Görüş Bildir
Haberler
Tarihî Binaların Üzerinden Yol Geçecek

Tarihî Binaların Üzerinden Yol Geçecek

adem kara
14.06.2014 - 15:31
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kasımpaşa - Sütlüce tüp geçidi için Bizans tarihine ait binalar da yıkılacak. Kamulaştırılan Piripaşa ve Keçecipiri mahallelerinden geçen tüp geçidin bağlantı yollarında Bizans’a ait çok sayıda ev ve levha bulunuyor. Bakanlar Kurulu, kararı onaylarsa tarih kokan mahalle, yerlebir olacak.

Beyoğlu’nda Kasımpaşa-Sütlüce arasında yapılacak tüp geçit nedeniyle tarihi binalar tehlike altında. Unkapanı köprüsünün denizin altına alınma projesi kapsamında tüp geçidin bağlantı yolları da kamulaştırıldı. Bu kapsamda Kasımpaşa’da Piripaşa ve Keçecipiri mahallerinde de kamulaştırma kararları uygulandı. Resmî Gazete’de yayımlanan kararın ardından kamulaştırılan parselleri araştırdık. Parsellerde Bizans’a ait levhalar ve tarihi binalar bulunuyor.

KÜLTÜREL MİRASI İTİBARSIZLAŞTIRDI 

Konu kentsel dönüşüm olduğunda ne insanların ne de tarihin yıkımlara engel olamadığını belirten koruma uzmanı Doç. Dr. Gül Köksal, “Kentsel dönüşüm adı altında yapılan yıkımların önünde hiçbir engel görmek istemeyen bir idare ile karşı karşıyayız. Bu engel ister konut hakkı olsun, ister kültürel miras hiç fark etmiyor. Zira insan hayatının bile bu denli ucuz olduğu topraklarda insan eliyle üretilmiş değerlerin, değer olarak görülmesini beklemek çok naif kalıyor. Kültürel mirası koruma altına alan 2863 sayılı Koruma Yasası, önce 5366 sayılı kısaca Yenileme Yasası ile, ardından 6306 sayılı Afet Yasası ile itibarsız ve yetkisiz hale getirildi. Okmeydanı hem kentsel, hem de tek yapı ölçeğinde koruma alanını barındırıyor.

Ayrıca Haliç Tersaneleri ilişkisi nedeniyle de önemli bir alan. Ancak çok açık ki, Okmeydanı’nın mevcut dokusunu ortadan kaldırıp Haliç’e inme çabası içindeler. Bu yolda da karşılarına çıkan hangi döneme ait, ne tür eser olursa olsun hiç önemi yok” dedi.

Taraf

Kaynak: http://www.taraf.com.tr/haber-tarihi-...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0