TBMM'den Baksı Müzesi'nin Kurucusu Hüsamettin Koçan'a 'Onur Ödülü'

 > 
76PAYLAŞIM
TBMM'den Baksı Müzesi'nin Kurucusu Hüsamettin Koçan'a 'Onur Ödülü'

Sanatçı ve akademisyen, Baksı Müzesi'nin kurucusu Hüsamettin Koçan'a, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'Onur Ödülü' verilecek.

Bayburt'ta kurduğu Baksı Müzesi ile geçtiğimiz 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü'nü kazanan Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, TBMM tarafından bu yıl beşincisi verilecek olan 'Türkiye Büyük Millet Meclisi Onur Ödülü'nü almaya hak kazandı. Hüsamettin Koçan, ödülünü 1 Ekim Çarşamba günü, TBMM'nin açılış töreninde Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten teslim alacak.

Kendi çabaları ve gönüllülerin katkılarıyla, hiçbir devlet yardımı almadan, 2010 yılında Bayburt'ta açtığı Baksı Müzesi ile bugüne dek birçok ödüle layık görülen Hüsamettin Koçan, ulusal ve uluslararası müzecilik anlayışına da yeni bir bakış açısı getirmiş oldu. Bölgede yarattığı istihdam olanaklarının yanı sıra güncel sanat koleksiyonuyla da büyük ilgi gören Baksı Müzesi'nde orijinal bir Joan Miro heykelciği bulunuyor.

Türkiye'nin temsil ve tanıtımına katkı gösteren kişilere verilen ödül için 103 aday arasından iki isim belirlendi. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın yanı sıra Ankara Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Demirer'e de ödülü 1 Ekim'de takdim edilecek.

 Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir