Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Taş Gibi Kızların" Korkutucu Dünyası: Işıklı Podyumların Karanlık Yüzü

-
Abone ol

''Aç bırakılmak, çocuk yaşta çalıştırılmak, cinsel taciz ve insanlık dışı çalışma saatleriBu, kölelikle geçimini sürdüren bir kabilenin maruz kaldığı koşullar değil, ışıklı moda dünyasının ve podyumların öteki yüzü. Kırmızı halı, sadece bu kariyer yolunda yürürken şanslı olanların ulaştığı bir yer.''

Dünyanın nefesini tutarak takip ettiği moda haftalarının ve defilelerin modelleri ülkeleri için “asgari” olan ücretten biraz daha fazlasını kazanıyor. Üstelik, asgari ücretli bir işten çok daha fazla istismara ve aşağılanmaya maruz kalıyorlar.

Kaynak: http://mashable.com/2015/03/04/fashion-m...

2012 yılında Tommy Hilfiger markasının yüzlerinden biri olan model Sara Ziff “Model Birliği” isimli bir organizasyona öncülük etti.

Bu organizasyonu kurarak Modellerin haklarına sahip çıkılması gerektiğine dair bir bildiri hazırladı. Ziff, bu atılımıyla modelleri içine düştükleri çaresizlikten kurtarıp güçlü olduklarını göstermeyi hedefliyor.

Ziff’in bu atılımı Milla Jovovich, Coco Rocha gibi isimlerden destek gördü.

Fakat model camiasında bu konu hakkında ortak bir görüş yok. Özellikle modellerin birçoğunun başka ülkelerden Fransa ve İtalya gibi modanın kalbi olan ülkelere gittiği düşünülürse, bu grubu örgütlemenin zorluğu da ortaya çıkıyor.

“Sizden güzel bir yüze sahip olmanız bekliyor, ama bir fikre sahip olmanız yasak”

Model Ondria Hardin, Marc Jacobs'ın defilesine çıktığında minimum podyuma çıkma yaşı olan 16 yaşının altındaydı.

Podyum yüzleri çalışma koşullarında rahatlıktan çok uzak olsalar da, ünlü modacılar çocuk yaştaki modellik yapılmasına karşı değil. Ünlü tasarımcı Mark Jacobs 2013 yılında New York Moda Haftası defilesinde 14-15 yaş arası modelleri podyuma çıkardı. Bu konudaki görüşü sorulduğundaysa, “Kızlar ve ailesi razıysa bunu neden yapmamaları gerektiğini anlamıyorum.” İfadesini kullandı.

Ralph Lauren, Hugo Boss gibi büyük markaların defileleri için modellerle çalışan kast ajansı ACW Worldwide’ın sahibi Andrew Weir da Ziff’in atılımını desteklese de isteyen aile ve çocukların bu işi yapmasında bir sakınca görmediğini düşünüyor.

Yeme bozuklukları ve cinsel tacize karşı modelleri kimse korumuyor!

Bir araştırmaya göre modellerin %64’ü ajanslarının kilo vermelerini istediğini dile getirmiş. Bahsedilen kilolarsa sağlıklı olarak tanımlanabilecek sınırın altında olmayı gerektiriyor.

Modellerin %30’u cinsel tacize uğruyor, %28’i ise iş yerinde bir kişiyle seks yapmaya zorlanıyor.

“Biz sadece fantezi objesi değiliz, aslında insanız. Hakları olan ve korunması gereken insanlar”

Modellerin fabrika üretim bandında hareket eden insan formunda cisimler gibi göründüğü bu endüstride en önemlisinin modellerin sadece bedenden ibaret olmadıklarını vurgulamak olduğunu söyleyen Ziff, mücadelelerini “büyük şirketlerin” karşıt tutumlarına rağmen sürdüreceklerini ifade ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

Sadece "güzel" oldugunuz için sizi podyuma çıkarmak istediklerinde işte bir gariplik oldugunu hiç mi farketmediniz. İsin başında zaten "güzel" olarak görüyorlar sizi. İnsan degil. Ha meslek zor o da ayri mesele. Cehennem gibi sıcakta manto ile hava cok serinmiş ifadesi vermek de yetenek ister.

lan-bi-dinle

siktirin amına koduklarım, obje değillermiş, obje olmak için elinden geleni yapıyorsun, sonra isyan ediyorsun, adam benimle yatmazsan podyuma çıkamazsın diyor, neden gidip yatıyorsun, dünyada başka iş mi yok, halsiyetsiz karı! ama para şöhret baştan tatlı geliyor dimi? yüzün eskiyip siktiri yiyince de, "çok kötü piyasa çok"

ahmetcan.oral.5

model diye iskeletor çıkarmalarını zaten anlamıyorum. Umarım başarıya ulaşırlar. Fransa' da bunu destekleyen kanunlar çıktı. Umarı uygulanır bu kanunlar.

Gizli Kullanıcı

kusura bakmayın da bana fabrika üretimi gibi geliyorlar.

yatogami

Bencede de

yori

ama mankenler hiç hoş gözükmüyor bi yığın kemik torbası elbise bile bularda qeribe görsenir çok zayıflar

Görüş Bildir