Görüş Bildir
Haberler
11 Madde ile Verimli Çalışamama Derdini Sonsuza Kadar Bitiren Pomodoro Tekniği

etiket 11 Madde ile Verimli Çalışamama Derdini Sonsuza Kadar Bitiren Pomodoro Tekniği

1980'lerde Francesco Cirillo adlı biri tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, o zamandan beri çalışmakta sıkıntı çeken bir çok insanın kullandığı ve çok memnun kaldığı bir teknik. Adını Cirillo'nun öğrencilik zamanlarında bu tekniği uygularken kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan alan bu teknik (Pomodoro İtalyanca'da domates demek) ile ilgili önemli bilgileri verelim.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Bu tekniğin temelinde kısa süreli çalışma seansları ve bu seansları takip eden mini molalar yatıyor.

2. Kısa süreli çalışma seansları 25 dakika sürüyor, ardından 5 dakika süren mini bir mola veriliyor.

3. Bu bir seans ve moladan oluşan 30 dakikalık bölüm 1 pomodoro'ya denk geliyor.

4. Toplamda 4 pomodoro'yu tamamladığınızda, yani 2 saat sonunda 25-30 dakikalık uzun bir mola veriyorsunuz.

Tabi bu art arda 4 pomodoro tamamlarsanız geçerli, aksi takdirde size her an mola olmuş oluyor.

5. Günde 8-16 arası pomodoro tamamlamak ideal sayılıyor, yani 4-8 saat arası çalışma (Molalar dahil).

Tabi konu ders çalışmaksa 8 pomodoro'nun fazlasıyla iş göreceğini söyleyebiliriz. Toplamda 4 saat etmesi göze korkunç gelebilir, ancak arada molalar vererek fazla yorulmadığınızı ve tamamen verimli bir teknik olduğu için 4 saat boşa kürek çekmediğinizi düşünürsek oldukça yararlı.

Ayrıca iş hayatında ortalama 12 pomodoro ile 6 saatte harikalar yaratabilir ve kafanızı tamamen dinç tutabilirsiniz. Üstelik tekniği daha sıkı bir şekilde uygularsanız günde 8'den az pomodoro ile bile 4 saatten kısa bir süre içinde tüm işlerinizi halledebilir ve kafanızı dinleyebilirsiniz.

6. Ancak olayın kilit noktası şu: Asla ama asla 25 dakikalık seanslar boyunca bir şeyin dikkatinizi dağıtmasına izin vermemelisiniz.

O 25 dakika boyunca sadece yaptığınız işe odaklanmanız gerek. Telefonunuzu sessize alın, facebook'a göz ucuyla bile bakmayın, kimseyle en ufak bir sohbete dalmayın, su içmeye kalkmayın. Mümkünse hiçbir sekme açık olmasın ve müzik bile dinlemeyin, en azından sözlü olanları.

Ayrıca 25 dakika tamamlanmadan işinizi bitirirseniz bile seansı tamamlamayın, süre dolana kadar tekrardan bir genel kontrol yapın, üzerinden geçin.

7. Aynı şekilde 5 dakikalık molanızda da kesinlikle yaptığınız işle ilgili bir şey düşünmeyin.

Kafanızı dağıtın, bir şarkı açın, bir kahve için, biraz sohbet edin.

5 dakikalık ara süresi bittiği andaysa hemen çalışmaya geri dönmelisiniz.

8. Tüm bu oldukça basit kuralları iyice benimsedikten sonra yapmanız gereken hemen bir plan hazırlamak.

Bu plan günlük de olabilir, haftalık da. Haftalık olması daha faydalı olacaktır. Her gün kaç pomodoro yapacağınızı, hangi pomodoro'larda hangi konular üzerinde çalışacağınızı bu plan içerisinde kararlaştırın.

9. Peki ya çalışmanız bir şekilde bölünürse, o zaman ne yapmalı?

Eğer çalışmanızın bölünmesine sebep olan şey bir dış etkense (telefonun çalması, kapının çalması, iş arkadaşınızın gelip bir şeyler sorması), plan kağıdınızı alın ve o seansın yanına bir işaret koyun; mesela ' * ' gibi.

Eğer sebep sizden kaynaklanan bir şeyse (acilen birini aramanız gerektiğini hatırlamanız, birden kendinizi kötü hissetmeniz vs), plan kağıdınızı alın ve o seansın yanına ilkinden farklı bir işaret koyun.

10. Her haftanın bitiminde plan kağıdınızı inceleyerek değerlendirme yapın.

Kaç seansı başarıyla tamamladınız, kaç seansınız iç veya dış nedenlerle bölündü gibi detayları inceleyin. Gereken iyileştirmeleri yapın ve ertesi hafta aynı şeyleri nasıl minimize edebileceğinizi düşünün.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Kendinizi asla fazla yormayın; en dolu planı değil, en ideal planı hazırlayın.

Mesela hafta bitiminde planınızı incelediğinizde fazla yorucu olduğunu düşünüyorsanız, set sayısını bir tık azaltmayı deneyin. Aynı şekilde eğer daha fazlasını başarabileceğinizi düşünüyorsanız da set sayısını artırabilirsiniz.

Son olarak bu oldukça popüler olan tekniğe yönelik hazırlanmış bir iki uygulama ve internet sitesini önereyim:

lanes: Bu internet sitesi yapılacaklar listesi hazırlamanızı ve haftalık planlar yapmanızı sağlıyor. Üstelik pomodoro zamanlayıcısı da mevcut, böylece çalışmalarınızın takibini çok kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

pomotodo: Hem iOS, hem de android üzerinde bulunabilen bu uygulama da bu tekniğe özel olarak hazırlanmış.

coldturkey: 'İyi güzel de ben internetten uzak kalamam, illa ki bir şekilde gözüm kayar, aklım gider' diyorsanız bu uygulama da size göre. İnternet sitelerini belli bir süre boyunca tamamen engelliyor ve çalışmanızın bölünmemesini sağlıyor.

Başarıyla uygulamaya başladıysanız tebrikler, artık az zamanda daha kaliteli ve verimli çalışabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1869
482
166
120
77
77
75
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hey you

O molalar 5dklık olsa zaten dönem birincisi olacam ama yok bi 5 dk daha diye diye tüm günü mola yapmış insanım ben.😄

Grumpy Cat

aynı ben

Zeynep Weasley

Bir şey dicem. Ben bunu daha önce başka bir sitede gördüğüm için son bir aydır uyguluyorum. Manyak işe yarıyor. Şiddetle tavsiye ederim ^^

Sed Sed

Kesinlikle 20 25 dk sonra dikkatiniz ister istemez dağılıyor. Bu tekniği ben de sınava hazırlanırken uygulamaya çalışmıştım, gerektiği gibi uygulayamadım ama... Devamını Gör