'Mutlak Koruma Gerek' Denilmişti: İzmir'de Bulunan Antik Roma Dönemine Ait Kalıntılar Su Altında

 > 
136PAYLAŞIM

Tarihi eserleri koruma konusunda basına yansıyan bilgiler doğrultusunda pek başarılı bir ülke olduğumuzu söylemek zor. Vandalların saldırısı sonucu parçalanan ve deforme edilen eserler ile ilgili haberler basına sıkça yansıyor. Diğer yandan da 'koruma altına alınan' eserlerin yeterince korunmadığını görüyoruz. İzmir'de bulunan Antik Roma'ya ait eserlerin durumu da bu tabloyu tekrar sorgulatıyor. 

Eserler geçtiğimiz aylarda İzmir Konak'ta yürütülen inşaat çalışmaları sırasında bulunmuştu.

İzmir'de Yıkılan İşhanı Zemininde Antik Roma Dönemine Ait İmparatorluk Salonu Bulundu - onedio.com
İzmir'de Yıkılan İşhanı Zemininde Antik Roma Dönemine Ait İmparatorluk Salonu Bulundu - onedio.com

Antik Roma dönemine ait olan ve liman, hamam, imparatorluk salonu kalıntısı olduğu belirtilen alan koruma altına alınmıştı.

Kalıntıların bulunmasının ardından bölgenin 'mutlak koruma altına alınması' ve 'kesinlikle yapılaşmaya müsaade edilmemesi' için açıklama yapılmıştı.

Fakat İzmir'den gelen bir fotoğraf 'mutlak koruma' konusunda tartışma yarattı 👇

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre, aradan geçen süre içinde alanda bulanan zemin suyu ile birlikte yağmur suyu tarihi alanı göle çevirdi. Böylece suya gömülen alanda yer alan tarihi eserler geri dönüşü mümkün olmayan bir tahribatla karşı karşıya kaldı.

Bu durum arkeologların da tepkisine neden oldu. Arkeolog Nezih Başgelen, “Fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile ortaya çıkan kalıntıların planı oldukça nitelikli ve daha önce fazla örneği olmayan özellikler göstermektedir. Bu açıdan bu alandaki eserlerin titizlikle korunması gerekmektedir” dedi. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Ahmet Uhri ise “Alanı dolduran suyun bir an önce tahliye edilmesi lazım. Ayrıca alanın yağmur ve hava koşullarına karşı korunması gerekir” diye konuştu.

'Koruma Kurulu’nun kararına istinaden çalışmalar başlatılacaktır...'

Kalıntıların bulunduğu alanın deniz seviyesinin altında olduğunu, alanda bulunan suyun tahliye edilmesi için uzmanlarca hazırlanacak raporun beklendiğini belirten Vakıflar Genel Müdürlüğü ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Zaten deniz seviyesinin altında kalan yapının sudan daha fazla zarar görmemesi amacıyla zemin suyunun giderilmesine ilişkin üniversitelerin geoteknik, hidrolik ve arkeolojik bölümlerindeki uzmanlarca hazırlanacak olan rapor beklenmekte olup, rapor doğrultusunda ve ilgili Koruma Kurulu’nun kararına istinaden çalışmalar başlatılacaktır.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir