Zenginliği ile Nam Salmış Milyonerlerin Şehri Monako’da Yaşam Hakkında Daha Önce Duymadığınız 33 Gerçek

0PAYLAŞIM

Küçük ama oldukça lüks olan bu ülkede hayat nasıl bir bakmanızı istedik.

1. Monako, Fransız Rivierası'nda, egemen bir şehir devleti ve mikro devlettir. Monako'nun yalnızca bir ülkeyle sınırı vardır ki o ülkenin de Fransa olduğu biliniyor.

Bu iki ülke arasında herhangi bir vize gereksinimi bulunmamaktadır. Monako resmi olarak bir Avrupa Birliği üyesi değildir ancak para birimleri "Euro" olarak biliniyor.

2. Monako'da 1911'den beri ülkede mutlak monarşi hakim ve ülkeyi Monako prensi yönetiyor. Daha doğrusu, Monako, şu sıralarda Grimaldi Hanesi'nden Prens Rainier III ve Grace Kelly'nin oğlu Prens Albert II tarafından yönetiliyor.

Prens Albert, çocukları olmasına rağmen oldukça uzun bir süre boyunca bekar olarak kaldı.  2011'de ise Güney Afrikalı eski bir yüzücü olan Charlene Wittstock ile evlendi. 3 yıl sonra çiftin, tahtın varisleri olan bir kız ve bir erkek, ikizleri oldu.

3. 2002'de Fransa ve Monako arasında yapılan yeni bir anlaşma, Grimaldi hanedanını devam ettirecek bir varis olmaması durumunda, yönetimin Fransa'ya dönmek yerine bağımsız bir ulus olarak kalacağını belirtti.

Ancak Monaco'nun askeri savunması hala Fransa'nın sorumluluğunda bulunuyor.

4. Monako'daki hükümdarların yaşam tarzları her zaman insanların için bir merak konusu olmuştur. Geçen yıl, Prenses Charlene kazıtılmış yeni saç modeliyle herkesi şok etti.

Bir röportajında bu saç kesiminin kendi kararı olduğunu belirterek, “Uzun zamandır istiyordum, bu tarz beni memnun ediyor." dedi. Elbette kraliyetten bir kişinin böyle bir görünüm benimsemesi her türlü yorumu çekti ama Charlene'in de belirttiği gibi, “2021'deyiz ve bu kadar sıkıntılı, çok zor olan bu zamanlarda dikkatimizi çekmesi gereken başka, çok daha önemli konular var.”

5. Monako, dünyadaki diğer bölgelere kıyasla oldukça küçüktür hatta dünyanın en küçük ikinci ülkesi olarak listede Vatikan'ın üstündeki yerini edinmiştir.

Ülkenin yüz ölçümü yalnızca 0,81 mil karedir yani tüm eyaleti yalnızca yürüyerek keşfedebilirsiniz. Monako, aynı zamanda dünyanın en yoğun nüfuslu egemen devletleridir.

6. Bugünlerde, Monako eyaleti üç belediyeye bölünmüştür.

Eski şehir ve eyaletin Akdeniz'e uzanan kayalık bir burun üzerinde bulunan hükümet merkezi Monaco-Ville, Monte Carlo Kumarhanesi ile ana yerleşim ve tatil bölgesi olan Monte Carlo ve liman bölgesini içeren eyaletin güneybatı bölümü La Condamine.

7. Monako, kişi başına dünyanın en yüksek GSYİH'sine ve dünyanın en düşük yoksulluk oranına sahiptir. Aynı zamanda, her gün Fransa ve İtalya'dan gelen 48.000'den fazla işçilerle %2'lik bir işsizlik oranına sahiptir.

Ayrıca, ülke kişi başına düşen en yüksek milyoner ve milyarder sayısına sahiptir.

Resim: Monako milyarderi James Richman

8. Monako'nun gelir vergisi olmaması ve ticarette düşük vergiler alması dünyanın her yerinden zengin insanların buraya akın etme nedenini açıklasa da işler o kadar basit değil.

Şu anda Monako'da yaklaşık 38 bin kişi yaşarken, 2020 verilerine göre sadece 9.573 kişi bu ülkenin vatandaşıydı.

9. Gerçek şu ki, Monaco'dan vatandaşlık ve pasaport almak gerçekten zor. Orada yaşayan insanların çoğunluğunun oturma izinleri var.

lagazettedemonaco.com

Monako vatandaşlığı olan insalara "Monegask" deniyor. Monegasklar arasında epeyce ünlü insanlar bulunuyor. Örneğin, Formula 1 yarış pilotları Charles ve Arthur Leclerc kardeşler.

10. Eyalette, ne doğum hakkı ile ne de evlenme yoluyla doğrudan vatandaşlık alınamıyor. Monako vatandaşı olmak kazanılması gereken bir ayrıcalıktır.

Kimin pasaport alabileceğine sadece Monako Prensi karar verebilir.

11. 10 yıldır bir Monegaslı ile evli olan yabancı bir kadının, eşleriyle birlikte yaşıyor olmaları şartıyla vatandaşlık başvurusunda bulunmalarına izin veriliyor.

Dul olması durumunda ise kadın yeniden evlenmediğini ispat ederse başvurabilir.

12. 18 yaşından sonra, en az 10 yıl Monako topraklarında yaşayan bir birey, vatandaşlığa geçme talebiyle prense de başvurabilir. Bunu yapanlar da uyruklarından vazgeçmeliler.

Vatandaşlığı aldıktan sonra artık yurt dışında herhangi bir vatandaşlık hizmeti yapmakla görevlendirilmiyorlar.

13. Daha sonra Prens, başvuran kişinin bu iyiliğe layık olup olmadığına karar veriyor. Bunu yapmak için 3 hükümet kaynağından tavsiyeler alması gerekir: Monako Belediye Başkanı, Devlet Bakanı ve Ulusal Konsey Başkanı.

www.instagram.com

Aynı zamanda, başvuranın ne serveti ne de statüsü vatandaşlığı garanti etmiyor. Ancak, bir aday hayır işlerinde aktif olarak yer alıyorsa, bu onların lehine olabilir.

14. 2020'de Monako vatandaşları hakkındaki istatistiklerde erkeklerden daha fazla kadın olduğu bulundu: 4.351'e karşı 5.222.

15. Monako'da ikamet edebilmek için yerel bir bankada bir hesabınız olması gerekiyor.

Ancak, banka hesabı açmak için ateş pahası bir depozito ödemeden önce, banka çalışanının sermaye kaynağınızı detaylı bir şekilde araştırması şart. Bir banka hesabınız yoksa kalacak bir yer kiralamayı geçtik, SIM kartı bile çıkartamazsınız.

16. Üstüne, Monako'daki bankaların muhtemelen daha önce hiç duymadığınız çalışma şekilleri var: banka kapıları her daim kapalı tutulur ve eğer bir müşteri içeri girmek isterse bankanın dışında bulunan bir zil çalmak zorundadır.

Her müşterinin kendine özel bir kişisel bankacısı bulunur ve müşterinin hesaplarını kontrol etmenin yanında mali müşavir görevi de görür. Bankacınız istediğiniz takdirde kiranızı ve faturalarınızı ödeyebilir. Ancak gerçekleştirilen işlemler hakkında SMS bildirimleri alamazsınız çünkü fonlar birkaç haftaya kadar gecikmelerle borçlandırılır.

17. Mesela, biri bankadan belirli bir miktar para gönderirse, hemen hesaba aktarılmaz. İlk olarak bankaya bu paranın kaynağı, gönderici vb. bilgilerin verilmesi gerekecektir.

Örneğin, bir araba satıldıysa, satış sözleşmesinin gösterilmesi gerekir. Bir ödeme alındıysa, bir iş sözleşmesinin eklenmesi istenecektir.

18. Monako'da, ön camlarında park cezası olan arabaları sık sık bulabilirsiniz! Yerel halk bunun bilerek yapıldığını söylüyorlar. Gerçek şu ki, yasaya göre, bir Monako vatandaşı, vergi avantajlarından yararlanmak için topraklarında en az 6 ay geçirmelidir.

Bununla birlikte, birçok zengin insan dünyayı dolaşmadan durmazlar, bu nedenle genellikle  Monako'da bulunduklarının ispatını yaratırlar. Örneğin, sürücülerinden arabalarını şehirde uygunsuz bir şekilde park etmelerini isterler ki araç sahibi Monako'da olduklarını doğrulayacak bir para cezası alsın. Ayrıca, bazen zaman zaman suyu ve ışığı açıp orada oldukları izlenimi versinler diye bir sürücüye dairenin anahtarları bırakılır.

19. Birçok insan karşısındaki kişinin nasıl göründüğüne dikkat eder. Monako'da belirli kıyafet kuralları vardır. Örneğin, plajda sadece mayo giyebilir veya gömleksiz yürüyebilirsiniz.

Ayakkabılarınızı sadece plajda çıkarabilirsiniz, aksi takdirde para cezasına çarptırılırsınız. Bazı otellerde ve diğer halka açık yerlerde şort giymeniz yasaktır. Ayrıca sırt çantası veya spor ayakkabı giyerken pek çok yere girmenize izin verilmeyebilir.

20. Monako'nun 10 devlet okulu, 2 özel okulu ve bir uluslararası okulu vardır. Devlet okulları burada ücretsizdir. Çocuklar okula 12 yıl devam eder ve öğrenme süreci 4 aşamaya ayrılır: ilkokul, ortaokul, kolej ve lise.

Yani, son birkaç yılda çocuklar gelecekteki kariyerlerinde kendilerine faydalı olacak konulara odaklanıyorlar. Çocuklar okulda sabah 8'den akşam 4'e kadar oldukça fazla zaman geçirirler.

21. Buradaki tüm öğrenciler Monegask lehçesini öğreniyorlar. Ancak sorun şu ki, ülkede yaşayan Monegaskların sayısı Fransızlardan çok daha az sayıda.

Şimdi ise sadece eski nesil Monegask lehçesini konuşuyor. Bu nedenle, eğer çocuklar okulda dili öğrenmezler ise dilin neslinin tükenme olasılığı yüksek ölçüde var.

22. Monaco'da yalnızca bir üniversite bulunuyor ve öğretim dili İngilizce olarak seçilmiştir. Uluslararası özel şirketler için yönetici ve eleman eğitimi konusunda uzmanlaşmıştır.

En popüler alanlardan biri ise lüks yönetimidir. Mezun olduktan sonra, lüks bir otomobil galerisinde yönetici, 5 yıldızlı bir otelin yöneticisi veya lüks giyim veya mücevher üretiminde uzman olabilirsiniz.

(Prenses Charlene, ülkedeki tek üniversitede düzenlenen mezuniyete katıldığında çekilen bir fotoğraf)

23. Monako'da asgari maaş aylık 1.300 €, ortalama maaş aylık ise 4.410 €'dur. Bu, 2018'de emlak fiyatlarının 1 metrekare başına 100.000 € 'ya ulaştığı gerçeği göz önüne alındığında çok fazla değil.

24. Monako'da aynı zamanda sosyal konutlandırma sistemi bulunmaktadır. Ancak, yalnızca Monako vatandaşları olan Monegask bu ayrıcalığı kullanabilir.

Verilen konutların çoğu 2 katlı olup alt katta mutfak, oturma odası ve yatak odası, üst katta ise daha fazla yatak odası bulunuyor. Bu daireyi satamazsınız, ancak devletten özel bir fiyata satın alabilirsiniz. Oda sayısı, kural olarak, dairede yaşayan insan sayısına karşılık gelir. Örneğin, bir çiftin 2 çocuğu varsa, 4 odalı bir daireye sahip olmaları gerekirken, çocuklar ayrıldığında ebeveynler 2 odalı bir daireye taşınmak zorunda kalacaklar.

25. Çocuklar, 18 yaşına geldiklerinde kendi konutlarına sahip olma hakkı kazanırlar. Ancak, bunun için bir talepte bulunmaları ve birkaç yıl beklemeleri gerekir.

26. Tabii ki, her zaman bir daire kiralayabilirsiniz. Ancak, bu sadece bir ajans aracılığıyla yapılabilir. Bir kiracı, dairenin sahibiyle iletişim kurmaz veya görüşme. Tüm sorunlar bir temsilci aracılığıyla çözülür.

Ajans, hizmetleri için 3 aya kadar ödeme yapmanız ve ayrıca bir depozito yatırmanız gerekecektir. Genel olarak, bir yıllık kirayı peşin ödeme alışkanlığı benimsenmiştir, ancak her 3 ayda bir düzenli ödemeler konusunda anlaşabilirsiniz. Aylık ödemeler burada kabul edilmez. Ortalama olarak, bir daire kiralamak ayda yaklaşık 3.500 € 'dur.

27. Monako, 1929'dan beri her yıl, motor sporlarındaki en popüler yarışmalardan biri olan ve Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın bir parçası olan Monako Grand Prix'e ev sahipliği yapıyor.

Bu gösterişli parkur şehrin sokaklarından bile geçiyor. Hazırlanması 6 hafta, yarıştan sonra sökülmesi ise 3 hafta sürüyor. Pist dar ve tümsekli, dar köşeleri ve birçok yükseklik değişikliği ile onu belki de en zorlu Formula 1 pisti yapıyor.

28. Hükumetin ayrıca bir opera binası, bir senfoni orkestrası ve bir klasik bale topluluğu vardır. Monakolular zengin sosyal yaşamları nedeniyle dış görünüşlerinde zarif bir stili tercih etmektedirler.

Sokakta pembe veya yeşil saçlı bir kız görürseniz, büyük olasılıkla turist olacaktır. Yerel bir sakin daha klasik bir görünüm tercih ediyor. Mesela Monaco Prensesi Charlene saçını kazıtılmış görünüme kavuşturduğunda herkesin diline düşmüştü.

29. Monaco'nun çok yüksek bir güvenlik sistemi var. Birçok insan arabalarını bile kitleme zahmetine girmiyor. Bunun 2 nedeni var. Kişi başına oldukça yüksek bir polis memuru oranı olması ve ülke topraklarında çok sayıda CCTV kamerası bulunmasıdır.

(38.000 sakin başına yaklaşık 515 memur)

 (1.000'den fazla sayıda ünite)

30. Monako'da çok düşük bir suç oranı var: Yılda 1 araba hırsızlığı, 10 yılda bir cinayet. Ve en dehşet verici vaka ise polisler tarafından oldukça hızlı bir şekilde bulunan bir kuyumcu tablosunun çalınmasıydı.

31. Aynı zamanda Monaco'da beklenmedik durumlarda polisle iletişime geçmeniz gerekebilir.

Örneğin, akşam 8'den sonra ilaç almanız gerekiyorsa, eczaneye kadar eşlik edilmek için önce polisi aramalısınız. Ülkede nöbetçi eczaneler sistemi var ve onları açmak için bir kolluk görevlisinin varlığına ihtiyacınız var.

32. Monako, geniş bir mimari yelpazesi sergiler ancak ülkenin, özellikle Monte Carlo'daki imza stili, kuleler, balkonlar, çok renkli seramikler gibi çok sayıda dekoratif unsurun varlığı ile karakterize edilen Belle Époque stili ve karyatidlerdir.

1970'lerde Prens Rainier III, eyaletteki yüksek binaları yasaklamıştı fakat varisi Prens Albert II, bu kararı tahat geldiğinde reddetti.

33. Günümüzde, Monako'da boş alan gittikçe azalıyor, bu nedenle yetkililer, BAE'de olduğu gibi Monako çevresinde yapay adalar oluşturmak için bir proje uygulamaya başladı.

Peki siz Monako hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Monako Kraliyet Ailesinde Doğmasına Rağmen Asi Tavırlarıyla Skandallar Prensesi Olan Prenses Stephanie - onedio.com
Monako Kraliyet Ailesinde Doğmasına Rağmen Asi Tavırlarıyla Skandallar Prensesi Olan Prenses Stephanie - onedio.com
1962 Monaco Grand Prix'inden Muhteşem Görüntüler! - onedio.com
1962 Monaco Grand Prix'inden Muhteşem Görüntüler! - onedio.com
İsviçre 8 Milyonluk Nüfusuyla Nasıl En Zengin ve Yaşanılası Ülke Haline Geldi? - onedio.com
İsviçre 8 Milyonluk Nüfusuyla Nasıl En Zengin ve Yaşanılası Ülke Haline Geldi? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
missbibliophile

Bir defa gittim ve aklımda sadece aşırı pahalı arabalar ile dolu sokaklar ve kalabalık kaldı. Birde müzelerin birinde Kate Moss heykeli vardı...

gzm-ynklr

Güzel ülke.

sadpony

en klas ülkelerden biri. grace kelly gibi birini tarihine almış. ne diyebilirim ki... :D

gzm-ynklr

Kesinlikle

madaly

ağzı açık ayran budalası gibi okuduk haberi..

Görüş Bildir