Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzmanlar Açıkladı: 'Yalnızlık Günde 15 Sigara İçmek Kadar Zararlı'

902PAYLAŞIM

Z Kuşağı her zamankinden daha yalnız!

Kaynak: https://i-d.vice.com/en_us/article/ywxyp...

Sonuçları can sıkıcı fakat şaşırtıcı olmayan bir araştırmaya göre, gençler yaşlı vatandaşlara göre daha çok yalnızlık çekiyor.

20,000 Amerikalı üzerinde yürütülen ankete göre Z Kuşağı (18-22 yaş arası) gençlerde yalnızlık puanı yaklaşık 48 ile en yüksekken, 72 yaş ve üzerindeki insanlarda bu puan 39 civarındaydı.

Daha üzücü olan gerçek ise, yalnızlığın yaşam üzerinde günde 15 sigara içmekle aynı etkiye sahip olduğu için obeziteden daha tehlikeli olması.

Sağlık sigortası şirketi Cigna tarafından yürütülen ankette bu tarz bilgilendirmeler bolca bulunuyor. Kendi kendinize "Yalnızlık puanı nasıl ölçülür ki?" diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Aslında bu puanlama Kaliforniya Üniversitesi'nin "Yalnızlık Ölçeği'ne" dayalı. Araştırmaya göre en fazla sosyal medya kullanan gençler de neredeyse hiç kullanmayanlarla aynı duygulara sahip. Cigna'nın CEO'su David Cordani ise insanlara iyi hissettiren şeyin "anlamlı sosyal etkileşim" olduğunu söylüyor. Bu tanım ise insanlara mesaj atmayı ya da komik fotoğraflara bakmayı pek de içermiyor...

Z Kuşağı'ndan ankete katılanların yarısından fazlası yalnızlıkla alakalı 11 histen 10'unu işaretlerken, 72 yaş üzerindeki katılımcıların %90'ı diğer kişilerle "uyumlu" olduklarını söyledi.

Eğer sigara gerçeğini merak ediyorsanız: bunun nedeni yalnızlığın strese, stresin de kronik inflamasyon neden olması.

Araştırma yalnızlığı azaltmak için yöntemler de sunuyor. Aslında oldukça açık yöntemler: uyuyun, ailenizle zaman geçirin, egzersiz yapın ve çok çalışmayın. Tabii bunları önermek kolay ama yapmak zor. Çünkü bu aktiviteler telefonunuzu bırakmanızı içeriyor, hem de araştırma sosyal medyanın verdiği zararları derinlemesine dahil etmese bile. Büyük babanız size mesaj atamıyor olabilir, fakat sizden daha sağlıklı olması da olası!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iqossatinal

çok şaşırtıcı bu ama

oktay-ozdemir

Günde 15 sigara içen yalnızlar beğensin

avvora

Bu nasıl bir yalnızlık yaşadığınızla yani yanlizkenki psikolojinizle alakalı eğer kalabalıktan epey bunalmis kafanızı dinlemek için yanlizsaniz bu sorun değil ama yanlız olmak istemedigiz halde ve hayatınızda biri olsun diye cabalamanaza rağmen yanlız iseniz işte o zaman dirhem dirhem azalirsiniz, bir paket sigarayı bir seferde ağzınıza tıkıştırıp yakmak gibi hissedersiniz

uni-bebesi

Farketmiyor bence yalnız olanda olmayan da mutsuz.Herkes halinden şikayetçi anasını satayım

hamsi-bogart

HAZIR OLUN,YALNIZLIĞA DA VERGİ GELİYOR

Görüş Bildir