Yakın Tarihte Kadınların Şapka Takmalarının Altında Yatan Sebep

3.8bPAYLAŞIM

Kadınlar ve erkekler tarih boyunca güzel, zengin, gösterişli görünmek için şapkalar kullandı. Günümüzde şapka çok popüler bir aksesuar değil, daha çok hava koşulları sebebiyle kullanılıyorlar. Oysa yakın tarihte kadınların şapka takmalarının tek sebebi hava koşulları ya da güzel görünme kaygısı değildi. Şapkalar onları tacizden de koruyordu, Gelin, detaylarına birlikte bakalım.

Kadınların tarih boyunca taktığı şapkaların tek amacının güzellik ve moda olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

s135.photobucket.com

Bu şapkalar, özellikle 20. yüzyılda kadınların silahlarına dönüşmüştü.

Bunu şapkaları sabitlemek için kullandıkları şapka iğneleri sağlıyordu.

1900'lerin başında günümüzün modern devletleri yeni yeni kadınların tek başına sokaklarda dolaşabilmesine izin vermeye başlamıştı.

Bunu içselleştiremeyen erkekler, zaman zaman yalnız gezen kadınlara hem sözlü, hem de fiziksel saldırılarda bulunuyorlardı.

Bir kadının yalnız başına New York caddelerinde gündüz vakti bile yürümesi ilgi çekiciydi. Özellikle toplu taşıma araçlarında taciz çok sıradan bir durumdu.

Kadınların bu saldırılar karşısında kendilerini savunmak için bu iğneleri kullanması dilden dile yayılıyordu ve diğer tehlike altında olan kadınlar da aynı yönteme başvuruyorlardı.

Toplu taşıma araçlarında bilinçli sürtünen erkeklere acı verici bir batırma amacıyla kullanılmaya başlanan iğneler, saldırılarda yaralama silahına bile dönüşebiliyordu.

Bu savunma yöntemi zamanla o kadar yaygınlaştı ki, bastırılan bazı broşürlerde kadınlara bu iğneleri nasıl kullanacakları fotoğraflarla anlatılmaya başlandı.

Ne de olsa erkeklerin kadınlara saldırmamayı değil, kadınların kendilerini savunmayı öğrenmeleri gerekiyordu.

Erkek yöneticiler bunun karşısında elbette eylemsiz kalmadı. Kısa bir süre içinde bazı ülkelerde şapka iğneleri yasaklandı. Yasaklara uymayan kadınlar cezalandırıldı.

Çünkü bir cinayet silahı olabilecekleri düşünülüyordu.

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan bu savunma şekli için güçlü bir yasak sürecine girildi. Öyle ki Avustralya Sydney'de bir kadın şapkasında iğne taşıdığından hapse atıldı.

İğneler tamamen yasaklansa da, bu küçük aksesuarlar saldırgan erkeklerin aklına bir şüphe düşürdü. Yani iğneler sonuçta etkili oldu.

İğnenin düşüncesi erkekleri tacizden biraz olsun vazgeçirmeyi başarmıştı.

Yani bir gün bir antikacıda görürseniz ya da internette denk gelirseniz eski şapka iğnelerinin feminizm tarihinin bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 💁

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gencfbli_07

Ulan bu erkekler ne pis varlıklarmış beee.

faffa

Eee gülün dikeni :p :)

pazartesi

toplu iğne de iş görüyor.

futursuz

Kadına kendini korumasını öğretmeyin, erkeğe kendisine sahip çıkmasını öğretin. Ha öğretmeye niyetiniz yoksa, nefsi müdafaa olayların da kadını iyi dinleyin. Vallahi ben akıl, sır erdiremiyorum. Bu erkekler nasıl kendilerini tutamıyor da böyle şeylere yelteniyorlar, hepimiz insanız herkesin ihtiyaçları var ama bunu yaptıran şey ne? Sadece yetiştirilme tarzı mı bu yani?

gzm-ynklr

Titanik-Rose )))) harry potter seçmen şapka, johny deep karayip korsanları şapka bu filimleri anımsattı bana

Görüş Bildir