Yönetmelik Değişti: Evcil Hayvanlar Artık Otobüs İçinde Yolcularla Seyahat Edebilecek

 > 
732PAYLAŞIM

Şehirler arası otobüslerde daha önce sadece bagaj bölümünde taşınmasına izin verilen evcil hayvanlar artık yolcularla birlikte seyehat edebilecek. Karara varatandaşlardan farklı tepkiler geldi. Değişikliği destekleyenler kadar karşı çıkanlar da var.

Habere konu olan Ulaştırma Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bugüne kadar yolcuların seyahat sırasında otobüsün içinde evcil hayvanlarını taşımasına izin verilmiyor, hayvanlar sadece bagaj bölümlerinde taşınıyordu.

Kafeste ve kilitli bulunmak koşuluyla taşınabilecek

Yeni karara göre aşı karnesi bulunan kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar, özel kafeslerde kilitli bulunmak koşuluyla hayvan sahibinin kucağında ya da oturduğu koltuğun önünde taşınabilecek.

Hayvanlar için özel seferler de düzenlenebilecek

Ayrıca otobüs firmaları evcil hayvanların araç içinde taşınabileceği özel seferler de düzenleyebilecek.

Kararda şu ifadelere yer verildi: 

“Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine iki uyarma verilir.”

Sosyal medyada değişikliği olumlu bulup destekleyenler var 👇

Aynı zamanda karşı çıkanlar da...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir