Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Bilim Kurgu Falan İşim Olmaz Çok Saçma" Diyenlerin Asla Şaşmayan 11 Özelliği

SinemaSanat
997PAYLAŞIM

Böyle bir cins vardır. "Bilim kurgudur fantastiktir hiç sevmiyorum ya, saçma bence. Kafam gelmiyor. Bana göre hikayenin ayakları yere basacak." diyip dururlar sefilce. 

Bre gafil, ayakların yere bassın istiyorsan sokağa çık, güneşin altında piş, kırık kaldırımlarda, çamurlu yollarda bol bol yürü. Yedinci sanatın, edebiyatın içindeyken ne gerçeklik derdiymiş bu anlamadım gitti.

İşte kaçırdığınız o müthiş hazları sıralıyorum. Bari okuyun da ibret alın.

1. Öncelikle tüm bilim kurgu birikimleri G.O.R.A.'daki göndermeler ve Cem Yılmaz esprilerinden ibarettir.

Cem Yılmaz'ın fi tarihinde yaptığı "Kaptan bizi ışınla" gibi komiklikler hariç temel bilim kurgu adına tutunacak bir dalları yoktur.

2. The Matrix gibi "gerçekliği sorgulayan" bir eserle hiç tanışmamışlardır.

Böylesine derin bir felsefi metni "o ne ya vurdulu kırdılı" diye izlememişlerdir.

3. Blade Runner izlememişlerdir.

Basit bir uzay filmi olarak gördükleri bu filmin aslında "İnsanı insan yapan nedir?" sorusuna bir cevap olduğunu bilmezler.

4. Star Wars bilmezler.

Uzaylıların ve insanların savaşı gibi sığ bir konudan ibaret zannettikleri bu muhteşem ve destansı hikayeyi kaçırmışlardır.

"Ama Star Wars bilim kurgu değil ki yööö" diyenlerin kalbini kırmadan buradan uyarıyorum. Mesele bilim kurgunun satıhları değil sen hala anlamadın mı?

5. 2001: Bir Uzay Macerası'na başlasalar da bitirmemişlerdir.

"Öff bu ne ya uzay filmi diye açtık maymunlar var" diyip kapatırlar güzelim filmi. Kubrick'in dehası bir yana, insan denen bu garip hayvanın başlangıçtan sona serüvenini kaçırırlar aslında.

6. Terminatör onlar için 'robotlu mobotlu' bir filmdir.

Halbuki Terminatör'ün yapay zeka teknoloji ve ulaşabileceği sınırlar üzerine yapılmış en vizyoner tezlerden birini sunduğunu bilmezler.

7. Geleceğe Dönüş onlar için eskiden televizyonlarda yayınlanan eğlencelik bir film serisidir.

Zamanda yolculuğa dair bu mükemmel seriyi ve işlediği paradoksların keyfini, macera seviyesinin o kışkırtıcılığını hiç tatmamışlardır.

8. "Ya dinozor mu kaldı ne saçma?" gibi çıkışlar onların favorisidir.

Soyutlama becerisinden yoksundurlar. Dünyanın farklı zamanlardaki iki hakimi olan insanlar ve dinozorların bir araya geldiklerinde nelerin açığa çıkacağını konu eden filmi ciddiye almazlar.

9. "Interstellar falan ne ya kaldı mı hala uzay macerası?" derler ve burun kıvırırlar.

Halbuki bu filmin yapımcılarından birinin dünya çapında saygı gören bir fizikçi olduğunu ve filmin de kara delikler ve uzay yolculuğuna dair en tutarlı unsurları sunduğunu bilmezler. Barındırdığı fizik ve felsefe bütünlüğünü de unutmayalım diyeceğim ama nerde o günler? "Uzay gemisi filan var ya bu ne" kafası devam ediyor.

10. Otostopçu'nun Galaksi Rehberi'ni okumamışlardır. Ah keşke okusalar...

İnsanoğluna ve medeniyetine, onun bitmeyen kibrine getirilmiş en satirik ve mizahi eserlerden biri olan bu güzide Douglas Adams eserini okumamış, hadi onu geçtim filmini dahi izlememişlerdir. Film de zaten o sevimli ve huysuz robotun filmidir falan filan.

11. Beşinci Element'e dair bildikleri tek şey "Ateş, su, toprak, tahta" esprisidir.

Çünkü o da nihayetinde bir uçan arabalı uzaylı muzaylı saçma filmdir. Cem Yılmaz esprisini yapmasa kırk yıl haberleri olmaz bu güzide Fransız bilim kurgusundan.

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-yurdal

kesinlikle gerilim,gizem ve pskolojik filmin yerini tutmaz

jsy

Bilim kurgu sevmiyorum çok boş bir cümledir. Bu bir tarzdır tarzın kendisine karşı bir şey hissedilmez. Ancak bilimkurgu ürünlerini sayarsın ve onları sevmediğinden bahsedebilirsin. Genel olarak ben bilim kurgu seviyorum da yanlıştır aynı zamanda. Çünkü çok kötü örnekleri de mevcuttur. Yani ben bu tarz izlememcilerden olmayın denk gelirseniz izleyin ve yelpazeniz genişlesin.

legadema

Adam bilim kurgu sevmiyorum diye bi anasina cem yılmaz esprisi yapmadığın kalmış.

burak-dincer

bende nasılsa buradaki bir kaç filmi hiç duymamama şaşırdım. bi göz atıcam hepsine.

memcho

#5 i izlemeyen galeriyi hiç okumasın.

Görüş Bildir