Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaşamın Oluştuğu Zamana Dair Tahminleri Alt Üst Eden Dünya'nın En Eski Fosilleri Bulundu!

-

Geçtiğimiz günlerde yaşamın oluşumuyla ilgili zaman tahminlerimizi sarsabilecek çok önemli bir keşif yapıldı!

Kaynak: http://www.nature.com/nature/journal/v54...

Kanada'nın Quebec bölgesinde yapılan keşifte, bir kaya parçasının içinden 4.28 milyar yıllık olabileceği düşünülen fosiller elde edildi.

Bu değer oldukça önemli; çünkü yaşamın oluştuğu döneme dair tahminlerimiz 3.7 milyar yıl öncesine dayanıyor.

Bu tahminimizin nedeni olan ve Grönland'da geçtiğimiz yıl bulunan 3.7 milyar yıllık fosiller, en eski fosil olma rekorunu ele geçirmişti.

Dolayısıyla bu fosillerin yaşı uzmanların düşündüğü şekilde kesin olarak kanıtlanırsa, yaşamın oluştuğu dönemle ilgili tahminimizi de 600 milyon yıl kadar geriye çekeceğiz.

Bu durum da Dünya oluştuktan sadece 300 milyon yıl sonrasında yaşamın oluşmaya başladığı anlamına geliyor.

Bu kadar kısa bir süre içerisinde yaşamın nasıl oluşabildiğine dair bir soru da gündeme gelecek bu keşifle beraber. Fakat uzmanlar, hata payını da geniş tutuyorlar ve 3.77 milyar yıl öncesine ait olabileceğini de söylüyorlar. Her halükarda bu fosiller, eğer uzmanlar fena halde yanılmıyorsa, bu zamana kadar bulduğumuz en eski fosiller olarak tarihe geçecek.

Fosillerin bir başka özelliği ise okyanus tabanlarında yer alan hidrotermal bacaların etrafında yaşayan mikroplarla çok büyük benzerlik göstermeleri.

Bu da onların da zamanında okyanus tabanında oluştuğu fikrini hayli güçlendiriyor. Eğer durumun böyle olduğu kanıtlanırsa, diğer gezegenlerde veya uydularda yer alması olası yer altı okyanuslarının diplerindeki hidrotermal bacalarda da yaşamın oluşmuş olabileceği ihtimali oldukça yükselecek.

Bulgulara şimdilik şüpheyle yaklaşan bilim insanları da var.

Bulunan yapıların bir canlı fosili bile olmayabileceğini düşünenlerden tutun da, çok eski olsalar da en eski fosiller olmadıklarını düşünenlere kadar farklı fikirlerdeki uzmanlar bulunuyor. Nitekim 1996'da da bu yapılara benzer türde yapılar Antarktika'ya düşen ve Mars'tan geldiği belirlenen bir meteoritte görülmüştü. O yapılar hakkındaki tartışmalar günümüzde bile devam etse de, genel yargı canlılığın izi olmadıkları yönünde.

Dolayısıyla kesin sonuçlar için sonraki incelemeleri beklemek durumundayız.

Yine de şimdilik bulguların, mikrobik canlılara ait olduğu yönündeki kanıtlar daha güçlü.

Bunun yanı sıra, geçtiğimiz sene Grönland'da yapılan keşiflerdeki bulguların fotosentetik bakterilere ait olduğu düşünülürken, bu keşifteki bulguların kemosentetik bakterilere ait olduğu yönünde fikirler mevcut. Her halükarda bu bulgular arasındaki yaş ve tür farklılıkları, yaşamın oluşmasına dair tahminlerimizi bir kere daha gözden geçirmemiz gerektiğini işaret ediyor.

Bir ilginç bilgi daha: Fosillerin bulunduğu dönemde Mars'ın yüzeyinin okyanuslarla kaplı olduğu düşünülüyor.

Dolayısıyla Dünya'ya yaşam belki de Mars'tan kopup gelen meteorlarla da taşınmış olabilir. Bu konudaki teorilerin ucu bucağı yok gibi görünüyor. 

Ayrıca fosillerin ait olduğu düşünülen devirde Dünya asteroitler tarafından yoğun şekilde bombalandığından, yaşam tüm o kaotik ortama rağmen bile varlığını sürdürebildiyse, evrenin başka köşelerinde de gelişmiş olma şansı hayli yüksek demektir.

Özetle keşfin önemi iki ana başlık altında toplanabilir.

  • Dünya'mızda yaşamın ne zaman ve ne şekilde oluştuğuna dair tahminlerimizi geliştirecek olması.

  • Yaşamın Dünya'nın oluşumundan çok kısa bir süre sonra ortaya çıkıp kaotik ortama bile dayanabilmesini kanıtladığından Dünya dışında da yaşam oluşma ihtimalini bir hayli artıracak olması.

Bakalım ilerleyen zamanlarda bu araştırmanın sonuçlarıyla ilgili ne tür gelişmeler duyacağız...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

meteorlarda yasamin temel yapi taslari olan organik maddeler, amino asitler hatta dna nin temel harfleri nukleik asitler bulunuyor. dunyadada yasamin dunya sogur sogumaz baslamasi yasamin baska bir yerden gelmis olabilceginin kuvvetli isaretleri. keza dunyadaki bazi organizmalar uzayin zorlu sartlarina dayanabildiklerini defalarca gosterdiler. bu sorulari ancak diger gezegenlere ve meteorlara tam tesekkullu lab ekipmanlari ve isinin ehli bilim insanlari gonderebildigimizde cevapliyabilecez. oyle 15cm yuzeyden kum alip, analiz ederek bir gezegenin gecmisini, icinde barindirabilceklerini anlamak mumkun degil. keza hala dunyanin gecmisiyle ilgili surekli yeni seyler buluyoruz.

ayna-efendi

marsa sondaj yapabilen bir araç gönderilse belki ilginç sonuçlar elde edilebilir

mmurat

Bilinen en eski canlı fosilleri 3. 7 milyar yıl öncesine ait olan ve günümüze kadar gelip hiçbir değişime uğramadığı anlaşılan Siyona Bakteri fosilleridir. Bu haber eğer doğrulanırısa en eski bakteri fosilleri 4.2 milyar yıl olarak belirlenecek.Sonuçta evrimin olmadığını ve hiç yaşanmadığını gösteren en net bilimsel delil olacaklar.

fero

Nasıl böle bi sonuca vardın acaba? Ayrıca verdiğin link te ki sitenin adı bile yaradılış abi orda ki bi habere pozitifdir yanlı değildir diye insanlar niye inansın ki?

fero

Yaradılış.com.tr de yazıosa doğrudur muhakkak mı demeliyiz yani ? Adnan oktar dan farkınız olsun biraz.

Gizli Kullanıcı

peki nası yaratıldı onun da cevabını ver

mmurat

canlılar fosil kayıtlarında bir anda ve bütün halleriyle ortaya çıkıyorlar, bu canlıların aynen evren gibi yoktan yaratıldıklarının işaretidir.

mmurat

biraz araştır elinin altına internet var FERO

feyk

3.7milyar yil oncesinden geriye kalan sadece bu canlilarin urettigi metabolik atiklar, karbon izleri falan. o gunden bu gune hic degismediklerini nasil iddia edebiliyorsun. kaldiki hersey yaratilarak bir anda ortaya ciktiysa neden dunyada 3milyar yil boyunca sadece tek hucreli canlilar var oldu. neden her devre baktiginda tamamen farkli canli tipleri goruyorsun. dogmalarinla degil aklinla dusun diyecem ama bunu yapamadigini defalarca ispatladin

mmurat

feyk - fosil bu, atık değil, milyar yıldır değişmemiş bir siyona bakteri fosili.. bakteriler sana göre atık olabilir ama bilme göre değil, zira gerçekleri çarpıtma ve gerçeği kabul etmeme gibi bir huyun var bilirim. Fotosentez yapan bir karbon bileşiği var diyosan sana gülerim

Gizli Kullanıcı

yoktan yaratılmak diye bir şey yok ki he var diyorsan bir soruyu cevaplandırabilmen gerek ki neyse. ayrıca sana din sorusu sormadım bilimsel cevap vermen gerekiyor. fosil kayıtlarının incelendiğini söylüyorsun da o fosil kayıtlarında ne dendiğin anlamış olduğundan emin misin. fosil kayıtlarında karbon izlerine rastlanır bu da o canlılar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar ki birçok canlının ve cansızın yaşını buradan hesaplarız. neyse uzun konular bunlar. devamı ikinci paragrafta

Gizli Kullanıcı

evrim ilk canlı oluşumunu da açıklamaya çalışır ama gözden kaçırdığın bir şey var evrim inkar ederken hee bir de yoktan yaratılması doğruysa taşta toprakta bulunan mineraller nasıl bizim vücudumuzda var madem biz yoktan var olduk o zaman vücudumuzda bu maddeler olmamalı mantıken. hee bir de evrimin darwinin kitabındaki genetik ispatını göstermiştim hatırlıyor musun buna rağmen yorumunu silmiş kaçmıştın hatırlarsan. eee daha da inkar edicen mi. hadi güzel bir yerden de şunu söyliyim Allahın kendisi kuranda evrim var derken kitabı ve Allahı mı inkar ediyorsun yoksa. son soruyu görmezden de gelebilirsin diğerlerini cevapla

feyk

fosillin ne oldugunu biliyorsun degil mi? bilmiyorsun. canlinin iskeleti yada kendisi degil. mineral kayalarda biraktigi izi. ordanda ancak kure cubuk ne geometride oldugunu gorursun, neyle beslenip ne artik biraktigini tespit edebilirsin. ortada ne dna sina, ne metabolizmasina dair kalmis hic bir sey yok. burdan bugunki bakterilerle ayni oldugunu iddia edebilmek ancak sizin kafanizla mumkun olur.

feyk

bakteriler hic degismedi diyorsan o zaman nerdiyse 2 milyar yil boyunca neden oksijen uretmediklerini acikla. 2milyar yil sonra ne olupda oksijen uretmeye basladilar. ayni bakteriyse, ayni metabolizmaya sahipse, ilk var oldugundan bu yada fotosentez yapip oksijen uretiyor olmasi gerekirdi.

mmurat

siyona bakteri fotosentez yapabilen bir bakteri çeşiti, bütün bakteriler fotsentez yapmıyor, sadece bu bakterinin bir özelliği, günümüzde ki bakterilerle bu bakteri aynı tür, yani hala bakteri olduğunu yani değişmediklerini anlamak zor değil. bu sonuçtan bakterilerin atası bakteri olduğu gerçeği çıkıyor, evrim yok feyk

feyk

gunumuzdeki bakterilerle bu bakteri ayni tur? zerre bilgin olmadan yorum yaptin ya. bakterilerin ne kadar cesitli, tum hayvanlar aleminden daha genis bir aile oldugunu bilmeden yapilmis cahilce yuzeysel bir yorum. archaea bakteri diye biraz arastir. belki ufkun acilir.

mmurat

hepsi bakteri işte, aynı tür bu kadar basit birşeyi anlamıyor musun :))

Gizli Kullanıcı

hepsinin bakteri olması aynı tür olduğu anlamına mı geliyor şimdi. siyanobakteriler arkeabakteriler coccus bakteri virgül bakteri gram pozitif negatif bakteri heterotrof çürükçül parazit bakteri şimdi bunlar aynı tür mü oluyor yani

mmurat

evet hepsi bakteri türü işte kendin söylüyorsun :))

Gizli Kullanıcı

Tur nedir bir aciklar misin

Gizli Kullanıcı

Tur nedir bir aciklar misin. Dogru anlamadigin ortada

Gizli Kullanıcı

Sorumun cevabi degil bu tur nedir onu acikla korkmana gerek yok evrimin oldugunu bal gibi de biliyorsun. Her tartismamizda kanitlayinca sadece yorumlarini siliyorsun istersen zorlama

koala-neco

Adem'in yediği elmadaki kurdun fosilidir o bilim yanılabilir ama din yanılmaz inanmayan KIZILAY'a sorsun :)

haralagurele

ne olursa olsun. bilim çok tatmin edici.

toreador

hemen tanri tartismasina cevirmissiniz konuyu, tamamen baska birseyden bahsediliyor burada

Görüş Bildir