'Geleceğe Dönüş' Filmindeki Günümüze Dair İlginç Öngörülerden Hangilerini Gerçekleştirebildik?

-

İnanması güç ancak Geleceğe Dönüş filminin gösterime girmesinin üzerinden tam 31 yıl geçti. Marty McFly ve Doktor Brown'un, DeLorean zaman makinesinde birlikte yola çıktığı gelecek 21 Ekim 2015’ti. Filmin 2015 için çizdiği tabloda uçan otomobiller, saniyeler içinde kocaman bir pizzaya dönüşen füzyon yemeği, çöpten yakıt vb. birçok ilginç detay bulunuyordu. Filmin kurguladığı teknolojiyi günümüzde bazı açılardan yakalamamıza rağmen, bir hayli yol katetmemiz gerektiği de bir gerçek. Bakalım geleceğe dönüş filminden geleceğe dair bu ilginç öngörüleri gerçekleştirebilmiş miyiz?

Kaynak: http://www.nationalgeographic.com.tr/mak...

1. Uçan Araba

www.teknoblog.com

Geleceğe Dönüş’ün meşhur sahnesinde Doktor Brown, “Yol mu? Gittiğimiz yerde yola ihtiyaç yok.”diyordu; ama ne yazık ki arabalar epeyce bir süre daha yerde yolculuk edecek gibi görünüyor. Uzay mühendisi Jack Langelaan, uçan araba teknolojisinin yavaş ilerleyişinin olağan bir durum olduğunu, yol ve hava taşımacılığı için gerekli mühendisliğin birbirinden oldukça farklı olduğunu vurguluyor.

Ne yazık ki her gün biraz daha kalabalıklaşan trafikle boğuşmaya devam edecek gibi görünüyoruz.

2. Uçan Kaykay

Michael J. Fox’un canlandırdığı karakterin filmde kullandığı uçan kaykayı bilmeyen yoktur. Şanslıyız ki bu uçan kaykay hayali, günümüzde gerçekleşmiş durumda. Hendo Hoverboard kaykay, filmde kullanılan kaykay kadar rahat ilerlemiyor ancak Kaliforniya, Los Gatos merkezli Arx Pax, manyetizma sayesinde çalışan Hendo’dan umutlu. Filmin senaryo yazarı Bob Gale, film için hayal ürünü tasarladığı bu uçan kaykayın gerçeğini de denemiş. Bob Gale, “Hendo’yu kullanmak tek kelimeyle muhteşemdi, çünkü 1989’da yaratmaya çalıştığımız bir şeyi somutlaştırıyordu.” diyor.

3. Çöpten Yakıt

Hatırlarsanız Geleceğe Dönüş’te, Doktor Brown DeLorean zaman makinesini muz kabuğu, artık bira ve çöplükten topladığı Pepsi ile çalıştırıyordu. İsveç’deki tarım merkezlerinden biri olan Kristianstad, domuz ürünlerinden elde edilen atıklar, evlerdeki yemek artıkları ve başka atıklardan “biyogaz” üretiyor. Belediye bu yakıtı, elektrik ve ısı üretmekte, çöp arabalarına ve otobüslere yakıt sağlamakta kullanılıyor. Ayrıca Kaliforniya’daki Altamont çöplüğündeki atıklar sıvı doğal gaza çevriliyor ve bölgedeki 300 çöp arabasının 49.210 litrelik günlük benzinini karşılıyor. Elbette ki Güneş enerjisini dönüştüren böyle bir tip nükleer reaksiyonun evde kullanılması yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor. Bilim insanları, gelişkin laboratuvarlarda bile yüksek potansiyelli karbonsuz füzyon ateşlemede sorunlar yaşıyorlar. 

Ancak dünyanın birçok bölgesinde çöpten enerji elde etmek ekonomik açıdan oldukça mantıklı görünüyor.

4. Otomatik Benzin Doldurma Pompası

Filmdeki yakıt pompası, konuşuyor ve arabanın etrafında dolaşıp sistem kontrolü yapıyordu. Filmdeki yakıt pompası gibi konuşup, arabanın etrafında dolanmasa da, yakıt tabancası ve aksesuarları üretimi öncülerinden Husky tarafından çıkarılan robotik bir yakıt sistemi mevcut. Bu sistem uzayıp arabanın benzin deposunu açıyor ve böylece el değmeden benzin doldurma olanağı sağlıyor.

5. Artırılmış Gerçeklik

Filmde Doktor Brown DeLorean'ın zaman zaman gözüne tuttuğu bu cihaz, insanları sokakta yürürlerken tanıyor ve onlar hakkında bilgileri gösteriyordu. Artırılmış gerçeklik olarak da adlandırılabilen bu cihaz, akıllı telefon ve dürbün karışımı bir işlev görüyordu. Bugün akıllı bir telefon da yüz tanıma sistemiyle insanları tanıyabiliyor ve bir yere tutulduğunda o çerçeve içindeki görüntülere ait çeşitli bilgiler gösterebiliyor.

