Varil Bombaları Halep'i Parçalıyor

3PAYLAŞIM
Varil Bombaları Halep'i Parçalıyor

Al Jazeera Türk muhabiri rejimin günde ortalama 25-30 kez varil bombaları ile vurduğu Halep'te bir bombardıman sonrası hastanede yaşananları görüntüledi. 

Halep'e bağlı Sekene’deki bombardımandan kurtulmak ölümden kaçış anlamına gelmiyor. Bombanın düştüğü noktaya 200 metre uzaklıktaki hastanede gördüklerimizden bazıları fotoğraflanamayacak kadar ağır.

Kana bulanmış sedyelerde ambulanslardan indirilenlerin çoğu çocuk. Sayabildiklerimizden on dördünün yaşları 2,5 ile 12 arasında.

Hastane yetkilileri bombardımanda 18 kişinin öldüğünü söylüyor.

Doktorlar ilk müdahaleden sonra ağır yaralı getirilen sekiz kişinin hayatından ümidi kesti. Vücudunda dev yarıklar açılan hastaları ise son umutla ameliyata aldılar.

Hastanenin başhekimi, "Tüm tıbbi yetersizliklere rağmen bu çaresiz yığınlara yardım etmekten başka seçeneğimiz yok" diyor, yine de yardımlar varil bombalarının yarattığı ağır hasarın yanında aciz kalıyor.

Bu, aynı gün Sekene'ye atılan ikinci varil bombası. Rejime bağlı güçler ilk bombardımanda yaralananlara yardım için etrafta koşturanları da vurdu, çocukların hedef olması da bu yüzden.

Halepliler kente günde ortalama 25-30 varilin atıldığını söylüyor. İnsanlarla birlikte yaşadıkları mahalleler de paramparça.

Hastaneye dönüştürülen sıradan binaların ameliyathaneleri hemen her gün kan içinde.

Aylardır bombardıman altında yaşayanlar her uçak ya da helikopter sesi duyduklarında çaresizce gökyüzüne bakıp bekliyorlar.

Her seferinde büyük toz bulutları çıkararak patlayan varil bombaları 750kg ile 1,3 ton arasında ağırlığında.

Suriye rejiminin 90'lı yıllarda muhtemel bir İsrail savaşına karşı tasarladığı bombalar, bugün Suriyeli sivilleri öldürüyor.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir