'Bozkırın Tezenesi' Unutulmadı: #NeşetErtaş 7. Ölüm Yıl Dönümünde Anılıyor

 > 
135PAYLAŞIM

Bozlak ustası ve "Bozkırın Tezenesi" olarak ünü dünyaya yayılan Türk Halk Müziği'nin unutulmaz ismi, saz ve söz ustası Neşet Ertaş, aramızdan ayrılışının 7. yılında unutulmadı. Büyük ustayı anmak için birçok etkinlik düzenlenirken, sosyal medya kullanıcıları da Ertaş'ı unutmadı.

Ertaş, yaşamı boyunca 400 plak ve çok sayıda albüme imza attı

25 Eylül 2012'de aramızdan ayrılan ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, ölüm yıl dönümünde sevenleri tarafından unutulmadı. 

1938 yılında dünyaya gelen ve kendisi gibi bir söz üstadı olan babası Muharrem Ertaş sayesinde müziğe başlayan Neşet Ertaş, arkasında imza attığı yüzlerce plak, çok sayıda albüm, birçok unutulmaz eser bıraktı.

Mütevaziliği ile bilinen Neşet Ertaş, devlet sanatçılığı teklifini 'Herkes bu devletin sanatçısı' diyerek reddetti

Abdallık kültürünün son efsanesi olarak gösterilen Ertaş'a, Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde 'devlet sanatçılığı' teklifi gelmiş ancak Ertaş, bu teklifi reddetmişti.

Memleketi Kırşehir'de toprağa verilen 'Son Abdal', arkasında yüzlerce eser bıraktı.

26 Eylül 2012'de, memleketi Kırşehir'de o zamana kadar hiç görülmemiş bir kalabalığın katıldığı cenaze töreni ile sonsuzluğa uğurlanan Ertaş, arkasında birçok eser bıraktı.

Türkülerinde aşk temasını işleyen Ertaş'ın bazı albümleri şu şekilde, "Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde", "Kendim Ettim Kendim Buldum", "Kibar Kız", "Gel Gayri Gel", "Türküler Yolcu", "Gitme Leylam", "Kova Kova İndirdiler Yazıya", "Seher Vakti", "Polis Lojmanları", "Benim Yurdum", "Gönül Yarası", "Zülüf Dökülmüş Yüze", "Zahidem", "Gönül Dağı", "Ölmeyen Türküler 2", "Ölmeyen Türküler 3", "Sazlı Sözlü Oyun Havaları", "Niye Çattın Kaşlarını", "Yar Gönlünü Bilenlere", "Garibin Dünyada Yüzü Gülemez", "Altın Ezgiler", "Gurban Olduğum", "Ağla Sazım", "Hata Benim", "Mühür Gözlüm.".

Bozkırın Tezenesi, sosyal medyada da unutulmadı.

Sosyal medyada birçok isim, Ertaş'a olan saygısını ve sevgisini, yaptığı paylaşımlarla ifade etti...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir