Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tolerans Paradoksu: 'Her Fikre Saygı Duyan Bir Özgürlükçüysen Faşizmi de Hoş Görmelisin!'

-

ABD'de yükselen alt-right tarafgirleri ve onların liberallerle olan sürtüşmeleri, bugünlerde olaylı biçimde yeniden alevlenen Neo nazi faliyetleri derken, hemen hemen son yüzyıla damgasını vurmuş bir paradoks tekrardan gündem oldu.

Kısa bir özet geçelim: Geçtiğimiz hafta Charlottesville, Virginia'da alevlenen olaylar, bir vatandaşın aracını protestocu kalabalığın üzerine sürüp bir kişinin ölümüne sebep olmasıyla sonuçlandı.

ABD İç Savaşı'nda Konfederasyon kuvvetlerinin generallerinden biri olan Robert E. Lee'nin heykelinin yeni şehir planıyla yerinden sökülecek olmasını protesto eden ve protesto edenleri protesto eden iki grubun karşı karşıya gelmesiyle patlak veren olaylar, kanlı sona erdi.

Sonrasında gündeme gelen tartışma da, liberalizmin klasik açmazlarından birini oluşturuyordu aslında: Prensiplerinden biri hoşgörü olan bir düşünce sistemi, faşizmi de hoşgörüyle karşılamalı mıydı?

Tüm vatandaşlarına fikirlerinden, arkaplanlarından bağımsız olarak kucak açan ve farklılıkları sorun etmeyen bir toplum, bu arkadaşları da toplumun doğal bir parçası olarak görmeli miydi?

İnsanların aklına 2017'den çok önce düşmüş bu soruna 20. yüzyılın en önemli entelektüellerinden biri olan Karl Popper yıllar öncesinden eğilmiş ve cevabını net bir şekilde vermişti: Hayır

Gerekçesi nettir: Popper'a göre sınırsız tolerans, nihai olarak toleransın ölümüne sebep olur.

Kulağa tutarsız gelse de, nedenini anlamak güç değildir.

Çünkü eğer hoşgörü sınırları, açıkça hoşgörüsüz olduğunu beyan eden kişilere kadar genişletilirse, hoşgörülüler hoşgörüleriyle birlikte yok olmaya mahkum olur.

O sebepledir ki, hoşgörüsüz olanlar ve kendisi gibi olmayanları cezaya mahkum etmek isteyenler sistemin dışına atılmalıdır.

Evet, paradoksal bir durum olsa da, toleranslı bir toplum ancak toleranssızlığa tolerans gösterilmeyerek korunabilir.

O yüzden Popper'a göre hoşgörüsüze hoşgörü göstermeme hakkı daima saklı tutulmalıdır.

Peki sizin düşünceniz ne?

Katılıyorum. Faşizme müsamaha göstermemek, hoşgörülü olmaya engel değildir.
Katılmıyorum. Bu açmaz hoşgörülü düşünce yapısının sorunlu olduğunun kanıtıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lagaluga

burada kavram karmaşası var. özgürlükle serbestlik farklı şeylerdir. özgürlük hür iradeyle yapılan ve başkalarının hür iradesini kısıtlamayan davranışları kapsar. serbestliğe ise aklınıza gelen her şeyi dahil edebilirsiniz. serbestliği benimseyen için doğru yanlış iyi kötü fayda zarar gibi kavramların da bir anlamı yoktur. sadece yapar. faşizm de başkalarının hür iradelerini kısıtlamayı ya da tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen bir ideolojidir. bu nedenle özgürlük çerçevesinde değerlendirilemez. ayrıca hoşgörülü olmanın sıkıntılı olduğu tezi de yanlıştır. hoşgörü her şeye eyvallah demek değildir. en basiti bir insan kendine zarar verecek birine hoşgörülü davranmaya mecbur değildir. bu nedenle de faşizme yani hoşgörüsüzlüğe duyulan hoşgörü de kişiyi hoşgörüsüz yapar.

sith

Katılmıyorum. Siyahiler yürüyüş yaparken siyah oldukları ve dışlandıkları için yürüyor veya LGBT bireyleri veya meksikalılar veya müslümanlar veya yahudiler. Hepsi kültürel, toplumsal benlikleri kabul edilmediği ve tepki gösterdikleri için protesto ediyorlar ve ben tabiki bu düşüncelere saygı duyuyorum. Ama sırf beyaz olduğu için ve üstün olduğunu düşündüğü için yürüyüş yapan bir topluluk varsa kusura bakmasınlar onlar benim kıçımı yesinler.

hickimse.

birilerine veya kendine zararı olmayan herşeye saygı duyarım, doğrusu bu olmalı. Baskıcı tutum gösteren düşünce sistemine hoşgörü göstermek aptallık olur.

douyilmaz

İnsanlara zarar vermeyen her ideolojiye saygımız var. Ama insanlara zarardan başka bir şey katamayacak düşüncelere saygımız yok.

aerialz

Mevzubahis liberalizm ise gerisi teferruattır. Her şey bir kenara bırakılıp tüm liboşlar ortadan kaldırılmalıdır. Bu gevşek zihniyet normal zamanda sıkıntısız ve kusursuz görünse de sağ rüzgarda sağa, sol rüzgarda sola çeker çok kolayca ve dümen suyu kuvvetlidir, bir halkı peşinde sürükleyebilir. Güvenilmez, ikircikli liberalizme hayır. Kırmızı çizgileri olmayan Liberalizme hayır. Fikir özgürlüğü ile ağız ishali olmak arasında fark olmalıdır.

Görüş Bildir