Görüş Bildir

TSK'dan 'Kriptolu Telefon' ve 'Abiler Soruları Dağıttı' Cevabı

Haberler
> TSK'dan 'Kriptolu Telefon' ve 'Abiler Soruları Dağıttı' Cevabı

TSK'dan 'Kriptolu Telefon' ve 'Abiler Soruları Dağıttı' Cevabı

Genelkurmay Başkanlığı, 'kriptolu cep telefonları' ile 'Abiler, askeri liselere giriş sorularını dağıttı.' haberleri ile ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı, ‘kriptolu cep telefonları’ ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hiçbir ilişkisi bulunmadığını bildirdi. Ayrıca 'Abiler askeri liselere giriş sorularını dağıttı' haberine de açıklama geldi. Genelkurmay, 'Genelkurmay Başkanlığı ile ÖSYM arasında 2002 tarihinden itibaren her yıl yapılan protokol gereği askeri okulların tamamına yönelik olarak sınavlar ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaktadır.' dedi.

Bir gazetede yer alan haber üzerine açıklama yapan Genelkurmay, haberde, “Devlet erkânının kullandığı kriptolu cep telefonlarına ait anahtarların Genelkurmay Başkanlığına bağlı MUBILDESKOM Elektronik Anahtar Üretim Merkezi'nde insan müdahalesi olmadan elektronik ortamda üretildiği iddiası yer almıştır.” hatırlatmasını yaptı.

'KRİPTOLU TELEFONLAR İLE TSK'NIN HİÇBİR İLGİSİ YOK'

Genelkurmay, “Devlet erkânı tarafından kullanılan; kriptosu, kripto anahtarları, yazılımı ve cihazın üretimi tamamen TÜBITAK tarafından yapılan ‘Kriptolu Cep Telefonları’ ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.” bilgisini aktardı.

GENELKURMAY'DAN 'ABİLER ASKERİ LİSELERE GİRİŞ SORULARINI DAĞITTI' HABERİNE DE AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'nca bir gazetede yayınlanan haberle ilgili yapılan açıklamada, 'Genelkurmay Başkanlığı ile ÖSYM arasında 2002 tarihinden itibaren her yıl yapılan protokol gereği askeri okulların tamamına yönelik olarak sınavlar ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaktadır.' denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 27 Şubat 2014 tarihli bazı basın yayın organlarında 'Abiler Askeri Liselere Giriş Sorularını Dağıttı' ve 'Askeri Casusluk' başlıkları altındaki haberlerde askeri liselere giriş sınavlarına ait soruların sınav öncesi öğrencilere verildiği iddialarına yer verildiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

'Genelkurmay Başkanlığı ile ÖSYM arasında 2002 tarihinden itibaren her yıl yapılan protokol gereği askeri okulların tamamına yönelik olarak sınavlar ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaktadır. Genelkurmay Başkanlığı bu sürece yönelik olarak soruların hazırlanmasına, soruların içeriğine, soru kitapçıklarının basılmasına ve imtihan günü sınavların yapılmasına müdahil olmamaktadır.'

ÖSYM tarafından değerlendirilen sınav sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklandığı kaydedilen açıklamada, 'Kazananların listesi (asil ve yedek liste olarak) gönderilmekte ve Türk Silahlı Kuvvetleri bu safhadan itibaren devreye girerek kazanan kişilere mülakat ve spor testi uygulamaktadır' denildi.

haberler.com

Kaynak: http://www.haberler.com/genelkurmay-d...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?