Yiğit Bulut Erdoğan'ı 'Rüşvetçi' Paşaya Benzetti

 > 
56PAYLAŞIM
Yiğit Bulut Erdoğan'ı 'Rüşvetçi' Paşaya Benzetti

Başbakanlık Başdanışmanı Yiğit Bulut’un, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı övmek için yaptığı Sadrazam Nedim Paşa benzetmesi ters tepti. Tarihçilere göre Sadrazam, rüşvet ve yolsuzlukla anılıyordu; hatta halkın nefretini de kazanmıştı.

Başbakanlık Başdanışmanı Yiğit Bulut’un, Başbakan Tayyip E

doğan’ı övmek için yaptığı Sadrazam Nedim Paşa benzetmesi ters tepti. Tarihçilere göre Sadrazam, rüşvet ve yolsuzlukla anılıyordu; hatta halkın nefretini de kazanmıştı.

Bulut, katıldığı bir televizyon programında Erdoğan’ın ekonomi politikalarını övmek için şu sözleri sarf etmişti: “Bu ülkede kim bu ülkenin menfaatine bir adım atarsa, yerleşik düzene karşı çıkarsa onu yok ederler. Onu yok etmek için ellerinden geleni yaparlar. 1876’da Osmanlı’nın Avrupa‘ya ödediği faiz yeter diyen Sadrazam Nedim Paşa ne oldu biliyor musunuz? Harbiye öğrencileri ayaklandı, sadrazamı düşürdüler. Ne yapmış, Osmanlı maliyesini Avrupa’ya karşı koruyor.”

‘Devlet adamları içinde en düşük niteliklisi’

Benzetmeyi Taraf’taki köşesine taşıyan Murat Belge, “Mahmud Nedim Paşa son dönem Osmanlı devlet adamlarının en düşük nitelikli olanlarından biridir. Rus Elçisi İgnatiyev’in sadık adamı olduğu için İstanbul halkı arasında ‘Nedimof’ adıyla anılırdı” diye yazdı.

Ayaklananların Harbiyeliler değil, medrese suhteleri olduğunu söyleyen Belge, Nedim Paşa’nın ‘faiz‘ uygulamasına da şu sözlerle açıklık getirdi: “Avrupa’dan bol bol borç alıp sonra bu paralarla örneğin yeni bir saray yaptırmakta sakınca görmeyen Abdülaziz, kasaları tamtakır edince, kendini bu badireden çekip çıkaracak bir adam aradı. Has adamları Ali Paşa ile Fuad Paşa bu tarihte hayatta değillerdi. Olsalardı da büyük bir ihtimalle böyle pis bir işte rol oynamak istemezlerdi. Böylece, iş kaldı Mahmud Nedim Paşa’ya. Sadrazamlığa getirildi ve ilk işlerinden biri ‘moratoryum’ ilân etmek oldu. Danışman Yiğit Bulut’un “Osmanlı’nın Avrupa’ya ödediği faiz yeter” sözleriyle anlattığı eylem bu.”

‘Umumun nefret ve düşmanlığını kazandı’

Yiğit Bulut’un sözlerini doğrulayacak bir kaynak bulmanın güçlüğüne dikkat çeken Belge, “Başbakan’la danışmanları birbirlerini bulmuşlar, birbirlerinden memnunlar. Gitmekte kararlı oldukları yolun taşlarını birlikte döşeyerek, birbirlerine esin kaynağı olarak ilerliyorlar” diye yazdı.

Mahmud Nedim Paşa’nın tarih kitaplarında nasıl anıldığını derleyen Billur Özgül de Taraf’taki haberinde, sadrazamın yolsuzluk, rüşvet, devlet bürokrasisinde yaptığı atamalar ve kriz yönetimi konusunda başarısızlığıyla tarihe geçtiğini belirtti.

  • cumhuriyet.com.tr
Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir