Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yemi Dolarla Alan, Sütü Kuruşla Satan Çiftçi Üretimi Nasıl Sürdürecek?

 > 
812PAYLAŞIM

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, yem sanayicilerinin çiftçiye dolarla yem satmaya başladığını yazdı. "Yem dolarla, çiğ süt kuruşla hayvancılık olur mu?” diye soran Yıldırım, “Dolarla yem alan, kuruşla süt satan çiftçinin gideceği yer kesimhanedir, kasaptır” yorumunda bulundu.

Yıldırım'ın  "Çiftçi yemi dolarla alacak, sütü kuruşla satacak” başlığıyla yayımlanan yazısına göre, bazı yem üreticileri bayilere gönderdikleri yem satış fiyat listesini Türk Lirası’ndan dolara çevirdi. Dövizdeki artış nedeniyle yılbaşından bu yana yüzde 50’ye varan oranlarda zam yapan yem sanayicileri, çiftçiye dolarla yem satmaya başladı.

Süt-yem fiyat sarmalı nasıl kırılır?

Yıldırım yazısında Veteriner Hekim Tahir Yavuz’un “Süt- yem fiyat sarmalı” hakındaki görüşlerine yer verdi: 

“Süt hayvancılığı sektörü süt -yem fiyat sarmalı içerisinde bocalamaya devam ediyor. Kesif yem girdilerinin yüzde 65 oranında ithal olduğu ifade ediliyor. Dolar ve euro kurları yükseldikçe yemin zamlanması kaçınılmaz bir durum.

Fakat bu devamlılığı olmayacak bir durum. Çiğ sütte artış olunca sütten yapılan ürünlere, özellikle peynire zam gelecek, peynire zam gelince vatandaşın alım gücünü aşacak. Alım gücü azalan tüketici daha az peynir satın alacak. Mandıracı, sanayici daha az peynir satınca, daha az çiğ süt alımı yapacak. Mandıracı satamadığı ürün için neden hammadde alsın? İş dönecek, dolaşacak yine süt hayvancılığı ile uğraşan üreticiyi vuracak."

"Yemde fiyatların dolar bazında uygulanması, buna karşılık çiğ süt fiyatının 6 ayda bir, kuruş bazında artırılması kabul edilebilir bir durum değil"

Yıldırım, yemde fiyatların dolar bazında uygulanması, buna karşılık çiğ süt fiyatının 6 ayda bir, kuruş bazında artırılmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını vurguladı ve ekledi:

"Çiftçi artan maliyeti fiyata yansıtamıyor. Çünkü, özellikle çiğ sütte fiyatı üretici belirlemiyor. Çiğ süt fiyatı Gıda Komitesi’nin görüşü alınarak Ulusal Süt Konseyi tarafından 6 ayda bir belirlenerek açıklanıyor. Fiyat 6 ay boyunca sabitleniyor. Bazen bu 7-8 ayı buluyor."

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım yazısını şöyle noktaladı:  

"Özetle, dolarla yem alan, kuruşla süt satan çiftçinin gideceği yer kesimhanedir, kasaptır."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir