'Hareketlerine Dikkat Etmeyen Kuzey Kore Başbakan Yardımcısı İdam Edildi'

 > 
105PAYLAŞIM

Güney Koreli yetkililerin iddialarına göre diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’de başbakan yardımcısı, devlet başkanı Kim Jong Un’a yeterince saygılı davranmadığı için idam edildi.

Güney Kore’nin iddiasına göre ayrıca iktidardaki İşçi Partisi’nin biri propagandadan sorumlu üst düzey iki yöneticisi de sürgüne gönderildi.

Güney Kore kaynaklı bir haber ajansı, eğitim bakanlığı yaptıktan sonra 2012 yılında başbakan yardımcılığına atanan Kim Yong Jin’in geçen Temmuz ayında kurşuna dizilerek infaz edildiğini duyurdu.

"Beden diline dikkat etmediği için idam edildi"

Güney Kore Birleştirme Bakanı sözcüsü Jeong Joon Hee, hükümetinin bu iddiayı farklı kaynaklardan doğruladığını dile getirdi ancak bu kaynaklara dair detaylı bilgi vermedi:

“İlk önce, Kuzey Kore’nin başbakan yardımcısı Kim Yong Jin idam edildi, İşçi Partisi’nin Birleşik Cephe Dairesi’nin başkanı Kim Yong Chol dağlık bir bölgede sürgüne gönderildi. Elde ettiğimiz bilgilere göre ayrıca, İşçi Partisi’nin Propaganda ve Ajitasyon kolunun en üst düzey yöneticisi Choi Hui, yine bu bölgede sürgüne gönderildi.”

Reuters’a konuyla ilgili bilgi veren Güney Koreli bir hükümet yetkilisi Kim Yong Jin’in kamuya açık bir etkinlikte duruşuna, beden diline dikkat etmediği için idamla cezalandırıldığını söyledi.

Euronews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir