Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osmanlı Tarihi'nden Pek Bilinmeyen Ayrıntı: Öldürülen Düşmanın Kafataslarından Yapılan Kelle Kuleler

-

Kelle kulelerin, Osmanlı'da düşmanlara gözdağı verme amaçlı kullanılan yöntemlerden biri olduğu söylenir.

Aralarından en meşhuru, bugün Sırbistan sınırları içindeki Niş'de bulunuyor.

Hikayesi de son derece ilginç.

1809'daki Çegar muharebesi esnasında bir grup Sırp ayaklanır...

Bu olay daha sonra tarih kitaplarına Birinci Sırp Ayaklanması olarak geçecektir.

Karşılarında Osmanlı birliklerini bulurlar...

Sırp birliği isyani iyi koordine edemeyince köşeye sıkışır. Liderleri Stevan Sindeliç yakalanıp ölmektense yakındaki bir barut variline ateş eder ve oradaki herkesin ölümüne sebep olur.

Sadrazam Hurşit Paşa, ölen isyancıların kellelerinden bir kule yaptırılmasına karar verir.

Kule inşa edilir. İlk halinde 952 kelle olduğu rivayet edilir. 3 metre uzunluğundadır.

Osmanlı 1878'de Niş'ten çekilince, kule de Sırpların kontrolüne geçer.

Kule aynı yıl bir çatı altına alınır.

Ve 1892'de etrafına bir şapel inşa edilir.

1937'de gerçekleştirilen restorasyonla kule yeniden düzenlenir. İsyanci Sindeliç'in büstüyle süslenir.

1948'de Sırbistan tarafından Ulusal Kültürel Miras listesi altında korumaya alınır.

Devam eden yıllarda bir restorasyon daha geçirir. Sindeliç'e ait olduğu tespit edilen kafa ayrıca bir cam fanusa konur ve orada muhafaza edilmeye başlanır.

Fransız şair Alponso de Lamartine, bu alanı ziyaret etmiş ve hislerini okuyucularına aktarmıştır.

"Gözlerim ve yüreğim kendi topraklarında bağımsızlık için kelleleri alınmış bu insanları karşıladı. Sırplar yaşatsın bu anıtı! Zira evlatlarına bağımsızlığın önemini anlatan ve atalarının bu uğurda yaptıklarını gösteren daha iyi bir anıt olamaz."

Kule günümüzde ziyaretçilere açık ve Niş bölgesine gelen turistlerin uğrak noktalarından biri.

Kuleyi ihtiva eden şapel, her yıl 30 bin - 50 bin arasında ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
halil-aksoy1

Sırp ayaklanması sırasında, sırpların kaç köyü yaktıkları, kaç kadına tecavüz ettiği, binlerce müslümanın kellesini aldığından kimse bahsetmeden, intihar saldırısında ölen kişilerin kellesinin konuşulması da ayrı bir abestir. Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan'daki Türkler Anadoluya göç etti, peki buralar haricinde Balkanlarda kalan binlerce belki milyonlarca Türk'ün durumu meçhuldur. Bunlar ya zorunlu asimilasyona ya da soy kırıma uğradı...bunlardan avrupa asla söz etmez....

bagatur-kabasakal

Küstah Fransız'a bak hele!..

sadeyes

isyan edene böyle şeylerin yapılması müstehaktır.bir muharebe de olan devletine arkadan saldırmanın cezası kellenin gitmesidir.hak isteyenin hakkını verin,baş kaldıranın başını kesin!!!bu arada bunların ne kadar pis bir ırk olduğunu görmek isterseniz srebrestnia katliamına bakın.tecavüzler,işkenceler ve birçokları.

caner-guler3

adamlar canları sıkıldığı için isyan etmiyor yalnız bunun farkına varmak lazım. eğer bu tip bi isyan türkler tarafından yapılsaydı bağımsızlık türk bayraksız yapamaz gibi yüzlerce güzelleme düzerdiniz.

sadeyes

biz bağımsızlık için son başa kadar savaşırız evelallah!son baş kesildiğinde ancak savaş biter.tabi bunu o zaman ki atalarımız için söylüyorum yoksa şimdi öyle bir ruh var mı ancak savaşta belli olur.neyse,konumuza dönelim.bunlar 200 yılı aşkındır himayemizde.200 yıldır akıllarına bağımsızlık gelmiyordu da şimdi mi geldi?bunların yaptığı korkaklıktır,güçsüz anda hançerlemektir.bak bakalım göktürklere,çinlilerin en güçlü olduğu anlarda bile 40 kişiyle sarayı basmışlar.bağımsızlık bu milletin hakkıdır ancak bu korkakların değil!!!

caner-guler3

akılsız bir ergen olduğunuzu düşünüyorum sadeyes.

Gizli Kullanıcı

-Yine doğal olarak Sırpça bir ismin Türkçe'deki hali yanlış yazılmış. Stevan Sinđelić diye yazılır; Türkçe'de 'Stevan Sinceliç' olarak telâffuz edilir. Orta'da bir mâsum sivil katliamı da yok; isyancı lider barut'a ateş ederek toplu intihar'da bulunup kamikazelik yapmış; aynı Alemdar Mustafa Paşa'nın yaptığı o yöntem kullanılmış. Kafatası dizme önceki çağların verdiği bir korkutma taktiğidir. Aklıma Moğolları getirmedi değil. Kule'nin(Çele Kula) bugünkü müze halini bu video'dan izleyebilirsiniz: -Bundan çok önce Sırp Ortodoks Kilisesi'nin kurucusu Aziz Sava(Rastko Nemanja)'nın reliktleri(vücut kalıntıları) de Sırp isyancılara ibret-i âlem olsun diye yakılmıştı; Belgrad'ın küçük Vraçar bölgesi'nde kalır yakıldığı yer.

unknown_member

s.kilmiş g.tün davası olmaz, bir şeye de analiz kasmadan bakın geçin amk

Görüş Bildir