Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'İstanbul Genelinde Seçiminin İptali İçin Başvuru Yok'

 > 
13PAYLAŞIM

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Büyükçekmece ilçemiz tarafından tüm İstanbul'da seçiminin iptaline ilişkin müracaatta bulunulduğu şeklinde bir açıklama var. Bunun doğru olmadığını ifade etmek istiyorum" dedi. Yavuz, “Büyükçekmece'de bir müracaatta bulunulmuş ve ilçe seçim kurulu bu müracaatı reddetmiştir. İlçe Seçim Kurulu'nun kararı üzerine İl Seçim Kurulu'na gidilmiş ve İl Seçim Kurulu da reddetmiştir. Durum bundan ibarettir" dedi. 

Yavuz'un açıklamalarından satır başları şöyle:

''Büyükçekmece ilçemiz tarafından tüm İstanbul'un seçiminin iptaline ilişkin müracaatta bulunulduğu şeklinde bir açıklama var. Bunun doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Olan şudur: Büyükçekmece ilçemiz, bu seçimlere has usulsüz seçmen kaydını gerekçe göstererek Büyükçekmece ile ilgili seçimlerin iptaline ilişkin bir müracaatta bulunmuştur. Esasen bu usulsüz seçmen kaydıyla ilgili bir soruşturma da yürütülmektedir daha önceden beri. Ve buna ilişkin tutuklamalar da var. İlçe nüfus müdürünün tutuklu olduğunu biliyorum. Bunun üzerinden giderek Büyükçekmece'ye dönük bir müracaatta bulunulmuş.  Büyükçekmece'ye dönük bir müracaatta bulunulmuş ve ilçe seçim kurulu bu müracaatı reddetmiştir. İlçe Seçim Kurulu'nun kararı üzerine İl Seçim Kurulu'na gidilmiş ve İl Seçim Kurulu da reddetmiştir. Durum bundan ibarettir. Büyükçekmece dışında bir talebimiz şu ana kadar bir talebimiz söz konusu değildir."

"Şu anda Yüksek Seçim Kurulu'na gidilmiş değil. Gidelim mi, gitmeyim mi anlamında da net bir karara varılmadı"

Ali İhsan Yavuz, bu konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu'na başvuru yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine, "Gidelim mi, gitmeyelim mi şeklinde arkadaşlarımız buna kafa yoracaklar ve bir karar vereceklerdir. Şu anda Yüksek Seçim Kurulu'na gidilmiş değildir. Gidelim mi, gitmeyim mi anlamında da net bir karara varılmış değildir." diye konuştu. 

Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyükçekmece'de olan özellikle anlaşılır gibi değildir. Özellikle belediye çalışanlarının da Nüfus Müdürünün de içinde olduğu ki sırf bundan dolayı tutuklu olduğunu biliyorum Nüfus Müdürünün. Çok manidar geliyor bana ve bu sayı hiç de küçümsenecek bir sayı değil. Yani 20 binlerin üstünde bir sayıdan bahsediliyor ve seçimden önce tabii olmuş bu. Dolayısıyla bu seçimlerden önce yapılan bir usulsüzlük ve gerçekten organizeli bir iş gibi duruyor ama buna ilişkin zaten soruşturma yürüyor. Sayı da çok yüksek. Benim özellikle açıklamak istediğim, sadece oraya ilişkin bir müracaattır. İstanbul'un tamamına ilişkin bir müracaat söz konusu değildir."

DHA da AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı'nın 'sahte seçmen kayıtları' nedeniyle ilçede seçimlerin yenilenmesini istediğini, İstanbul İl Seçim Kurulu'nun bu talebi reddettiğini aktardı.

Habertürk'te yer alan haberde "İstanbul seçimlerinin iptali için İl Seçim Kurulu'na başvuruldu" denilmişti.

HabertürkAKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı'nın, Büyükçekmece'de "usulsüz seçmen kaydı yapıldığı" gerekçesiyle İstanbul seçimlerinin iptali için başvuruda bulunduğunu aktarmıştı. 

Başvurunun, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2019/2708 numaralı soruşturma evrakındaki gerekçelere ve mülkiye başmüfettişlerinin incelemelerine dayanarak yapıldığı ifade edilmişti. 

Başvuru dilekçesinde usulsüz seçmen kayıtlarının seçim sonuçlarını etkileyecek derecede olduğu belirtilmişti. 

Haberde "AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı başvurusunda belediye meclis üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptalini talep etti" denilmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir