Ulaştırma Bakanı: 'VPN Kullananları Fişlemiyoruz'

 > -

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, sosyal medya kesintilerinde yoğun bir şekilde kullanılan VPN ile ilgili ilk kez konuştu. Arslan “VPN’in sadece terör gibi amaçlarla kullanımını kısıtlıyoruz, herhâlde buna da kimsenin itirazı olmaz" dedi ve Aslan, internet ve sosyal medya kesintileriyle ilgili olarak ise Fransa’yı örnek gösterdi... 

Bakanlığının bütçe görüşmelerinde muhalefet vekillerinin son dönemde internet ve sosyal medyanın kesilmesine yönelik eleştirileri yanıtlayan Arslan, mahkeme kararı veya özellikle güvenlik gerekçesiyle kesintiler yapılabildiğini, bunların da hukuka uygun olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

 “Facebook, Twitter yasağı bize yakışmıyor dediniz, birçok arkadaşımız söyledi. BTK’nın söz konusu yasa dışı içeriklerle mücadelesi çerçevesinde zaman zaman engellemeler olabiliyor. Buna çocuk cinsel istismarı, müstehcenlik, kumar gibi siteler de dâhil olmak üzere. Ancak yine kişilerin hayatının gizliliği ve kişisel hakların ihlali konusunda da zaman zaman işlemler ve mahkemeler karar veriyor. Özellikle millî güvenliğe, kamu düzenine suç işlenmesinin önlenmesine yönelik yapılan işlemlerde de tabii mümkün mertebe insanımızı mağdur etmemek için olağanüstü bir gayret sarf ediyoruz. Ama kamu güvenliğini, kamu düzenini çok çok önemsediğimiz örnek gösterdiğimiz ülkelerin başında Fransa geliyor. Fransa’da da bu tip uygulamaların yapıldığını sadece Fransa’yı örnek verdim, birçok ülkede bunların yapıldığını söylüyoruz.”

Başbakan Binali Yıldırım, yaşanan erişim engeli ile ilgili olarak "Güvenlik açısından zaman zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir" demişti

Türkiye'de Sosyal Medyaya Erişim Engeli - onedio.com
Türkiye'de Sosyal Medyaya Erişim Engeli - onedio.com

Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun operatörlerden VPN servislerini engellemesini istediği bilgisi basına yansımıştı.

Erişim Yasaklarını Aşmak Artık Daha Zor: BTK, VPN Servislerini Engelleme Kararı Aldı! - onedio.com
Erişim Yasaklarını Aşmak Artık Daha Zor: BTK, VPN Servislerini Engelleme Kararı Aldı! - onedio.com

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun aktardığı bilgiye göre Arslan bu haberlerle ilişkin “VPN kullanıcılarının fişlenmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil, bu doğru bir ifade değil. Alınan tedbirlerle VPN’in sadece terör gibi amaçlarla kullanımlarının kısıtlanmasına yönelik. Ona da herhâlde kimsenin itirazı olmaz” açıklamasında bulundu. Arslan, internet fiyatlarının düşürülmesiyle ilgili çalışmalarının olduğunu da sözlerine ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir