Zor Okul Üstüne Zor Reçete Okuma Sanatı: Her Eczacının Çok İyi Bildiği 14 Durum

-

Her meslek grubuna ihtiyacımız var elbette. Ancak sağlık sektörü, herhalde ilk koştuğumuz alanlardan bir tanesi. Doktordan çekindiğimiz kadar çekinmediğimiz, ilgili ilgisiz her şeyi sorabildiğimiz bir meslek grubu var: Eczacılar. Dünya tarihinin en eski mesleklerinden biridir eczacılık. Biz de eczacıların yaşadığı olmazsa olmaz durumları sıralayarak onları da unutmadığımızı gösterelim dedik.

1. En sık karşılaştıkları soru "Tıp fakültesine puanın yetmedi mi?" gibi oldukça anlamsız bir cümledir.

2. Hastaneye ödenmesi gereken muayene ücretini eczacı alıp devlete öder ama bu farkı sanki eczacı alıp evdeki kasasına götürüyor sananlar da bulunur.

3. Eczacılar parayı laboratuvarda ürettikleri için (!) dükkan sahipleri, herkesten istediği paradan daha fazla kira ister!

4. Dükkana ıkınıp sıkılarak gelen ve ne diyeceğini bilemeyen kişilerin prezervatif alacağını, sadece eczacılar 20 metre öteden anlar.

5. Telefonla paket yarım ekmek döner ister gibi Viagra siparişi verdikten sonra, kapıdan alıp hızlıca çıkanları da en iyi eczacılar bilir.

6. Eczacıların en büyük belalılarından biri de sürekli eşantiyon kovalayan meraklılardır. Periyodik olarak mutlaka "Eşantiyon var mı?" diye sorarlar.

7. Eczacıların karısından, kocasından, ailesinden daha çok gördüğü bir kişi vardır: Kendi ürününü satmak için günaşırı ziyaret eden ilaç temsilcileri.

8. Muayene olduktan sonra doktorun elinize tutuşturduğu reçetedeki ilginç alfabeyi okumayı bilen yer yüzündeki tek insan olma özelliğini de taşırlar.

9. Fakültede onca yıl bilimin dibine kadar inip laboratuvarlarda dirsek çürüttükten sonra bir anda kendilerini esnaf olarak bulurlar.

10. Dükkana ister basküle çıkmak için gelsinler, isterse ıslak mendil almak için... Herkesi mutlaka GEÇMİŞ OLSUN diye uğurlarlar.

11. Belirli günlerde eczaneler, eczacının evi olur. İhtiyacı olana derman olmak için uykusuz saatler geçirir, bir kere olsun oflayıp poflamazlar.

12. Eczane ve devlet arasındaki bilgi sistemini sürekli yeniden öğrenirler çünkü bu sistemler yılda birkaç kere değişir.

13. Herkesin en merak ettiği şey ise eczanelerin perde ile kapatılmış arka odasında neler olduğudur.

Kesin orda deney yapıp yaratık besliyorlar, kesin!

14. İnsanlık tarihinin en eski mesleklerinden biri olsa da maalesef şehirleşme karşısında yenik düşenleri de vardır.

Saygılar sana Rebul Eczanesi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umys-dede

BUNLARI ECZACILAR DEĞİL KALFALAR ÇEKİYOR ECZACI SABAH 10 DA GELİR MASASINA OTURUR KASA DIŞINDA BİR ŞEYLE İLGİLENMEZ AKŞAM SAAT 16 DA KASAYI TOPLAR GİDER AY SONUNDA MI MAAŞ DİYE ASGARİ ÜCRETİN AZ ÜSTÜNDE VERİR 10 YILDIR SEKTÖRDEYİM VE YAŞADIĞIM TECRÜBE BU SAYIN EDİTÖR

ahmet-ozteker

En sık karşılaştıkları soru "Tıp fakültesine puanın yetmedi mi?" gibi oldukça anlamsız bir cümle imiş. Anlamsız bir cümle. Bayaa anlamsız.

nazli-turhan

kağıtta yazan ilacı raftan müşteriye vermek için 4 sene dirsek çürütmek dünyanın en gerzekçe seçimlerinden biri olabilir :D sonra "esnaf muamelesi gözüyoruz" diye ağlamayın esnaf olmayı siz seçiyorsunuz. esnaflarımızı emekçilerimizi aşağıladığım gibi bir izlenime kapılmanızı istemem bunu tamamen eczacıların tavrından yola çıkarak söylüyorum. gerçekten ilaç üretiminde çalışıp öğrendikleriyle sektöre, dünyaya katkı sağlamaya çalışan eczacılara lafım yok onlar bu konunun dışındalar.

poseidont

bir meslegi yucelten de yeren de o meslege mensup insanlardir. veteriner hekime selamin aleykum baytar emmi diye giren adama her gelisinde ornegin ali bey diye hitap edebilirsiniz dersen adam bi yerden sonra utanir ve ceki duzen verir konusmasina. esnaf agzi yapmayacaksin tavuk doner ayran satmiyorsun sonucta. adam da ona gore saygi gosterecek. sike sike gelip o ilaci senden alacak. ona gore de elit bi musteri kitlen olusacak.

hipergrafi

Bir seferinde sınıfta hoca anlatmıştı, Reçeteli ilaçlarını almak için eczaneye gittiğinde eczacı reçeteyi bir türlü okuyamıyor ve hocaya (yani hastasına) hastalığının ne olduğunu soruyor. Şikayetleri dinleyip 'Yazı okunmuyor ama bu ilaçta sizin rahatsızlığınıza iyi gelecektir.' Deyip başka bir ilaç yazıyor. Hoca ilaçlar bitip doktora gittiğinde anlatıyor eczacının reçeteyi okuyamadığı için başka ilaç yazdığını. Doktor ilacı görünce 'Bravo valla hiç aklıma gelmedi bu ilaç. Bu daha etkilidir iyiki yazdığımı değil bunu kullanmışsınız.' Diyor. Yani 'eczacı yarı doktor gibidir' tabiri çokta yalan dolan değil. (Tabi doktorun çok genç, eczacının eski tüfek olmasının da payı büyük olayda.)

Görüş Bildir