Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yol Yeşilken Dursunlar Diye #YeşilYolaDurDe Hashtag'ine Destek Büyüyor!

 > 
1.7bPAYLAŞIM

Karadeniz'in görkemli dağları Kaçkarlar'da yapılmak istenen "Yeşil Yol" projesine halkın tepkisi büyüyor. Sosyal medyanın gücünü bir kez daha gözler önüne seren direniş, destek her geçen dakika büyüyor.

“Yeşil Yol” projesi ile Karadeniz’in en önemli rezerv alanı olan Kaçkarların eteğinde bulunan yaylalar çok büyük hasarlar görecek

www.kuzeyormanlari.org

Karadenizli yazar Uğur Biryol'un Bianet'teki yazısında projeyi şöyle anlatıyor: "Karadeniz bölgesi memleketin en önemli biyolojik rezerv alanları barındırması bakımından, onyıllardır büyük yıkımcıların iştahını kabartan bölgelerden biri olageldi. Sahil yoluyla insanların denizle bağlantısının kesildiği, HES’lerle derelerin yataklarının değiştirildiği ve kurutulduğu zamanlardan; şimdi de Samsun’dan Sarp’a kadar olan yüksek dağ kesimlerini birbirine bağlamak amaçlı ismi ironik (Yeşil Yol) projeyle; yaylaların tasfiyesine yönelik bir hamle başlatıldı."

Direnişin ilk başladığı yer Kavrun ve Samistal yaylaları oldu.

Direnişin ilk başladığı yer Kavrun ve Samistal yaylaları oldu.
Direnişin ilk başladığı yer Kavrun ve Samistal yaylaları oldu.

Kavrun ve Samistal yaylaları, Yeşil Yol projesi kapsamında, zarar görecek yaylardan yalnızca ikisi... 

(Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bu yaylarda başlayan direnişle ilgili daha önceki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.)

Yeşil Yol projesine karşı Türkiye'nin çeşitli yerlerinde insiyatifler kuruldu bile. Direnişe, Ankara ve İstanbul gibi büyük illerdeki STK'lardan da destek geliyor.

Rize'nin ünlü Fırtına Deresi'nden beslenen yaylaları tehlikeye atan Yeşil Yol'a karşı, Fırtına İnsiyatifi kuruldu. İnsiyatiftekiler bir de, Yeşil Yol Direniş Destanı yazdılar.

Fırtına İnsiyatifi'ndekiler, bugün sosyal medyanın gücünü kullanarak büyük bir çağrıda da bulundular.

"Yol Yeşilken geri dönsünler diye yola çıkıyoruz. Bugün saat 14'de twitter eylemine ses verin dostlar..." diyen insiyatif üyelerine twitter'dan destek yağmur olup yağdı desek, hiç de abartmış olmayız...

Pek çok ünlü oyuncu, yazar, avukat ve stk'dan hashtag'e destek tweetleri atılıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

2600 motor araçlarla yol protestosuna buyrun bakalım.

nebusimdi

Araziye atıyla gitmiyor herhal.

nebusimdi

Motorlu araç kullandığın zaman onu kullanacağın yola da ihtiyacın olacak. Daha uzun anlatmam gerekiyor mu?

nebusimdi

Çok basit bir şey söylüyorum. Araç kullanıyorsan, yola ihtiyacın var! Bunu anlayabilirsin eminim.

nebusimdi

2 şeritli yollara dönelim, trafik sorununu hallederiz diyorsun yani. Canım kardeşim, bu fabrikalar otomobil ürettiği, sen bu arabaları aldığın sürece, (ki almak zorundasın) bu yolları yapmak, bu doğayı da katletmek zorundasın. Fantastik çıkış yolları maalesef gerçekçi çözümler üretmez. Kağıt üzerinde güzel durur, lakin uygulama alanı yoktur. Her yere arabayla gittiğin sürece, (ki gitmek zorundasın) bunun çözümü yok.

nebusimdi

Yol yaptığın sürece, bunun pahası olacaktır diyorum ben de. Uzay boşluğuna yapmıyorsun, toprağın üzerine yapıyorsun bunu. Pahası, yol yaptığın toprağa asfalt döküyorsun. Pahası bu. Bunun yayla toprağı olmasıyla İstanbul toprağı olması farketmiyor. Neticede toprağın üstüne asfalt döküyorsun. Yol yapmak, o toprağa da o asfaltı dökmek, o doğayı da katletmek zorundasın. Maalesef durum budur.

nebusimdi

Kaç kere küfrettin farkında mısın?

Görüş Bildir