Türkiye Otizmi Ne Kadar Biliyor? Günümüzde Her 59 Çocuktan 1'i Otizm Riski ile Doğuyor!

-

Tohum Otizm Vakfı, GfK Türkiye’nin destekleri ile 2015 yılında ilkini gerçekleştirdiği “Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırmasını 2017’de yeniledi. Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından Altın Baykuş ödülüne layık görülen araştırma kapsamında 7 coğrafi bölgede, 15 ilde 1.235 kişi ile yüz yüze görüşüldü. İlk araştırmada katılımcıların %29’u otizmi duyduğunu belirtirken, ikinci araştırmada bu oran %58’e yükseldi. Ancak otizmi duyduğunu belirtenlerin %82’si otizmin belirtilerini bilmiyor.

“Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi Araştırması”nın çok değerli bir veri kaynağı olduğunun altını çizen Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, “Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde doğan her 59 çocuktan 1’i için konulmakta.

Her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor ancak araştırma sonuçları bize gösterdi ki ülkemizde hala otizmin ne olduğu, belirtileri ve tedavisi tam anlamı ile bilinmiyor.  GfK Türkiye’ye ülkemizde otizmin bilinirliği konusunda bize çok önemli veriler sağlayan araştırması için çok teşekkür ediyoruz. Bu araştırmanın sonuçları bir kez daha gösterdi ki otizm farkındalığı konusunda daha çok çalışmalıyız. Erken tanı ve eğitimin otizmin tek çaresi olduğunu her platformda dile getirmeliyiz. Buradan herkesi otizm farkındalığı konusunda sesimiz olmaya ve otizmli bireylerin ve ailelerinin yanında olmaya çağırıyorum” dedi.

Peki, OTİZM nedir? Nasıl fark edilir?

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Çocuğun çevresi ile yeterli sosyal ilişkiler kuramaması, dil-iletişim alanında belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ve takıntılı davranış biçimlerine sahip olması ile tanımlanır.

Otizmin nedeni nedir?  

Otizmin nedeni günümüzde hala bilinmemektedir. Ancak genetik, çevresel ve ailesel etkenlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Otizmin belirtileri nelerdir?

  • Başkalarıyla göz teması kurmamak,  

  • İsmi söylendiğinde bakmamak,  

  • Çocuğunuzun parmağıyla istediği şeyi gösterememesi, 

  • Dönen nesnelere karşı aşırı ilgi duymak, 

  • Sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek gibi hareketlere sahip olmak, 

  • Yaşıtlarının oyunlarına ilgi duymama, 

  • Takıntılı davranışlar sergileme,

  • Konuşmada gerilik.  

Belirtilerden bir ya da birkaçı gözlemleniyorsa hemen bir çocuk psikiyatristine başvurulmalıdır.

Otizmin tedavisi nedir?

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavi yolu erken tanı ve yoğun, sürekli eğitimdir.   

Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanabilmekte, büyük ilerleme kaydedilmekte ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabilmektedir. Dolayısıyla bizim için burada en önemli nokta olabildiğince erken dönemde (18 ay civarı) tanı koyabilmek ve haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almalarını sağlamaktır. Özellikle 3 ile 5 yaş arasında bu yoğun eğitim çok kıymetlidir.

Günümüzde her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor; Türkiye’de her 10 kişiden 8’i otizmin belirtilerini bilmiyor.

Otizm hakkında bilinmesi gerekenler:

Doğuştan gelir ve yaşamın ilk yıllarında iletişim sorunlarıyla kendini gösterir.

Dış görünüşleri diğer çocuklardan farklı değildir.

Her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır.

Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlardan 5 kat fazladır.

Ülkemizde her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. 

Türkiye’de 0-19 yaş arası otizmli çocuk ve genç sayısı 434.010.

Ülkemizde, 0-19 yaş grubu arasında yaklaşık 434.010 otizmli çocuk ve gencin 30.050’si okullaşabilmiş ve eğitime ulaşabilmiştir. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.387.580 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 5.550.320 aile ferdi bulunduğu tahmin edilmektedir.

Otizm tanısını çocuk & ergen psikiyatristleri koyabilir.

Otizmin farkındalık rengi mavi. Siz de 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde mavi giyip, mavi kurdele takıp, mavi bir obje ya da mavi renk bir görsel seçip, #otizmemaviışıkyak etiketi ile paylaşarak otizm farkındalığına destek verebilirsiniz!

Daha ayrıntılı bilgi ve otizm hakkında her şey için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir