Yeni Bir Dil Öğrendiğinizde Beyninizde Neler Olduğunu Öğrenmek İster misiniz?

Sanat
412PAYLAŞIM

Atalarımız "bir lisan bir insan, iki lisan iki insan" derken, bunu bilimsel bir gerçekliğe değil, kültürel tecrübelere dayandırıyorlardı. İki dilli olmanın bilişsel açıdan yararlı olduğu ise bir süreden beri bilinmekteydi. Son yıllarda yapılan çalışmalar ise âdeta bu sözü kanıtlar nitelikte. 

Peki iki dilli (bilingual) olmak beyni nasıl değiştiriyor? Hep beraber, buna bakalım.

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2016/02/h...

Yapılan çalışmalara göre, iki dilli (bilingual) olmak insan beynini yeniden şekillendiriyor.

İki dilli olmanın bilişsel yararı olduğu hâlihazırda bilinmekteydi: İki dil arasındaki geçişler zihinsel jimnastik niteliğinde görülüyordu.  

Fakat son yapılan araştırmalar iki dile gerçekten hâkim olmanın, beynin yapısını temel olarak değiştirebileceğini ve yalnızca bir dili konuşanların beyinlerinden farklı şekilde çalıştığını iddia ediyor.

Araştırmaya göre iki dilli insanların beyin yapıları ve ağları farklı bir yapı sergiliyor.

Her iki dil de sürekli olarak beyinde aynı anda etkin biçimde bulunuyor. Yani, beyinde bu dillerden birini devre dışı bırakmak için bir "kapat" butonu bulunmuyor.

Hatta bu diller beynin içinde âdeta rekabet hâlinde. Bu da iki dilin beyinde dengelenmesi anlamını taşıyor. Bu durum beynin o dilden sorumlu bölgesinin de yeniden şekillenmesi demek.

Araştırmanın yürütücülerinden, Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nden bilişsel bilimler uzmanı Judith F. Kroll, çift dilli insanların“bilişsel kontrol” açısından “model” olduklarını söylüyor.

Yapılan çalışmada tek dilli büyüyen çocuklarla iki dilli büyüyen çocuklar karşılaştırıldı. Buna göre insanlar konuşurken bu bebeklerin baktıkları yer arasında farklılık bulundu.

Araştırmacılar, dört aylık, sekiz aylık ve bir yaşındaki bebekleri (60'ı tek dilli ve 60 iki dilli olmak üzere) örneklem olarak seçtiler ve büyüdükçe hem İspanyolca hem de Katalancaya maruz kalan bebeklerdeki farklılıkları incelediler.

Çift dilli bebekler anneleri konuşurken, annelerinin ağızlarına bakarken, tek dilli çocuklar annelerinin gözlerine bakıyorlar.

Araştırmacılar, bebeklerin böylelikle sözel olmayan birtakım ipuçları yakalamaya çalıştığını beliriyorlar.

Çalışma çağındaki Avrupalıların 2/3 en az bir yabancı dil biliyor. Aşağıdaki grafikte ülkelere göre dağılımı görüyoruz.

Bunu da başka bir not olarak paylaşalım sizinle.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

hmmm 2den fazla dil bilince noluyor peki

ufukdiyo

Yıllardır fırsat buldukça farklı farklı yabancı diller ile uğraşırım. Hafıza ve öğrenme yeteneğini canlı tutabilmek için çok çok faydalı. Zaman zaman, bir insanın konuşmasının farklı bir dildeki hali beynimde dolandığı için yıllar sonra kelimesi kelimesine hatırladığım dahi oluyor.

joliie

Türkçe konuşurken aklına söyleyeceğin kelimenin ingilizcesi gelip türkçesi gelmemesini neyle açıklıyorlar peki:)

spartacus-olmedi

işlemci yetmezliği..

sena_turk

:QWEREQETEQ

platon

Bkz: Arrival

Görüş Bildir