Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Saldırganların Türkleri ya da Müslümanları Temsil Ettiğini Düşünmüyorum'

 > -

Firuzağa'da plakçıda düzenlenen müzik etkinliğine saldırı yapılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan plakçının sahibi Koreli Seogu Lee, destekleri ile dayanışma mesajları için herkese teşekkür ettiğini ifade etti ve 'hiçbir şeyin bu vahşiliği meşrulaştıramayacağını' söyledi. Dükkanı kapatmak gibi bir planının olmadığını belirten Lee, "Saldırganların Türkleri ya da Müslümanları temsil ettiğini düşünmüyorum. Onlar adına benden özür dilemeyin. Gerçek Müslümanların diğer dinlere daha fazla hoşgörü gösterdiğine inanıyorum" dedi.

Seogu Lee, dükkanını ağlayarak kilitleyip gitmişti

İstanbul Firuzağa'daki bir plakçıda İngiliz müzik grubu Radiohead'in yeni albümüyle alâkalı müzik etkinliğine sopalı saldırı yapılmıştı. Sosyal medyayı ayağa kaldıran olay ile ilgili 3 kişi gözaltına alınmış, daha sonra serbest bırakılmışlardı.

Firuzağa'daki Saldırı ile İlgili Gözaltına Alınan 3 Kişi Serbest - onedio.com
Firuzağa'daki Saldırı ile İlgili Gözaltına Alınan 3 Kişi Serbest - onedio.com

Plakçının sahibi Koreli Seogu Lee, 'Velvet Indieground' Facebook sayfasından açıklama yaptı.

Lee, şunları söyledi:

"Bütün destekleriniz, dayanışmanız ve sevginiz için teşekkür ederim. Birçok mesajı okuyamama rağmen, çok memnun oldum. Konuklarıma yapılanlar yüzünden gerçekten oldukça üzgünüm. O korkunç gece sadece beni değil müziğin gücüne inanan bütün insanları ve bütün müzikseverleri üzdü. Fakat biz bu tip bir aptallıkla yenilmeyiz. Hiçbir şey bu vahşiliği meşrulaştıramaz, bu olay için başka bir tanım bulamıyorum. 

Neyse ki bizim umutlarımız ve hayallerimiz daha güçlü. Sizlerden gelen bütün bu mesajlar gösteriyor ki inancımız ihanete uğramadı. Tahmin edeceğiniz gibi bu olayları aklım almıyor, o gece ben orada değildim kendimde değildim, sessiz kalmamın sebebi buydu.

'Dükkanı kapatmak gibi bir planım olmadı, kimse de baskı yapmadı'

Çok geç olmadan önce bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak istiyorum. Dükkanı kapatmak gibi bir planım olmadı. Kimse de bana dükkanı kapat diye baskı yapmadı. Avukatımın bu konuyla ilgili tek belirttiğim şey kira kontratının geçerliliği ile ilgiliydi.

  • 1. Hiçbir gazeteciyle konuşmadım ve ne yapacağım ilişkin bir planım yok. Eğer bu konuda yazılan haberler varsa lütfen benim ya da avukatımın imzasının olmadığı hiçbir açıklamaya inanmayın.

'Lütfen onlar adına benden özür dilemeyin'

  • 2. Asla saldırganların Türkleri ya da Müslümanları temsil ettiğini düşünmüyorum. Lütfen onlar adına benden özür dilemeyin. Ben gerçek Müslümanların diğer dinlere daha fazla hoşgörü gösterdiğine inanıyorum ve Türkiye'de 6 yıldır yaşayan birisi olarak bu konuda yeterince şey öğrendim. Fakat her ülkede mücadele ettiğimiz bunlar gibi aptal insanlar var. Bu olay tümüyle bir ülkeyi suçlamak için kullanılmamalı.

'Bu haydutların bahanelerini duyduğumda çılgına döndüm'

  • 3. Bu haydutların bahanelerini duyduğumda çılgına döndüm. Ben içerdeyken, dışarda gerçekten ne olduğu hakkında bir bilgim yok. Fakat müzik sever insanları yakından tanıyorum, hayal edebileceğinizden daha barışçıl insanlar. Bu insanların farklı düşündükleri için başka insanlara hakaret edebileceğini sanmıyorum. Bundan daha da önemlisi dışarda bir tanığım var, istenildiği takdirde şahitlik yapabilir. İnanması güç ama eğer doğru söylüyorlarsa, neden içeriye gelip beni tartaklamadılar ya da iddia ettikleri hakaret sonrasında beni dışarı çıkarmadılar? Neden beni şikayet edip polis çağırmadılar? Bu daha uygar bir yol değil mi?

  • 4. Dükkanı açtığımda, dükkanın niteliğini yansıtacak tarz müzikleri seçtim. Onun dışında başka bir şey satmıyorum. Belli tarz müzikleri seçerek topladım. Dolayısıyla kasıtlı olarak dikkat çekmek için yapılan bir şey yoktu. Bu yer benim kendimi bulduğum, sığındığım ve benzer insanların hislerini ve düşüncelerini paylaştığı, buluştuğu bir yer. 

  • 5. Ben dükkânımda sevginin hakim olmasını görmek isterken o geceden sonra benim ve dükkânımın adı altında birçok tartışma gördüm. Bu şu an benim en büyük korkum. Gelecekteki yanlış anlaşılmaları önlemek için, telefonlarıma, mesajlarıma ve epostalarıma bakmıyorum. 

Eğer iyi dilekleriniz yoksa bana ulaşmaya çalışmayın. Buna henüz hazır değilim. O gece hakkında söylenecek çok şey var ama şu an ben sadece duygularımı paylaşmak istedim. Eğer siz de benimle aynı yalnızlığı, üzüntüyü paylaşıyorsanız, lütfen benim “yalnız ve garip" dükkanımı ziyaret edin, duygularımızı paylaşabilir ve konuşabiliriz. "

Facebook ve DHA

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir