Görüş Bildir
Haberler
Zonguldak'ta Denizdeki Kızıl Tabakanın Nedeni Belli Oldu

Zonguldak'ta Denizdeki Kızıl Tabakanın Nedeni Belli Oldu

Zonguldak'ta Denizdeki Kızıl Tabakanın Nedeni Belli Oldu

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde denizin 3 kilometrelik kıyı şeridinde 5 gün önce oluşan kızıl tabaka kayboldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde yapılan incelemede kızıl tabakanın, yoğun plankton (suda bulunan aktif ve pasif hareket edebilen canlılar) üremesi sonucu oluştuğu saptandı.

Daha çok ilkbahar ve sonbaharda görülen bu olayın, sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kış döneminde de görüldüğü belirtildi.

Alaplı'da kıyı şeridindeki kızıl tabakadan alınan su örneklerinin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ndeki incelemesi tamamlandı.

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Türkoğlu'nun hazırlayıp Alaplı Belediyesi'ne gönderdiği raporda, Alaplı ile birlikte Düzce'nin Akçakoca İlçesi kıyılarında da yer yer görülen turuncu-kırmızı renkli tabakaya yoğun plankton üremesinin yol açtığı belirtildi.

Raporda, deniz suyunda yakamoz özelliğine sahip tek hücreli dinoflagellat türü 'Noctiluca scintillans'a yoğun olarak rastlandığı bildirildi.

Bu türün, ortama direk toksit bir madde salgılamadığı, ancak hayvansal organizmaların ortak atık maddeleri olan amonyak maddesini aşırı miktarda ortamda biriktirebildiği vurgulandı. Raporda şöyle denildi:

'Bu durum ortamda yaşayan diğer canlılar üzerinde inderek olumsuz etki göstermektedir. Bu özel ekolojik durum, Türkiye denizlerinin evsel ve endüstriyel atıklarla aşırı kirlenmiş bölgelerinde (özellikle koy ve körfezlerde), daha çok ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde görülen olay olmakla birlikte, sıcaklığın uzun süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve deniz suyu sıcaklığının kış boyunca Karadeniz'de 7-8 santigrat olması gerekirken 12-13 santigrat seviyesinde seyretmesi, bu türün kış döneminde de aşırı çoğalmasına neden olmuştur. Bununla birlikte kış dönemi olması ve plaj mevsimi olmaması nedeniyle halk sağlığı açısından korkulacak bir durum oluşturmadığı, ancak kirli ortamlarda sık sık karşılaştığımız özel bir durumdur.'

Öte yandan, 3 kilometrelik kıyı şeridinde görülen kırmızı renkli tabaka kayboldu ve deniz suyu kendi rengini aldı.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın