Yeni Yıla Zayıflama Kararıyla Girenlerin İşini Kolaylaştıracak Kilo Verme Tüyoları

23PAYLAŞIM

2020 yılını salgın nedeniyle evlerimizde geçirdik. Haliyle yedik, içtik, oturduk. Durum böyle olunca kiloların gelmesi de kaçınılmaz oldu. Fakat yeni yılda ideal bedenlere kavuşmak için güzel bir başlangıç yapabiliriz. Her şey tamamen sizin elinizde! İşte yeni yıl kararları arasında zayıflamak olanların mutlaka yapması gereken şeyler…

Su içmeyi ihmal etmeyin!

Diyet sürecinde en önemli noktalardan biri yeterli su tüketimi olmasına rağmen bu çok ihmal edilebiliyor. Suyun metabolizma hızını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Bu nedenle günlük ortalama 2 litre su içmeye dikkat edin.

Porsiyonlarınızı küçültmeyi deneyin!

Diyet sürecinde sevdiğiniz her yemeği tamamen bırakmak zorunda değilsiniz. Kendinizi kısıtlamayın. Onun yerine porsiyon kontrolü yapmaya çalışın. Bu noktada yemek tabaklarını küçük tutabilir ve yeterli miktarda yediğinizi düşünerek beyninizi kandırabilirsiniz.

Şekerden uzak durmaya çalışın!

Diyet süreçlerinin olumsuz sonuçlanmasının en büyük nedenlerinden biri şeker tüketimi. Vücudumuza aldığımız en küçük şeker bile insülin değerlerimizde ani dalgalanmalar ortaya çıkarıyor. Bu da bizim çabuk acıkmamıza ve daha çok yememize neden oluyor.

Hareket etmek zayıflamanıza yardımcı olacak!

Az da olsa hareket etmeyi deneyin. Diyet süreçlerinde mahalle arasında yapacağınız kısa yürüyüşler bile zayıflamanıza destek sağlar. Fakat süreci hızlandırmak istiyorsanız koşu, bisiklet gibi kardiyo egzersizlerini deneyin.

Planlarınızda gerçekçi olun!

Hızlı kilo vermek yerine kalıcı olarak kilo vermeye odaklanın. Bunun da uzun bir süreç gerektirdiğinin farkında olun ki hayal kırıklığı yaşayıp diyetten vazgeçmeyin.

Asitli içecekler yerine sağlıklı içeceklere yönelin!

Asitli içecekler, içerikleri nedeniyle diyet sürecinde tercih edilmemeli. Sağlığınız için de zararlı olan bu içecekler kan şekeri seviyenizi aniden yükseltir ve sonrasında daha çok acıkmanıza sebep olur. Kefir, ayran, bitki çayları gibi içecekler metabolizma hızınızın artmasını sağlar.

Yediklerinizi kaydetmeyi deneyin!

Özellikle evde olduğumuz dönemlerde gün içinde yediklerimizi kontrol etmek bir hayli zor. Fakat yediklerinizi kaydederseniz ne kadar yediğinizi görür ve kendinize daha kolay hakim olursunuz. Deftere yazmak sizin için zahmetli bir süreç ise telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile de kolaylıkla yediklerinizi kaydedebilirsiniz.

Kalori açığı yaratmaya çalışın!

Aslında kilo vermenin mantığı bir hayli basit: Vücudunuzun yaktığı kaloriden daha az kalori alımı yaparsanız kilo verirsiniz. Günlük almanız gereken kalori miktarı yaş, cinsiyet, boy gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği için ilk olarak bu miktarı hesaplamalısınız. Fakat büyük kalori açıkları yaratmak sağlığınız için faydalı olmayabilir. Bu nedenle küçük adımlarla başlayın veya profesyonel bir uzmandan destek alın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir