Yeni Düzenlemeyle Kağıt Toplama İşi de Elinden Gitti: 10 Yıldır Atanamayan Ramazan Öğretmen

 > -
Abone ol

Devleti devlet yapan en önemli unsur, insandır. Çizdiğimiz sınırlar ne kadar büyük olursa olsun, o topraklarda insan yoksa devlet varlığından söz edemeyiz. Ayrıca devlet, vatandaşlarının güvenliğini, refahını sağlamak, hayatı bizlere kolaylaştırmakla yükümlüdür. Buraya kadar mutabıksak, 10 yıldır öğretmen olarak atanamayan ve kağıt toplamayla geçimini sağlayan Ramazan Gezer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde uygulamaya koyduğu düzenlemeden sonra bir kez daha işsiz kalma noktasında. Peki devlet neydi?

Ramazan Gezer, Ankara'da yaşıyor ve geçimini kağıt toplayarak sağlıyor

Gezer, ayrıca 10 yıldır atanamayan bir öğretmen. 10 yıldır atanamadığı için bu işi yaptığını söylüyor. Malatya Üniversitesi Fizik bölümünden mezun. İşini yapmak istemiş ancak 500 liraya sigortasız olarak çalıştırılmış. Zaten devlete yapılan yapılan atamalarının büyük çoğunluğu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için yapılınca haliyle mesleğini yapamaz halde şu an. 

Atamalar için kaynak (13.sayfa): http://ikgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_01/26115345_2016_subat_atama_duyurusu.pdf

Bunun yanı sıra bölgede zaten iş olanakları yok denecek kadar az olması sebebiyle, Doğu'da birçok insanın yaptığı gibi tası tarağı toplayıp büyükşehire göçmüş.

Günde 70-80 km yol katederek çalışıyor ve ortalama 30 TL kazanarak, gecekonduda yaşayan 5 kişilik ailesine bakmaya çalışıyor.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir uygulamayı yürürlüğe soktu.

Bundan sonra firmaların kağıt işçilerinden atık almaları halinde firmaya 140 bin TL, işçiye de 20 bin TL ceza verileceğini açıkladı.

Ramazan diyor ki;

"10 yıldır atamam yapılmadı, devletimiz bir türlü atamamızı gerçekleştirmedi. Ondan dolayı geri dönüşüm işi yapıyordum. Günde 70-80 km yol kat ederek yaklaşık 30 TL kazanıyorum, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çıkardığı yasayla -ki bu yasa daha önceden çıkmış, şimdi uygulanmaya başladı- sonuçta bugün biz işsiz kaldık, bu iş de elimizden gitti. Doğu tarafında zaten iş imkânı yok, çoluk çocuğumuzu nasıl geçindireceğiz? Bu işin elimizden alınmamasını istiyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık 3 milyona yakın kişi bu işe bakıyor, devlet yetkililerinin bu işe çözüm getirmesini istiyoruz. Biz de sonuçta bu sistemin içinde yer alıyoruz. Sosyal güvencemizin olmasını istiyoruz. Belli bir firmayla anlaşıp, belediyelerin yardımıyla da bu işi yapabiliriz."

İçeriğin başında sorduğumuz soruyu tekrar sormamız gerekiyor belki de,

Devlet neydi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selahattin-ulas

Malatyada malatya üniversitesi yoktur. O inönü üniversitesi olmasın

biricim-biricim

! DEVLET DEĞİL HÜKÜMET.! 'ARTIK KAĞITLARI BELEDİYE TOPLAYACAK' KARARINI VEREN HÜKÜMET....BU YANLIŞ İFADE İLE İNSANLARI DEVLET DÜŞMANI YAPIYORSUNUZ..HÜKÜMET DEMEKTEN ÇEKİNİYORSANIZ HABER YAPMAYIN..YILLARCA HÜKÜMETLER YAPTIĞI HER YANLIŞ İŞİ BU KAVRAM ARKASINA SAKLANARAK YAPMIŞLAR VE YAPIYORLAR..MİLLET CAHİL KAVRAMLARI ANLAMAZ NASILSA DİYEREK.LÜTFEN ARTIK YETER DEVLET BİRŞEY YAPMAZ HERŞEYİ HÜKÜMETLER YAPARR....

srmszs

Malatya Üniversitesi.. Cidden mi?

cengizhan-cebe

Ah be Ramazan Hocam. Senin hükümete bi çıkarın mı var ki atasınlar seni ? Devlette sıkıntı yok arkadaşlar devlet olarak genellemeyin konuyu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti her daim var olacaktır. Fakat devletin içinde yaşayan bu millet koyun olmaya devam ettikçe Ramazan Öğretmen gibi nice öğretmenler göreceğiz daha. Bu herifler nasıl oluyor da %50 oy toplayabiliyor hala inanamıyorum. Bu kadar mı gerizekalı bir milletiz ? 13 senedir sömrülmeye izin veriyoruz...

yolunda-gitmeyen-adam

hep 2023 falan diyorlar o yıl geldiğinde ne olcagını düşünüyorsun devletin her zaman daim olcagına neden bu kadar eminsin anlamadım D

siradanokur17

cemaat denen sözde müslümanları,akp denen sözde müslümanlar torpille o kadar çok kişinin önüne soktu ki..şimdi de bu düzenleme olayı çıktı.allah kahretsin sizi yahu,günde o kadar yol kat edip sadece 30 lira alan insanların da emeğine ve ekmeğine göz diktiniz..

Görüş Bildir