‘Okul Arazisine AVM Planı’ Yargıya Taşındı

 > 
30PAYLAŞIM

‘Okul Arazisine AVM Planı’ Yargıya Taşındı

‘Okul Arazisine AVM Planı’ Yargıya Taşındı

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, arazisi kat karşılığı Taş Yapı’ya verildiği iddia edilen Şişli Endüstri Meslek Lisesi planlarını yargıya taşıdı; “İmar planı değişikliği, kamu yararına aykırıdır” dedi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Şişli Endüstri Meslek Lisesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/5 bin ve 1/1000’lik plan değişikliklerini yargıya taşıdı. Şube, Bakanlığın plan değişikliğinde “meslek lisesi alanı” olarak belirlenen bölgenin “ticaret, konut alanı”, “Şişli Belediyesi Hizmet Alanı” fonksiyonunun “belediye hizmet alanı” olarak belirlendiğini belirtti. Plan değişikliğiyle 60 bin metrekare olan okul arazisine üç emsal verilerek 120 bin metrekare inşaat alanı hakkı tanındı ve yapı yüksekliği serbest bırakıldı.

‘Kamu yararına aykırı’

İmar planı değişikliğinin kamu yararına aykırı olduğunu belirten Şehir Plancıları Odası, mevcut alan ve kamu faaliyeti gösteren alanın tasfiye edilmekte olduğunu, yapı yoğunluğunu artırıcı ve çevreye emsal teşkil edici nitelikte yapılaşma şartları getirildiğini kaydetti.

Açık bir şekilde kamunun ortak çıkarlarının aleyhine şekillenen plan değişikliği olduğunu kaydeden Şehir Plancıları Odası yetkilileri, “Ayrıcalıklı imar hakları ile imar planının eşitlik ve hakkaniyet boyutunu ortadan kaldırmıştır. Bu nedenle dava konusu plan değişikliği kamu yararına aykırı bir düzenleme getirmektedir” dedi.

Plan değişikliği yapılan arazide bulunan Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin 5 bin öğrenci ve 250 kişilik öğretmen kadrosuyla önemli olduğunu kaydeden Şehir Plancıları Odası, söz konusu plan değişikliğiyle eğitim alanının ortadan kaldırılacağını ve merkezi konumdan uzaklaştırılarak taşınmasının gündeme geleceğini kaydetti.

Söz konusu okul arazisi Bulgar Vakfı’na devredilmiş, vakıf ve Taş Yapı arasında araziyle ilgili kat karşılığı rezidans ve AVM projesi iddiaları gündeme gelmişti. Okulun öğrenci ve öğretmenleri ise gündeme gelen bu durumu, yaptıkları eylemlerle protesto etmişti.

Rıfat Doğan - soL

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir