'Büyük Londra Yangını' Anması İçin Dev Londra Maketi Ateşe Verildi

 > -

Londra'da 17. yüzyılda yaşanan ve şehrin önemli bir kısmına zarar veren yangın felaketinin yıldönümünde ahşap bir Londra maketi ateşe verildi.

Büyük Londra Yangını olarak bilinen felaket 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yaşanmış ve kentin büyük bir bölümünü yok etmişti. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 350 yıl önce meydana gelen yangını anmak için hazırlanan 120 metre boyundaki maket Thames Nehri kıyısında ateşe verildi.

1666 yılındaki yangın dört gün sürmüştü

Dönemin Londra'sında binalar çoğunlukla ahşaptı. Yangında 13 bin ev, işyeri, bina ve St. Paul katedrali de kül olmuştu. Bugün ayakta duran St Paul katedrali bu yangın sonrasında inşa edildi.

Yangından sonra Londra'da inşaat malzemesi olarak ahşap yerine taş kullanılmaya başlandı, itfaiye teşkilatı ve sigorta endüstrisi kuruldu.

Londra'nın dev ahşap maketini yakma etkinliği Büyük Yangını anmak için düzenlenen festival kapsamında yapıldı

30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılan "Londra Yanıyor" başlıklı festivalde bir dizi sanat enstalasyonu, performans, konuşma ve turlar düzenlendi.

İngiltere'nin Kraliyet Sanat Akademisi'nin sanat yönetmeni Tim Marlow etkinliği eşsiz olarak niteledi

Marlow "Sanat için patlatılan barakalar, havafişekler, kendini gömen, kendini vuran, kendini arabaya çivileyen sanatçılar gördüm. Ama insanlarla olağanüstü ve heyecan verici biçimde işbirliği yapan ve Londra'nın 350 yıl önceki siluetini anmak için bir model yaparak onu ateşe veren birini görmedim. Bu gösteriden de fazlası" dedi. 

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Festivalİngilteredizi
Görüş Bildir