olmak

9.7bPAYLAŞIM

Türkiye'de her saat başı bir kadın, bir çocuk, bir hayvan ve hatta başka bir erkek bir yerlerde tecavüze uğruyor, suistimal ediliyor. Farkındalık için kadınlar sokağa çıkıyor, sosyal medyada gündem oluyor, ünlüler kınıyor ve politikacılar "iğrenç buluyoruz" diyor. Tecavüz edene tecavüz edilmesi, kadınlara ayrı ulaşım araçları, belirli saatlerde kadınların sokağa çıkmaması gibi bir sürü akıl donduran çözüm önerisi de ortalıkta dolaşıyor. Sonuç olarak her olay belirli bir süre gündemi meşgul edip, herhangi bir suç olarak diğer suçların arasında kaybolup gidiyor. Ta ki diğer kurban gündeme gelene kadar. 

Her tecavüzden, sadece tecavüzcünün suçlu olduğu bu toplumsal bakışla, herkes tecavüzcüyü kınayıp, tecavüzcüden nefret edip köşesine çekiliyor. Oysa bir toplumda bir suç bu kadar çoksa; o suç toplumun bütünün ortak olduğu bir suç değil de nedir? Biraz ön yargılarımızı köşeye atıp, her gün işlediğimiz suçlarımıza bir göz atalım. Belki küçük bir erkek çocuğunun, savunmasız bir hayvanın ve akşam işten evine dönen bir kadının başına gelenlerde daha az vebalimiz olur.

1. Tecavüzcü espirileri yapıp buna ağız dolusu gülmek

2. Tecavüzün bir cezalandırma yöntemi olduğunu savunmak

3. Tecavüz için tecavüze uğrayanı suçlamak

4. Hayvan tecavüzünü yok saymak

5. Tecavüzü günlük hayatta kullanılan dilin bir parçası yapmak

6. Kendi sustuğu yetmiyormuş gibi kurbanı da susmaya itmek

7. Tecavüzden korunma yöntemi olarak kadınları sosyal alanlardan geri durmaya itmek

8. Tecavüzü estetize etmeye çalışmak

9. Habercilik yaparken kurbanı hiçe saymak

10. Bir şeyler ima etmek

11. Sorumlular yerine kurbanı teşhir etmek, kurbanı konuşmak, kurbandan bahsetmek

12. Bildiğin halde susmak, çok geç olduğunda bağırmak

13. Tecavüzü meşrulaştıran söylemleri, düşünce özgürlüğü olarak görmek

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melis-tarakci

unutmadık münevver karabulut cinayetinde susmak için para alan mevkideki adamları.. yermiyiz ulan biz

melis-tarakci

Kendi cezanı kendin vericeksin o kadar. Yada hapistekiler namus bekçiliği yapacak öcümüzü alacak başka seçenek var mı.. BİR YANLIŞTAN İNTİKAM ALINMAZSA CENNET EHLİ SİZİ AYIPLAR bunuda bir yere not edin

melis-tarakci

okadar şey oldu bu türkiyede hiç çözüm bulunamadı. Aklımda hep aynı soru: türkiye; hayvanlara, kadınlara, çocuklara, bebeklere ve erkeklere yapılan tecavüzü destekliyor mu? cevap olarak hayır diyemiyorum. çünkü evet demek için çok sebep varken, hayır demek için hiç bir kanıtlanmış gerçeklik yok ortada.

lucreiza.donati

gece saat 3 te mini etek giydi dediniz. neden okuldaydı da desenize?

icimdekiyagmur

Tecavüzcü Coşkun ve Nuri Alço'larla büyümüş nesillerden ne bekliyorsunuz?! Günlük hayatta da #5 bu kelimeyi ağzımıza almadığımız, normalleştirmeye çalışmadığımız sürece azalacağını "umut" ediyorum... Ve tecavüzcülere idam gelsin ki ceza indirimine güvenemesin pislikler!!!

Görüş Bildir