6. Havada Asılı Duran Tabelalar

Geleceğe Dönüş II’de gökyüzünü süsleyen tabelalara şaşırmamak gerekiyor. Ne de olsa uçan arabalar için bir de uçan tabelalar gerekiyor. Ne yazık ki günümüzde kafamızı kaldırdığımızda bu tabelaları göremiyoruz. Havada asılı kalan tabelalar için öncelikle uçan otomobillerin hayatımıza girmesi gerekiyor.

7. Kendiliğinden Vücuda Oturan Giysiler

Marty’nin filmde ayağına giydiği ve ayağın yapısına göre kendi kendini ayarlayan Nike marka spor ayakkabıları henüz tam anlamıyla gerçeğe dönüşmedi. Ayrıca boyutunu kendiliğinden ayarlayan ve ıslandığında hızlıca koruyan ceketi de henüz göremedik.

8. Robotların İşlettiği Benzin İstasyonları

Günümüzde henüz gerçekleşmemiş olan bir diğer şey ise, robotların işlettiği benzin istasyonları. Filmde Marty, bir benzin istasyonuna girdiğinde otomobile tüm bakımların robot kolları yardımıyla yapıldığını görüyordu. Ne yazık ki günümüzde benzin istasyonlarında hâlâ depoyu görevliler dolduruyor.

9. Holografik Sinema

Filmde Marty, Hill Valley’nin sokaklarını gezerken, sinemada Jaws 19 filminin vizyonda olduğu görülüyordu. Sinema salonundan çıkan holografik bir köpek balığı büyüyerek Marty’ye yaklaşıyor ve onu ağzına atmaya çalışıyordu. Günümüzde üç boyutlu filmler epeyce ilgi görüyor ancak sokakta film tanıtımlarında holografik ikonlardan yararlanıldığı görülmüyor.

10. Yemek Hidratörü

Filmde Marty’nin annesi, çıkardığı küçük bir paketi Black & Decker markalı Hydrator cihazına yerleştiriyordu. Birkaç saniye içinde ise kocaman bir pizza ortaya çıkıyordu. Yemeğe su katarak onu büyüten ve doyurucu hâle getiren teknoloji ne yazık ki henüz hayatımıza girmedi.

Bakalım zamanla neler olacak, merakla bekliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
m.-fatih-saglam

akşam oturup izlicem hepsini canım çekti bak :) çocukluğumun filmi ne hayaller kurardık izlerken ya...

teknoooo

bu filmin niye devamı çekilmedi ya

savas-demir05

3 tane çekildi ya yeter tadı bozulurdu devam etseydi

teknoooo

biliyorum ama 3. filmin sonununu açık bıraktılar o yüzden dedim.

Gizli Kullanıcı

onunda tadında değil ama benzer konuda komedi tarzı şu diziyi önerebilirim. geleceğe dönüşü seviyorsan bunu da sevebilirsin

khiladi

dizi ilginç görünüyor izlemeye çalışacağım, teşekkürler.

hasan-dogan-bakan

o fiilmden sonra devam çizgi filmi geldi ama hakketen o devamı tat vermedi

Gizli Kullanıcı

ama adamlardaki ileri görüşlülüğe bak dimi o zaman neler hayal etmişler. kıyaslamıcam diyorum zorla kıyaslıyorum bizde de organik hoşaf yapılıyor :D çok gerideyiz çok bir atılım bir şey lazım bize

khiladi

paralel evrende 3 dakika geçti. :)

birinci-tekil-birey

Biz bir şeyleri düşünüp hayal ettiğimizde "ottur len olur mu öyle şey" dediler hep... 70'lerde çocukken de, 80'lerde gençken de bunu yaptılar. Halen birileri çıkıp yeni bir fikir ürettiğinde aynı tepkiyi görüyor. Çocukları, gençleri, daha doğrusu üretken beyinleri iyice dinleyip değerlendirmemiz gerekli. Zira bu tarz filmlerde yaratılan farklı evrenlerin çıkış noktası beyinde düşünülenlerin önce kağıda dökülmesi, sonra da filme uyarlanmasıdır. Ayrıca zaman içinde bunların gerçek hayatta yerini alması için eğitim ve çok çalışma esastır.

Gizli Kullanıcı

tamam işte 1985 yılında düşünüp kağıda döküp film yapmışlar. Bizde hala yok 33 sene gerideyiz. 70, 80 diyorsun. şuan 2018'deyiz engelleyen yok. hatta 2000 sonrasıda yok engelleyen. Geride kaldı o zamanlar. Bir şeyler üretecek vizyonumuz yok. organik hoşaf bunun en bariz örneği Adamlar Marsa koloni kuracaklar ya. Adam masrafı azaltmak için marsa göndereceği roketin iticilerini tekrar kullanabilmeyi yaptı yeryüzüne tekrar indirdi. Biz ne yapıyoruz 3 tane saray fuzuli masraf.

Görüş Bildir