Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'NASA Günün Astronomi Görseli' Albümünde Geçtiğimiz Aydan Bu Yana Yayınlanan 30 Görüntü

-

NASA'nın gerek nefes kesici uzay fotoğrafları gerekse ilginç görsel ve video görüntülerin yer aldığı  "Günün Astronomi Görseli" albümünden 17 Mayıs - 15 Haziran arası paylaşımları sizler için bir araya getirdik.

Kaynak: http://apod.nasa.gov/apod/archivepix.htm...

1. Görülebilir ve Kızıl Ötesi Dalga Boylarında Orion Bulutsusu

2. Atacama'da Ay Halesi

3. Europa'nın Yüzeyi

4. Üç Boyutlu Merkür Geçişi

5. Samanyolu ve Karşı Konumdaki Gezegenler

Mayıs ayının başlarında çekilen bu gece gökyüzü manzarası Bursa'da bulunan Uludağ'dan.
© Tunç Tezel

6. LL Avcı : Uzay Rüzgarları Çarpıştığında

7. Bir Daya Bay Antinötrino Detektörünün İçi

Hong Kong'un 50 km kuzeydoğusunda, kayaların altında bulunan 8 Daya Bay detektörü, yakınlardaki 6 nükleer reaktör tarafından salınan antinötrinoları gözlüyor. Bu görselde de Daya Bay detektörlerinden birinin içini görüyorsunuz.

8. İspanyol Tepelerinin Arkasındaki Samanyolu

9. NGC 5078 ve Arkadaşları

10. Pelikan Bulutsusu'nun İçerisindeki IC 5067

11. Büyük Karina Bulutsusu

12. Geniş ve Derin Kedi Gözü

Kedi Gözü Bulutsusu (NGC 6543), gökyüzünde en çok bilinen gezegenimsi bulutsulardan biridir. Bulutsunun daha çok aşina olduğumuz dış hatları, geniş açıyla çekilmiş bu etkileyici görüntünün parlak merkez bölgesinde görülüyor.

13. Valles Marineris : Mars'ın Büyük Kanyonu

14. Galaksinin Evrimi Animasyonu

15. Koşan Tavuk Bulutsusu'nun Gaz ve Yıldızları

Koşan Tavuk Bulutsusu yaklaşık 100 ışık yılı uzunluğunda olup, Erboğa Takımyıldızı'nın yaklaşık 6000 ışık yılı uzaklığında yer almaktadır.

16. Tycho Üstnova Kalıntısı Genişliyor

İki saniyelik zaman aralıklı video, yörüngedeki Chandra X-ışını Gözlemevi tarafından 2000 ile 2015 yılları arasında çekilen X-ışını görüntülerinin birleştirilmesiyle elde edildi.

17. Pic du Midi'den Üç Gezegen

Bu panellerde görülen ve şu an gece gökyüzünde parlak bir şekilde ışıldayan üç gezegenin hepsi, geçen hafta Fransa'nın, Pireneler dağlarında bulunan Pic du Midi Gözlemevi'ndeki 1 metrelik teleskop ile yakalanmıştır.

18. Balina Gökadası

19. Surveyor 1'in Gölgesi

50 yıl önce Surveyor 1 Ay'a ulaştı. Dünya'dan kalkışı 30 Mayıs 1966, dolunay evresindeki Ay'a inişi 2 Haziran 1966 tarihinde gerçekleşti. Böylece başka bir dünyaya yumuşak iniş yapan ilk ABD uzay aracı oldu.

20. Helis Bulutsusu ve Kuyruklu Yıldız

21. Süpernova ve Sarmal Gökadası UGC 9391'in Sefeidleri

Sefe değişkeni veya Sefe, saltık aydınlatma gücü ile değişim süreleri arasında yüksek ilinti bulunan, özel bir değişken yıldızlar sınıfının üyelerine verilen addır.

