Görüş Bildir
Haberler
Tüketici Güveni Yılın En Düşük Seviyesinde

Tüketici Güveni Yılın En Düşük Seviyesinde

adem kara
27.11.2014 - 11:49 Son Güncelleme: 27.11.2014 - 13:03
İçeriğin Devamı Aşağıda

Tüketici güvenindeki erime Kasım ayında da devam etti ve endeks değeri 70′in de altına inerek yılın en düşük düzeyine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,4 düştü.

Yaşanan bu düşüşle Ekim ayında 70,3 olan Tüketici Güven Endeksi, Kasım ayında 68,7 değeri ile, bu yılın en düşük düzeyine geriledi. Endeks bu yılın zirvesini, 78,5 ile Nisan ayında yapmıştı.

Endeksin yüzde 2,4 gibi yüksek oranda düşmesinde en büyük etkiyi, Türkiye’nin en önemli sorunları arasında gösterilen tasarruf açığının daha da artacağına ilişkin veriden geldi.

Buna göre, tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 5,2 oranında azaldı. Ekim ayında 26,1 olan endeks, Kasım ayında yeniden yüzde 25′in altına inerek 24,7 değerine düştü. Bu düşüş, bireylerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi de bir önceki aya göre yüzde 3,9 azalarak, Kasım ayında 70,8 değerine düştü.

İşsizliğe ilişkin beklentideki bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Aynı dönemde, hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,7 azaldı. Ekim ayında 90,2 olan endeks değeri Kasım ayında 88,6 oldu.

Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Ekim ayında 91,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 0,9 azalarak, Kasım ayında 90,5 değerine geriledi.

Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor. 

DHA

Kaynak: http://zete.com/tuketici-guveni-yilin...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın