10 Maddede Değerleriyle Hayatımıza Zenginlik Katan Başkent Ankara'nın En'leri

1.3bPAYLAŞIM

Kimi zaman bug’larıyla, kimi zaman isminin önünde “Ankaralı” olan şarkıcılarıyla, kimi zaman da “gri ve denizsiz” klişesiyle konuşulan Başkent Ankara’nın en ilginç 10 özelliğini sizin için bir araya getirdik.

İşte Ankara'nın "en"leri...

1. En meşhur yemeği: Ankara Tava

Düğün, sünnet, mevlit ve özel davetlerle adını duyuran Ankara Tava, bugünlerde şehrin her köşesinde boy gösteren ‘tavacılarla’ namını sürdürüyor!

2. En meşhur parkı: Seğmenler

Ankaralıların genellikle hafta sonlarında kafa dinlemek için gittikleri, evcil hayvanlarını gezdirdikleri veya spor yaptıkları, oldukça büyük yeşil alana sahip bir parktır. Yeşilliğin içinde nefes alıp, kentin karmaşasından kaçmak için en ideal yerlerden biri Seğmenler...

3. En büyük camisi: Ahmet Hamdi Akseki Camii

Caminin külliyesinde 80 bin metrekare kapalı alan, 20 bin 618 metrekare avlu, 11 bin 87 metrekare peyzaj alanı bulunuyor. Bin 860 araçlık kapalı otoparkı bulunan camide radyo ve televizyon stüdyoları, 80 tuvalet, 442 abdest alma yeri bulunuyor. Bu özellikleri ile Ankara'nın en büyük camisi.

4. En ünlü caddesi

Buna tek bir cadde ismi vermek yanlış olur diye düşünüyoruz. Ankara'nın birbirinden güzel birçok ünlü caddesi bulunmaktadır. Kimi Bahçelievler 7. Cadde, kimi Tunalı Hilmi Caddesi, Kimi de Yüksel Caddesi der.. Bizim için her cadde ayrı güzel!

5. En eski üniversitesi: Ankara Üniversitesi

Yalnızca Ankara değil Türkiye için de büyük öneme sahip Ankara Üniversitesi, Üniversite Kanunuyla birlikte kurulan, Cumhuriyet’in ilk üniversitesi olma özelliğini de taşıyor.

6. En eski hastanesi: Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sadece Ankara’nın değil çok uzun yıllar tüm Anadolu’nun derdine deva olan bu cefakâr hastane 1881’den bu yana hastalarına şifa dağıtmaya devam ediyor.

7. En eski spor kulübü: Ankaragücü

Ankaralılar için su gibi, hava gibi bir yaşam gereği olan Ankaragücü, 1910 yılından bu yana kentin en büyük simgelerinden. Süper Lig’i kasıp kavurduğu yıllar geride kalmış, tahtını sonradan çıkan kulüplere bırakmış olsa da o hala Ankaralıların gönlünün şampiyonu!

8. En güzel dizisi: Behzat Ç.

"Bir Ankara polisiyesi" Behzat Ç., efsanesi Ankaralılar için farklı bir anlam taşır. Kendisi de Ankaralı olan Erdal Beşikçioğlu'nun başrolünde oynadığı dizi, oynatıldığı döneme damgasını vurmuştu.

9. En büyük gururu: Anıtkabir

Anıtkabir’e ev sahipliği yapmak… Kendilerini ziyarete gelenleri ilk olarak bu büyük mabede götürerek, aklına ve yüreğine işleyen ayrıntılarla Ata’nın huzurgahını anlatmak…

10. En güzel manzarası: Eymir Gölü

Ankara'nın denizi yok ama birçok gölü var. İşte bu göllerden biri de Eymir Gölü. Göl kendine has fauna ve florasıyla büyük bir doğal güzellik barındırırken, kış aylarında donduğu zamanlarda da Ankaralılar için hoş bir manzara oluşturur.

Bonus: En yüksek konut kulesi

Ankara’nın yeni sembollerinden One Tower Diplomatique, 185 metre yüksekliğiyle kentin en yüksek konut kulesi olarak öne çıkıyor. Mimarisi dünyaca ünlü Tabanlıoğlu Mimarlık’a ait olan 48 katlı One Tower Diplomatique, kentin gözde yerleşim yerlerinden Oran’da inşa ediliyor.

Bu yılın ilk aylarında sahiplerine teslim edilecek One Tower Diplomatique’le ilgili ayrıntılı bilgi için www.onetower.com.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
janset-cataltug

tam biraz kendime geleyim kafama göre nette takilayim dedim karsima okulum çıktı sonrası içimi kaplayan bir huzursuzluk bir sıkıntı... şu iceriklere okullari falan koymasak diyorum

closed.application

Güzelim Ankara'yı Beylikdüzüne çevireceksiniz be. Yazık...

digidiplomat

Yazan İstanbullu herhalde, yüzeysel bir araştırmayla yazılmış.

ismail-kaplan1

Reklam için yapılan paylaşımlarına ayar oluyorum..

murat-acar3

saçma bu yazıyı yazan arkadaş işe de AnGaraya'da yeni girmiş galiba

Görüş Bildir