22. Akatsuki Uzay Sondasından Kızılötesi Görüntüsüyle Venüs'de Gece

20 Mayıs 2010 tarihinde fırlatılan Akatsuki (Türkçe: "Şafak"), eskiden Venus Climate Orbiter (VCO, Venüs İklim Tarayıcısı) ve Planet-C (Gezegen-C) olarak bilinen, Venüs'ü keşfetmek için tasarlanmış bir Japon uzay sondasıdır.

23. NGC 7023 : Süsen Çiçeği Bulutsusu

24. Hubble'ın Gözüyle Kızılötesi Dalga Boyunda Atbaşı Bulutsusu

25. Pluton'da gece

New Horizons'dan geçen yıl gelen bu görüntü, Güneş'i arkasına alan Plüton'un karanlık tarafını gözler önüne seriyor .

26. NGC 6888 : Hilal Bulutsusu

27. Ocak Gökada Kümesi

Adını birçok gökadanın bulunduğu güney yönündeki takımyıldızdan alan Ocak (Fornax), en yakın gökada kümelerinden biridir. Küme, 62 milyon ışık yıllık uzaklığı ile komşu gökadamız Zincirli Prenses Andromeda'dan 20 kat, daha çok tanınan Başak Gökada Kümesi'nden ise sadece yaklaşık yüzde 10 daha uzaktadır.

28. Uruguay Üzerinde Bir Yuvarlanan Bulut

Nadir görülen bu uzun bulutlar, ilerleyen soğuk hava cephelerine yakın konumlarda meydana gelirler. Özellikle de ilerleyen bir fırtına cephesinden gelen aşağı yönlü bir hava akımı, nemli ılık havanın yükselmesine, çiy sıcaklığının altına düşmesine ve böylece bir bulut oluşmasına neden olabilmektedir.

29. KIC 8462852'deki Açıklanamayan Kararmalar

KIC 8462852 yıldızının neden titreştiğini kimse bilmiyor. Bir şekilde Güneş'e benzeyen yıldız, NASA'ya ait Kepler uydusunun, eğer gezegenleri olsaydı ne olurdu sorusunun cevabını bulmak için gözlediği birçok uzak yıldızdan birisi.

30. Kuzey Amerika ve Pelikan Bulutsuları

Kuzey Amerika Bulutsusu çarpıcı bir şekilde Meksika körfezi ile birlikte tam olarak Kuzey Amerika kıtasını andırdığından bu şekil adlandırılmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
toboe_clarieu

Küçüklüğümden beri bir uzay aşığıyım! Ve uzaygezegen yıldızlar gökadalr vb. şeylerle ilgili bir sürü ayrıntılı bilgi biliyorum ^.^ bu görüntülere bakmak içimi huzur ve sevgiyle dolduruyor ! :D ^.^

Gizli Kullanıcı

Evren büyük patlama big bang ile düzenli bir şekle yörüngelere kavuştu. Normalde patlamalar düzen getirmez ama big bang bunun tam tersidir, patlama sonrası evren dünya yaşamı için dizayn edilmiştir. Allah'ın yoktan yarattığı evren bilimin gerçekleri kozmoloji ile birebir uyum içindedir. Bilim evrenin yoktan oluştuğunu doğrulamıştır. Big bang patlaması Allah'ın varlığının en net delillerindendir.

ibrahim-ozcan2

Onun adı Murat. Murat, anlamından bihaber olduğu terimleri kullanarak bilgisini kanıtladı. Aferim Murat.

mert-unver2

Merkürü sanki hareket ediyor göz yanılması gibi asdoasldas

nubi

fotoğraflar güzeldi bence

soulmajor

biz nasil bi seyin icindeyiz ya. virusmuyuz acaba biz gezegenlere hucre falan desek, dunya uzerinde olusup cogalarak diger gezegenlere bulasip hasta dusurucez galiba. ozaman yiyip bitirdigimizde tanri olabilir mi. oyle bi misyonumuz varsa elimizi cabuk tutmamiz lazim muhtemelen tedaviye basladilar. karadelikler gezegenleri yutuyor. zararli olanlari :D

Görüş Bildir