Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tembelliği ve Üşengeçliği Yenmenizi Sağlayacak İnanılmaz Bir Japon Tekniği: Kaizen

-

Tembel ve üşengeç olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? “Kaizen” tekniği ile bunu yenebilmek ise eskisi kadar zor değil.

Kaynak: http://truththeory.com/2016/12/12/amazin...

Hayatta hepimizin ulaşmak istediği hedefler vardır. Fakat zor olan bu hedeflere yönelik kararlı ve disiplinli bir biçimde eylemde bulunabilmektir.

Bunu beceremeyip yapmamız gerekenleri ertelediğimizde ise hedeflerimizi ıskalarız. Bu da kendimize olan güvenimizi sarsar.

Elbette, en başta niyetlerimiz iyidir. Hedeflerimize coşku ve hevesle yaklaşırız.

Fakat bazen bazı sıkıntılar meydana gelir. Üstümüze düşeni yaptığımızı, yeterince denediğimizi düşünür ve yola devam ederiz. 

Ya da bazen önümüzdeki yolda çok hızlı ilerlediğimizi veya neticeye istediğimiz hızda ulaşamadığımızı düşünürüz.

Lâkin bu hayatınızda tekrar eden bir durumsa, neden böyle olduğunu sorguluyor olabilirsiniz.

Bunun nedeni basitçe, çok kısa sürede çok şey istemek olabilir. Eski alışkanlıkları, yeni alışkanlıklar ile değiştirmek kolay değildir ve yabancısı olduğunuz alışkanlıkların ve sorumlulukların kişiyi bıktırması ise son derece kolaydır.

İşte tam da bu noktada Kaizen bize yardımcı olabilir.

Japon kültüründen doğan Kaizen özellikle iş dünyasının aşina olduğu bir kavram. Kaizen Japonca Kai, “değişim” ve zen “iyi” sözcüklerinden oluşuyor. Bunu iyi yönde değişme ya da sürekli iyileştirme olarak çevirebiliriz.

Masaaki Imai tarafından icat edilen Kaizen yönteminin amacının, "herhangi bir yönde ilerleme kaydetmeden günü geçirmemek" olduğunu söyleyebiliriz .

Bu noktada Kaizen’i sadece kurumsal gelişim için değil, kişisel gelişim için de kullanabiliriz.

Kişisel gelişim noktasında ise Kaizen “bir dakikalık” kullanışlı bir pratiğe sahip.

Bu yöntemin temelinde bulunan ilke, kişinin bir şeyi "tam bir dakika" boyunca uygulamasına ve bunu her gün aynı şekilde yapmasını esas alıyor.

Tembellik bir sorun olmaktan çıkıyor; böylece. Çünkü bunu örneğin, her gün 30 dakika boyunca yapmanız değil; sadece 60 saniye yapmanız bekleniyor.

Oldukça kolay görünüyor, sizce de öyle değil mi?

Tabii kendinizi motive etmeniz önemli ancak hedefleriniz de ulaşılabilir olmalı. Bu kişisel gelişiminizi arttıracak bir unsur olacaktır.

Bazen başarısızlık korkusu bizi yeni şeyler denemekten alıkoysa da, bu korkuya teslim olmamak gerekiyor. Zafer hissi ve başarı duygusu bizim ilerlememiz için gerekli olan en önemli motivasyon kaynağıdır.

Bu mekik çekmek gibi fiziksel ya da yeni bir yabancı dil öğrenmek gibi zihinsel bir etkinlik olabilir.

Tek yapmanız gereken, ne kadar zorlansanız da, buna bir dakikanızı ayırmak ve yaptığınız işten keyif almaya çalışmak. 

Keyif almak önemli, çünkü bu sizin bu uygulamayı sonraki günlerde de devam ettirmenizin en önemli aracı.

Yapacağınız etkinlik üzerinde karar verdikten sonra, önünüzdeki gün ve haftalarda zamanla ayırdığınız süreyi, 5-10-15-30-60 dakika gibi zaman dilimlerine çıkarabileceksiniz.

Bu 1 dakikanın alışkanlıklarınızı değiştirmedeki rolüne şaşıracaksınız.

Kısacası Kaizen herkesin uygulayabileceği ve faydalarını görebileceği bir yöntem. Yapmanız gereken ise bir hedef belirlemek ve onun takipçisi olmak.

Ve ardından başarının tadını çıkarmak!

Siz Kaizen hakkında ne düşünüyorsunuz?

Deneyeceğim, faydalı olabilir.
Faydası olacağını sanmıyorum.
Çekimserim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salih-dursun1

bunu okuyamicak kadar üşengecim bunun devamını yazıcak kadar da

bayan.sa.18

bir Endüstri mühendisi olarak yalın imalat yöntemini hayata uygulamaya çalışanı ilk defa gördüm hayretler içerisindeyim :D 60 saniye olayı da anlattıklarınızla alakası yok hazırlık süresinin 60 saniyeden az olması gerekli görür kaizen yani illa hayatına uygulayacaksan sabah yataktan kalkıp evden çıkana kadar süreyi 60 saniyeye indirmeye çalışman lazım o da saçma yani. 5S de hadi onu anlayım evinde 5S yaparsın az çok ama kaizen çok saçma hayatında sürekli iyileştirme nasıl yapacaksın zaten hayat gayemiz sürekli daha iyi olmak ev alsan arabamda olsun diyosun ama kesinlikle somut bi sürekli iyileştirilme yapılmaz

the-talking-dead

Diyor ki: 1- Faydalı bir işe/uğraşa 1 dk ayır 2- Her gün yap 3- Düzeni yakalayınca süreyi arttırabilirsin 4- Belki bi' işe yararsın =)

birhan-sengel

okumaya üşendim ...neyse

kadir-ceylan

nerde teknik ?

Görüş Bildir